jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۶۶۷۸۱ ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۷:۳۵

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کل نیاز ارزی بخش صنعت خودرو اعم از خودروهای سبک و سنگین به صورت مبادله ای از روز شنبه توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد. به خودروسازان عمده اعلام کردیم که برای انجام این منظور پرونده های خود را به جریان بیندازند.

اختصاص ارز مبادله ای به خودروسازان از فردا

محمدرضا نعمت زاده در حاشیه کارگروه حمایت از تولید که به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، گفت: در سال جاری رئیس جمهوری، معاون اول و تمام دست اندرکاران اعلام کردند که سال را با بررسی عوامل رکود و موانع تولید شروع خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در سال گذشته اهتمام بیشتر دولت بر این بود که تورم را تا اندازه ای کنترل کند که خوشبختانه توانستیم تورم را در مسیر کاهش حرکت دهیم.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما، اقتصاد توام با تورم و رکود بود، گفت: در جهت رفع رکود چندین برنامه مورد توجه قرار گرفته که این برنامه ها از اواخر سال گذشته به طور جد دنبال شدند.

نعمت زاده ادامه داد: در نخستین گام عوامل رکود را شناسایی کردیم و برای رفع آن پیشنهاداتی مطرح شد که بزودی در دولت دنبال می شود و در این راستا با انجمن ها، تشکل ها و همچنین اتاق بازرگانی همفکری خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در رابطه با عوامل ایجاد رکود چندین مساله جدی وجود دارد که یکی از این مسائل تامین مواد اولیه و قطعات است که خود به خود هم نیاز به ارز و هم نیاز به افزایش سرمایه در گردش در این بخش دارد.

وی با اشاره به تغییراتی که در طول چند سال اخیر در رابطه با تورم و نرخ ارز شاهد بودیم، گفت: در جلسه ای که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، راهکارهای مختلف تامین منابع در این بخش مورد بررسی قرار گرفت و به این جمع بندی رسیدیم که بانک مرکزی با توجه به افزایش درآمد حاصل از فروش نفت از اواخر سال گذشته به این طرف می تواند بخش اعظم ارز مورد نیاز صنعت را به صورت مبادله ای تامین کند.

نعمت زاده افزود: آنچه امروز نهایی شد این است که از امروز ارز صنایع خودروسازی که در سال گذشته از طریق ارز متقاضی و بازار آن تامین می شد از امروز و در نهایت از روز شنبه کل نیاز ارزی صنعت خودرو اعم از خودروهای سبک و سنگین به صورت مبادله ای توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا ارز مبادله ای به صنایع دیگر نیز تعلق خواهد گرفت، گفت: اختصاص ارز مبادله ای به کل خودروها امروز نهایی شد و در حال بررسی هستیم تا بتوانیم بار را از دوش بازار آزاد که در چند روز اخیر نرخ در آن روبه رشد بوده برداریم که قطعا این امر موجب بهبود شرایط در رابطه با نرخ ارز آزاد خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قرار است بخشی از منابع حاصل از اجرای این قانون به افرادی که برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند، پرداخت شود، ضمن آنکه در جلسه روز گذشته هیات دولت تصویب شد که بخشی نیز با توجه به اولویت به بخش های مختلف و عمدتا سلامت و تولید پرداخت شود.

وی افزود: براین اساس جمع بندی شده که حدود 3 هزار میلیارد تومان در اختیار بخش تولید قرار گیرد تا عمدتا بتوانیم وجوه اداره شده در اختیار بانک ها قرار دهیم تا بانک ها نیز مقداری به این منابع بعنوان سهم خود اضافه کنند و بخش دیگری به صورت مابه التفاوت تسهیلات ریالی پرداخت شود.

نعمت زاده اضافه کرد: بخشی از این منابع به صنایعی که صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود کیفیت را دنبال کنند، پرداخت خواهد شد که جزئیات آن در دست تهیه است و اطلاع آن به عموم صنعتگران و کارآفرینان خواهد رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تصمیم دیگری که در این نشست اتخاذ شد مربوط به جذب منابع توسط واحدهای تولیدی از طریق صرفه جویی در مصرف انرژی بود.

وی ادامه داد: براساس قانون بودجه امسال، قرار است یکصد میلیارد دلار به صورت بیع متقابل به طرح ها، صنایع و پروژه هایی که بتوانند در مصرف انرژی صرفه جویی کنند، اختصاص یابد که امیدواریم بخش تولید بتواند بخشی از این منابع را به تدریج جذب کند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۵
حیف از این پولها كه دور ریخته می شه ! حیف از بیت المال ! خودروسازها هم خودرو را با ارز آزاد به مردم می فروشند هم ارز مبادله ای و یارانه ای از دولت می گیرن هم غر می زنند و هم منت می گذارند !!!!!!!!!!! كاش به جای حمایت از این صنعت ورشكسته از سایر صنایع حمایت می شد !!!!!!!!
۰
۰
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
حیف از طلا كه خرج مطلا كند كسی !!!!!!! حیف نیست ارز مبادله ای به این خوردوهای بنجل بدید ؟
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

سیاست اقتصادی روحانی همان روش احمدی نژاد است

یک کارشناس اقتصادی در یادداشتی در جام جم آنلاین نوشت: دولت آقای روحانی از لحاظ تفکر دو دولت کاملا متفاوت بودند ولی ما در حوزه اقتصاد شاهد سیاست هایی کاملا یکسان با آثار مشابه بودیم.

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

اعزام نفتکش به ونزوئلا، تابوشکنی بود

محمدعلی خطیبی، نماینده پیشین ایران در اوپک در یادداشتی برای جام جم آنلاین درباره نفتکش های سوخت‌رسان ایران در حال ورود به آب‌های ونزوئلا، نوشت: در صورت مزاحمت برای نفتکش های ایران، هم در خلیج فارس هم در خارج از این حوزه توان پاسخگویی وجود دارد.

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

كرونا، نرخ ارز و آینده بورس

نقدینگی لجام‌گسیخته، قیمت سوخت (بنزین و گازوئیل) و نرخ ارز را شاید بتوان سه متغیر راهبردی در اقتصاد ایران دانست كه تغییر و تلاطم در هركدام به‌تنهایی می‌تواند سایر بخش‌های اقتصاد ایران را به‌شدت متأثر کند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر