jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۸۱۴۹ ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۹:۴۰

معاون شرکت مسکن و عمران آستان قدس رضوی گفت: قرارداد اجرای پروژه راه‌آهن مشهد ـ بجنورد ـ گرگان بزودی منعقد و وارد مرحله عملیاتی می‌شود.

علی استیری با بیان این که این پروژه ریلی به طول ۷۰۰ کیلومتر اجرایی می‌شود، افزود: این شرکت بزودی عملیات اجرایی ساخت این پروژه ریلی را به طور رسمی در دو نقطه گنبد به گرگان و بجنورد به مشهد، آغاز می‌کند.وی با بیان این که طرح راه‌آهن مشهد ـ بجنورد ـ گرگان، پنج ساله تحویل می‌شود، تصریح کرد: این شرکت اکنون کارگاهی را برای آغاز کار در شهرستان گنبد، تجهیز کرده و قرار است ۲۰ کارگاه دیگر را نیز در طول مسیر اجرای پروژه راه‌آهن راه‌اندازی و تجهیز ‌کند.

به گفته معاون شرکت مسکن و عمران آستان قدس رضوی هم‌اکنون فرآیند ترک تشریفات مناقصه و انعقاد قرارداد با این شرکت، همچنین بررسی میدانی و جغرافیایی از سطوحی که در استان گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی باید تملک شود، از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال اجرا است./تسنیم

نبود صنایع تبدیلی برای محصولات جالیزی در خنج فارس

گرچه شرایط آب و هوایی مطلوب، زمینه کشت محصولات جالیزی خارج از فصل را در شهرستان خنج استان فارس فراهم کرده، ولی نبود صنایع تبدیلی و دیگر امکانات نگهداری موجب شده که کشاورزان این منطقه به‌رغم هزینه زیاد تولید، هنگام برداشت و فروش متحمل خسارت‌هایی شوند.

اشباع بازار داخلی به دلیل برداشت همزمان با دیگر استان‌های گرمسیری و مهم‌تر از آن اضافه شدن کشت‌های گلخانه‌ای و زیرپلاستیکی در برخی مناطق سردسیر بر دشواری کار افزوده است.مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنج استان فارس در این‌باره گفت: هرچند که بخشی از تولیدات جالیزی این شهرستان در شهرهای همجوار به مصرف می‌رسد، ولی عمده این تولیدات به دلیل اشباع بازار داخلی به دلیل همزمانی برداشت محصولات در استان‌های گرمسیری و گاه گلخانه‌ای و زیرپلاستیکی در برخی استان‌های سردسیر و همچنین هزینه‌بر بودن حمل به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مقرون به صرفه نیست.

صدرالله احمدی افزود: حضور کشاورزان صیفیکار ایرانی در برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، امکان صادرات محصولات جالیزی به این کشورها را دشوارتر کرده و استقبالی از محصولات نمی‌شود./ ایرنا

خروج محموله گندم از کرمان ممنوع است

معاون برنامه‌ریزی استانداری کرمان با بیان این که خروج محموله گندم از کرمان بدون مجوز ممنوع است، گفت: از تردد محموله‌های گندم استان، بدون تائید جهاد کشاورزی ممانعت می‌شود.محمد تکلوزاده افزود: باید جلوی خروج گندم بدون مجوز گرفته شود، زیرا مقداری از گندم استان کرمان همه ساله از طرف بندرعباس خارج می‌شود.

مدیرکل غله کرمان نیز یادآور شد: با وجود داشتن گندم درم که کیفیت بسیار خوبی دارد و نیز گندم معمولی در استان کرمان، ۸۰ درصد نیاز استان به گندم از دیگر استان‌ها تامین می‌شود.

مجید بهجت با اشاره به این که برداشت گندم در دو نیمه شمال و جنوب استان کرمان با یک ماه فاصله از اواخر اردیبهشت آغاز می‌شود، گفت: شرکت غله و امور بازرگانی در سال‌های قبل مجری خرید گندم بود و امسال نیز کار خرید گندم را با برداشت گندم در دو شهر جنوبی استان یعنی جیرفت و کهنوج آغاز کرده است.وی قیمت گندم معمولی را 1050 تومان و گندم درم را 1080 تومان ذکر کرد و افزود: سیلوهای استان در ارزوئیه، کرمان، ماهان و جیرفت مجموعا ظرفیت ذخیره‌سازی ۲۰۰هزار تن گندم را دارند.به گفته وی بخش خصوصی نیز در شهرهای مختلف استان حضور داشته و ظرفیت خرید ۷۰ هزار تن گندم را دارد.

بهجت با بیان این که ۵۲ هزار تن گندم معمولی و ۲۵ هزار تن گندم درم در استان داریم که ۵۱ درصد خرید در شمال استان و ۴۹ درصد در جنوب استان انجام می‌شود، تاکید کرد: مصرف گندم استان ۳۰هزار تن برآورد می‌شود و سالانه به حدود ۳۶۰ هزار تن گندم در استان نیاز است./ تسنیم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

رسانه ملی و جوانگرایی سیستمی

یکی از سیاست‌های مهم مدیریتی سال‌های اخیر سازمان صدا و سیما، اهتمام ویژه به رشد، تربیت و به‌کارگیری ظرفیت عظیم نیروهای جوان و پرنشاط انقلابی در سطوح مختلف رسانه ملی است.

نقش قدرت بازدارندگی ایران

نقش قدرت بازدارندگی ایران

چند ماه قبل اقدام جمهوری اسلامی ایران در توقیف کشتی انگلیسی پس از توقیف محموله نفتی ایران در جبل الطارق، آن‌هم در حالی که ناوهای نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه بودند به دشمن ثابت کرد در قبال مداخلات آنها منفعل نخواهیم بود و قاطعانه در مقابلشان خواهیم ایستاد، این درسی است که آمریکا نیز از آن عبرت گرفته است.

صد حیف ...

صد حیف ...

هر قدر به روزهای پایانی نزدیک‌تر شدیم، دلهره‌ای محکم‌تر وجودم را چنگ زد. شبیه کودکی بودم که به اضطراب جدایی دچار شده، شبیه کسی که همه عزمش را جزم کرده برای مهاجرت، اما نگاه منتظری در سالن ترانزیت فرودگاه ته دلش را خالی می‌کند ... شبیهِ شبیه هیچ کس ...

عملیات عجیب

عملیات عجیب

خاطره ای که من نقل می کنم از یکی از دوستان ما به نام امیر سرتیپ ایرج عصاره است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر