jamejamnashriyat
نشریات سیب کد خبر: ۶۶۶۴۸۹ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۷

تاکنون شنیده‌اید که انسان به مرور و با افزایش سن، از لحاظ بدنی به دوران بچگی خود باز می‌گردد؟ تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد تعداد زیادی از اعضای داخلی بدن انسان تا زمان رسیدن به سن بلوغ در حال رشد هستند و بعد از رسیدن به این مرز، در پی بالا رفتن سن قدرت کامل خود را از دست می‌دهند و کوچک می‌شوند. این مساله باعث می‌شود سیستم دفاعی بدن ضعیف شده، افراد مسن نسبت به بیماری‌ها‌ آسیب‌پذیرتر شوند.

تعدادی از محققان دانشگاه ادینبورگ می‌توانند اعضا و ارگان‌های داخلی بدن را با تغییرات دی‌ان‌ای به حالت گذشته خود بازگردانند یا به اصطلاح ترمیم کنند. این روش جدید که در شاخه درمان‌های بازسازی قرار می‌گیرد، به انسان فرصت می‌دهد با تغییرات شکل‌گرفته در ساختار دی‌ان‌ای بخش‌های مورد نظر سیستم ایمنی خود را بازسازی ‌کنند و در مقابل بیماری‌ها مقاوم شوند. روش اشاره شده تنها روی موش‌ها آزمایش شده و نتایج مثبتی به همراه داشته است. قرار است آزمایش‌هایی روی غده تیموس انجام شود که نزدیک قلب است و نقش بسزایی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می‌کند.

تغییرات دی‌ان‌ای این فرصت را به وجود می‌آورد که با افزایش سطح پروتئینی به نام فاکس 1، تعداد گلبول‌های سفید به شکل چشمگیری افزایش یابد و این فرصت برای ارگان‌های داخلی به وجود ‌آید که تا حدودی خود را بازسازی کنند و مقاوم‌تر از گذشته شوند.

نتایج جدید شاید نشانه‌ای‌ باشد از افزایش طول عمر انسان‌ در شرایطی که اعضای داخلی بدن ترمیم می‌شود.

محمد طالبیان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر