jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۲۳۱ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۲۳:۰۲

درحالی که سیاست‌های حمایتی ارزی و تعرفه‌ای دولت از خودروسازان و تخصیص ارز مبادله‌ای به آنان اعلام شده اما ظاهرا درخواست‌های این صنعت را پایانی نیست، چرا که با وجود این آنها بازهم درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را ارائه کردند. این درحالی است که دولت به‌رغم اعلام قبلی، تعرفه واردات خودرو درسال 93 را کاهش نداد تا حکومت خودروسازان در بازارادامه داشته باشد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران دیروز گفت: خودروسازان از سال گذشته درخواست افزایش قیمت خود را به شورای رقابت ارائه کرده و پیگیر این موضوع هستند.

احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سال گذشته قرار بود هر سه ماه یک بار نرخ تورم بخشی خودروها براساس فرمول شورای رقابت محاسبه و به قیمت‌ها اضافه شود؛ اما این اتفاق نیفتاد.

وی با بیان این‌که اواسط سال گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تثبیت قیمت خودروها تا پایان سال 92 شد، خاطرنشان کرد: بنابراین هم‌اکنون خودروسازان در مذاکره با شورای رقابت پیگیر درخواست‌های ارائه شده برای افزایش قیمت هستند.دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره تاثیر اختصاص ارز مبادله‌ای بر صنعت خودرو اظهار کرد: ظاهرا دولت تصمیم گرفته ارز مبادله‌ای به صنعت خودرو اختصاص دهد تا تقاضای ارزی این صنعت از بازار آزاد خارج شده و قیمت‌ها در بازار آزاد کنترل شود.وی افزود: از آن سو نیز گرچه خودروسازان همچنان پیگیر درخواست افزایش قیمت محصولات خود هستند، اما تخصیص ارز مبادله‌ای به کاهش هزینه‌های تولید کمک کرده و موجب کمتر شدن میزان افزایش قیمت‌ها خواهد شد.نعمت‌بخش با بیان این‌که خودروسازان علاقه‌ای به افزایش قیمت ندارند، زیرا باعث کاهش تقاضای این محصولات در بازار خواهد شد، تصریح کرد: ‌ما معتقدیم با کاهش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم کاهش یافته است، به همین دلیل به نوبه خود تمایلی به افزایش قیمت‌ها نداریم.

وی ادامه داد: در سال جدید نیز خودروسازان برای آن‌که حداقل افزایش قیمت را داشته باشند رشد تیراژ تولید خودرو را در دستورکار قرار داده‌اند تا با افزایش تیراژ تولید، هزینه‌های تمام شده تولید این محصولات کاهش یابد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: طبق تبصره 2 ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه، چنانچه دولت قیمت کالایی را کمتر از قیمت واقعی تعیین کند، باید مابه‌التفاوت آن را به تولیدکننده پرداخت کند؛ با این حال تاکنون زیان 6000 میلیارد تومانی صنعت خودرو از ناحیه تثبیت قیمت‌ها به خودروسازان پرداخت نشده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

آتش غفلت در جنگل

آتش غفلت در جنگل

حجم بالای بارندگی‌های چند هفته گذشته باعث افزایش رویش علف‌های هرز در جنگل‌های مختلف ایران شده‌است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

پیشخوان

بیشتر