jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۴۲۶۸   ۲۹ فروردين ۱۳۹۳  |  ۲۰:۴۶

آژانس در گزارش ماهانه‌اش درباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 موسوم به "برنامه اقدام مشترک" اذعان کرد که ایران بر اساس این توافق به کاهش ذخیره اورانیوم 20 درصدی‌اش ادامه داده است.

متن گزارش ماهانه آژانس درباره اجرای توافق ژنو

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در به روزرسانی گزارش ماهانه خود درباره اجرای توافق ژنو تاکید می‌کند که از 20 ژانویه سال 2014 ایران نکات زیر را انجام داده است:

1. ایران اورانیوم را بیش از 5 درصد (U-235) در تاسیسات اعلام شده غنی‌سازی نکرده است.

2. ایران آبشارهایی در زنجیره به هم متصل شده تاسیسات اعلام شده راه‌اندازی نکرده است.

3. ایران به روند رقیق‌سازی ادامه می‌دهد و میزان غنی‌سازی خود را به سطح 5 درصد رسانده است در همین راستا نیمی از مواد هسته‌ای خود را که اورانیوم غنی شده 20 درصد بوده است از 20 ژانویه 2014 رقیق کرده است.

4. ایران 50.1 کیلوگرم از اورانیوم UF6 غنی شده 20 درصد را در روند تبدیل به صفحه سوخت برای تبدیل به اکسید اورانیوم وارد کرده است.

5. ایران هیچ روندی مبنی بر خط باز تبدیل اکسید اورانیوم به صفحه سوخت (FPFP) ندارد.

6. ایران هیچ پیشرفتی در فعالیت‌های خود در نیروگاه بوشهر، راکتور فردو یا راکتور اراک (راکتور IR-40 ) و تولید و آزمایش سوخت برای راکتور IR-40 نداشته است.

7. ایران اطلاعات طراحی خود را برای راکتور IR-40 به روز کرده و توافق کرده است که دیداری با‌ آژانس در 5 می سال 2014 برای شروع مباحث درباره نتایج رویکرد پادمانی توافق شده برای راکتور را آغاز کند.

8. ایران به ساخت کارخانه تاسیسات مربوط به تولید اکسید (EUPP) برای تبدیل UF6 غنی شده بیش از 5 درصد به اکسید ادامه می‌دهد اما هنوز این تبدیل آغاز نشده است.

9. ایران راستی‌آزمایی عملیات تحقیق و توسعه در بخش تحقیق و توسعه (PFEP) را انجام می‌دهد.

10. ایران فعالیت‌های مربوط به بازفرآوری را در راکتور تهران و تاسیسات تولید رادیو ایزوتوپ زنون، ید و مولیبدن و در هیچ یک از تاسیساتی که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد انجام نمی‌دهد.

11. ایران اطلاعات و دسترسی مدیریت شده به معدن و کارخانه اورانیوم در گچین را فراهم کرده است.

12. ایران دسترسی روزانه به تاسیسات غنی‌سازی در نطنز و فردو را فراهم کرده است.

12. ایران دسترسی مدیریت شده منظم به کارگاه‌های سانتریفیوژ‌، مونتاژ سانتریفیوژ و انبار و اطلاعات فراهم شده را فراهم کرده است.(ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

اتفاقی مبارک

اتفاقی مبارک

اعلام حکم خلع‌ ید مالک متخلف هفت تپه، اتفاق میمون و مبارکی بود که متاثر از زحمات مجموعه‌هایی از نیروهای دلسوز انقلاب اسلامی بود.

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

مذاكرات وین و نگرانی از بهره‌برداری‌ های انتخاباتی

پس از روی كار آمدن بایدن در آمریكا و امیدواری برخی جریان‌ها به تكرار تجربه‌های گذشته در مذاكره با غرب، رهبر انقلاب حرف قطعی را درباره نحوه مواجهه ایران با كشورهای عضو برجام، چنین اعلام كردند: «اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، باید آمریكا همه تحریم‌ ها را در عمل لغو كند و ما بعد راستی‌آزمایی كنیم.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر