jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۶۱۸۰۸   ۲۳ فروردين ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۲

شما هر روز چقدر بابت خرید روزنامه پول می پردازید؟ چند تا روزنامه را می توانید بخرید؟ چند تا از آن روزنامه ها را فرصت می کنید، بخوانید؟ بیشتر مشتری کدام روزنامه هستید؟ اگر از شما بپرسند آیا دلتان می خواهد بدانید روزنامه های دیگر چه نوشته اند احتمالا سرتکان می دهید و می گویید « کاشکی ممکن بود ...»ما از آرزوهای شما خبر داریم و به همین علت می خواهیم به جای تان، هر روز همه روزنامه ها را بررسی کنیم و جالب ترین خبرهای شان را برای تان دستچین کنیم و به نقل از آن روزنامه ها در ستون « یواشکی روزنامه ها» بنویسیم.

پرتاب ماهواره جاسوسی جدید اسرائیل

هشدار رسمی دولت برای فروش کاخ مروارید

روزنامه خراسان نوشت:براساس ابلاغیه روزهای اخیر مسئولان دولتی به مدیران استان البرز، تاکید شده است که با توجه به تبصره 1 ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی، نقل و انتقال مجموعه کاخ مروارید فاقد وجاهت قانونی و مشمول مواد 558 تا 569 قانون مجازات اسلامی بوده و تغییر کاربری اراضی آن نیز مشمول قانون منع فروش است لذا لغو مصوبه های کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی در دولت گذشته ضرورت دارد.

شاخص های جدید امتیاز دادن به ادارات دولتی

خراسان نوشت:براساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مسئول اجرایی به همه دستگاه های دولتی، شاخص های عمومی ارزیابی عملکرد وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ابلاغ شده است که در آن موارد قابل تاملی چون کاهش 25 درصدی کارکنان قراردادی مازاد، کاهش 2 درصد نیروی انسانی، تدوین برنامه ساماندهی نیروی انسانی و بازنگری شرایط تصدی مشاغل اختصاصی به عنوان امتیاز درج شده است.

زمان پرداخت چک 2میلیاردی به وزارت نفت

روزنامه ایران نوشت:تنها 13 روز دیگر تا موعد بازپرداخت بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت زمان باقی است. بدهی دو میلیارد یورویی‌ که او را به عنوان سوءاستفاده‌گر از شرایط تحریم از دی ماه سال گذشته به زندان انداخته و اظهارات مقامات مختلف از مسئولان قضایی گرفته تا رئیس کمیسیون اصل 90، گویای همکاری نکردن صادقانه او با مأموران بررسی پرونده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل90 از تعهد وی به وزارت نفت خبر داد مبنی براینکه تا 6 اردیبهشت 93 چک دو میلیارد یورویی‌ خود را پرداخت کند.

وی همچنین در خصوص اینکه برخی‌ معتقدند «زنجانی از سوی نظام برای دور زدن تحریم‌ها اقدام به خرید و فروش نفت می‌کرده پس چرا باید بازداشت شود؟»، گفت: او بیش از کاری که کرده و خدماتی که ارائه داده، سود برده است، پس طبیعتاً این گونه نبوده که فی‌سبیل‌الله کار کرده باشد و حداکثر سودش را در این معامله برده است. این نماینده مجلس درخصوص اینکه اگر زنجانی همکاری نکند پیگیری پرونده چگونه خواهد بود، گفت: او فعلاً در بازداشت است و در بازداشت هم خواهد ماند.

جراحی قلب شمخانی با موفقیت انجام شد

ایران آورده:ایرنا خبر داده که علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به دلیل ضایعه غیرمنتظره عروق قلب در یکی از بیمارستان های تهران به صورت اورژانسی تحت عمل جراحی پیوند عروق قرار گرفت. مسئول تیم پزشکی که این عمل را انجام داده وضع عمومی شمخانی را پس از عمل جراحی کاملاً تحت کنترل عنوان کرد و با اشاره به وضع جسمی بسیار مناسب شمخانی به دلیل برنامه های ورزشی مستمر از سوی وی، بروز این عارضه را غیرمنتظره دانسته و افزوده: وی به رغم انجام ورزش‌های سنگین بویژه کوه‌پیمایی که به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند تاکنون هیچ گونه علائم نارسایی قلبی و عروقی نداشته و بروز این ضایعه می‌تواند به دلیل فشار کاری زیاد و تنش‌های عصبی ناشی از آن باشد.

صدور حکم دادگاه درباره یکی از کشته شدگان حوادث 88

ایران در خبر دیگری نوشت:وکیل مدافع اولیای دم «میثم عبادی» یکی از فوت شدگان ناآرامی های سال 88 از صدور رأی دادگاه در پرونده موکلش خبر داد و گفت که طبق رأی دادگاه، پرونده مرحوم عبادی تا زمان دستگیری متهم واقعی در مرجع انتظامی مفتوح خواهد بود. به گفته «مصطفی ترک همدانی»، دادگاه پرونده مرحوم عبادی 15 بهمن سال گذشته در شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی «اصغر عبداللهی» برگزار و روز پنجشنبه (20 فروردین) حکم دادگاه ابلاغ شد. ترک همدانی افزود: شعبه 74 دادگاه کیفری استان تهران به لحاظ ناشناس بودن متهم و تشخیص وقوع قتل عمد در این پرونده، مطابق ماده 487 قانون مجازات اسلامی، رأی به پرداخت دیه از صندوق بیت المال به اولیای دم داده است. وکیل اولیای دم مرحوم عبادی یادآور شد: پس از تشکیل پرونده، بازپرس دادسرای جنایی با وسواس و دقت زیاد موضوع را پیگیری کرد که حتی منجر به بازداشت یک ماهه یکی از اعضای بسیج تهران شد. پس از تحقیقات مفصل از فرماندهی بسیج تهران، بررسی شرایط اوضاع و احوال منطقه، محل وقوع قتل و اینکه سپاه تهران در ایام ناآرامی های سال 88 دستور استفاده نکردن از سلاح گرم را صادر کرده بود و از سلاح گرم استفاده نشده است، برای تنها متهم پرونده قرار منع تعقیب صادر شد و با توجه به اینکه در این پرونده متهم به قتل شناسایی نشده است درخواست کردیم دیه مقتول از بیت المال مسلمین پرداخت شود.

دفن «ریچارد فرای» در اصفهان شایعه‌ است

روزنامه ایران نوشت:چند روز بعد از انتشار خبرهای مختلف درباره دفن یک ایران‌شناس مشهور امریکایی در اصفهان، معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان اعلام کرده موارد عنوان شده در ارتباط با دفن ریچارد فرای در کنار رودخانه زاینده‌رود شایعه‌ای بیش نیست. «رسول یاحی» در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه «فرای» در دولت قبل درخواست داشته بعد از مرگ در اصفهان دفن شود، افزوده: در حال حاضر که بیش از یک ماه از زمان مرگ وی می‌گذرد هیچ درخواستی از سوی ورثه او به وزارت امور خارجه ایران مبنی بر دفن ریچارد فرای در اصفهان نرسیده است. پیش از این پروفسور « پوپ» ایران‌شناس امریکایی دیگر هم در اصفهان به خاک سپرده شد. محمدتقی رهبر امام‌جمعه اصفهان معتقد است دفن پوپ - که وی را سارق آثار ملی خوانده- در زمان حکومت شاه کار اشتباهی بوده است. او افزوده: «نمی‌دانم چرا مسئولان دیواری کوتاه‌تر از اصفهان پیدا نکرده‌اند که قصد دارند زباله‌های غربی را در اصفهان و در کنار زاینده‌رود خاک کنند.»

شکایت شورای عالی امنیت ملی ایران از عضو جبهه پایداری

ایران آورده:رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از جواد کریمی قدوسی «به خاطر نقد توافق ژنو» شکایت کرده است. محمدعلی پورمختار به خبرگزاری تسنیم گفته این شکایت به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان فرستاده شده است. کریمی قدوسی از اعضای جبهه پایداری است که بار‌ها توافق ژنو و روند مذاکرات را نقد کرده و حتی مدعی شده بود که مقام معظم رهبری با توافق ژنو موافق نبودند. البته رئیس کمیسیون اصل ۹۰ معتقد است سخنان و مصاحبه‌های کریمی قدوسی در راستای ایفای نقش نمایندگی بوده و اقدام خلاف امنیت ملی نیست.

پرتاب ماهواره جاسوسی جدید اسرائیل

ایران نوشت:اسرائیل ماهواره جاسوسی جدیدی را به فضا پرتاب کرد. مقامات این رژیم می‌گویند که هدف اصلی این ماهواره، ایران و گروه‌های شبه نظامی است. «موشه یعلون»، وزیر دفاع اسرائیل گفته دلیل پرتاب این ماهواره جاسوسی تقویت جمع آوری اطلاعات از برنامه‌های هسته‌ای ایران است. به گزارش رویترز، «اوفک۱۰» نام این ماهواره است که روز چهارشنبه به فضا فرستاده شد. رژیم اسرائیل در حالی مدعی غیر صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران است که تمامی اقدامات کشورمان در این زمینه زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و تاکنون هیچ گزارشی دال بر غیر صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای کشورمان ارائه نشده است.

بهاییان محاکمه شده جاسوس بودند

روزنامه ایران آورده:معاون اول قوه قضائیه در جمع خبرنگاران تأکید کرده که هیچ فردی به خاطر بهایی بودن محاکمه نشده و بهاییانی که محاکمه شده‌اند متهم به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی هستند. به گزارش فارس ،حجت‌الاسلام «سید ابراهیم رئیسی» با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در جایگاه مدعی و نظام سلطه در جایگاه متهم قرار دارد، افزوده: فهرست بلندی از نقض حقوق بشر توسط حکومت‌های مختلف بخصوص در امریکا را داریم. به گفته وی، رفتار فرانسوی‌ها با مردم آفریقا و رفتار امریکایی‌ها در زندان ابوغریب نمونه بارز نقض حقوق بشر است.

واکنش به دفن ریچارد فرای آمریکایی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:از اصفهان خبر می‌رسد سازمان بسیج رسانه استان اصفهان با صدور بیانیه‌ای به تلاش برای دفن ریچارد فرای آمریکایی در اصفهان اعتراض کرد وخواستار لغو این تصمیم در شهر شهیدان شد. در بخشی از این بیانیه آمده است:او در طول سالهای متمادی گذشته اقدامات مختلفی را بر ضد نظام جمهوری اسلامی طراحی و به اجرا درآورده است. ریچارد فرای با غفلت برخی از عناصر نا آگاه اقدام به جمع آوری اطلاعات محرمانه و انتقال به خارج کشور و تلاش در جذب برخی از مدیران اجرایی و نقش منحصر بفردی در طراحی راهبردهایی همچون مهار و بی‌ثباتی، نفوذ و استحاله و ناکارامد نشان دادن گفتمان انقلاب اسلامی داشته است.

کلیپ‌های موسیقی بنیان خانواده را هدف گرفته

جمهوری اسلامی آورده: بنیان خانواده از طریق کلیپ‌های موسیقی تهدید می‌شود. در یک هجمه جهانی به ارزش‌های خانوادگی در کل جهان که توسط رسانه و فرهنگ سازی هالیوودی در غرب به آن دامن زده می‌شود، کلیپ‌‌های موسیقی نیز در راهبری به این مقصود در حال تنظیم هستند. بعد از آواز "بهشت" گوگوش خواننده ایرانی در ترغیب و مجاز شمردن ازدواج همجنس گرایانه با تصویرهای پراحساس و اشک ریختن گوگوش و دو همجنسگرای زن؛اکنون نوبت ترویج و مجاز بودن عشق‌های مثلثی و خیانت به همسر (شوهر) در کلیپ‌های موسیقی شده است. این کلیپ موسیقی که محتوای آن شرم‌آور است متأسفانه توسط یک خواننده دلقک ایرانی اجرا و در ماهواره‌ها و فضای مجازی و حتی در سایت‌های با دامنه ایرانی IR و مجاز منتشر شده است! سؤال مهم اینست که دست‌اندرکاران امور فرهنگی کشورمان چرا برای مقابله با چنین هجمه‌هائی اقدام نمی‌کنند؟

انتشار یک ویدیوی مشکوک

روزنامه قدس به نقل از سایت ابنا نوشت: گروهک تروریستی موسوم به «الجبهه الاسلامیه» وابسته به ارتش آزاد سوریه با انتشار یک کلیپ ویدیویی مشکوک، مدعی به اسارت گرفتن یک زن ایرانی در گذرگاه باب السلامه در مرزهای ترکیه و سوریه شد!

استیضاح وزیر راه در دستور کار

قدس به نقل از سایت الف نوشت: حسن تامینی رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی بزودی اجرایی می‌شود.

هافینگتون‌پست: در مقابل آمریکا تمام ایرانیان با رهبری همصدا هستند

روزنامه کیهان نوشت:«صادقانه باید گفت ایرانی‌ها هیچ توافقی را که حاوی شرایط سخت‌ آمریکا باشد، امضا نخواهند کرد».روزنامه آمریکایی هافینگتون‌پست با اشاره به مذاکرات وین نوشت: دولت اوباما موضع خود را در مورد مفاد توافق هسته‌ای پیش‌رو با ایران سخت‌تر کرده است. در حالیکه مذاکرات هسته‌ای با ایران وارد مرحله حساسی شده که می‌تواند موجب موفقیت یا شکست توافق شود، واشنگتن خواسته‌های خود را افزایش داده و در برابر دادن امتیازات بیشتر مقاومت از خود نشان می‌دهد. اوباما با این سخت‌گیری‌ها می‌تواند ناقوس مرگ مذاکرات را به صدا دربیاورد.

این گزارش می‌افزاید: خواست‌های آمریکا شامل کنترل شدید بین‌المللی بر برنامه موشکی ایران، کاهش شدید تمام فعالیت‌ها در نیروگاه‌های هسته‌ای ایران، افزایش نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای است. صادقانه باید گفت ایرانی‌ها هیچ توافقی را که شامل این شرایط باشد امضاء نخواهند کرد. تمام ایرانیان، از جمله رهبر این کشور، قبول چنین توافقی را تحقیر ملی قلمداد خواهند کرد که شوکت و تمامیت کشور را زیر سوال خواهد برد. چنین امتیازهایی را هیچ کشوری نپذیرفته است.هافینگتون‌پست می‌نویسد: این شرایط هیچ ربطی به تاکتیک‌های چانه‌زنی و روش‌های توافق ندارد. باید دید که آیا آمریکا و متحدانش می‌خواهند به توافق دست یابند یا خیر.این روزنامه معتقد است: اوباما جرأت جنگ ندارد هر چند که اکنون همه می‌دانیم تحریم‌های اقتصادی تاثیری نخواهد داشت. از آنجا که بسیاری از کشورها خواستار تجارت انرژی با ایران هستند بازگشت به وضعیت تحریم‌ها غیرممکن است.

در آخر حمایت پیشین روسیه و احتمالا چین هم وجود نخواهد داشت. قراردادهای بین تهران و مسکو نشان از تحول در روابط این دو کشور دارد. در ماجرای اوکراین، ولادیمیر پوتین نشان داد که اوباما در سیاست جدی جهانی تازه‌کار است. حالا او دست بالا را دارد و بصورت غریزی می‌داند چطور از آن استفاده کند. وی مسلما نخواهد گذاشت پیشنهادهای آمریکا در مورد ایران این فرصت‌ها را از بین ببرد.هافینگتون‌پست‌ خاطر نشان کرد: آمریکا نمی‌تواند با دستور و فرمان آمرانه بر دنیا حکومت کند. موفقیت، مخلوق اراده آمریکا به تنهایی نیست. حالا حتی اگر پوتین را کنار بگذاریم، حامد کرزی، پاکستانی‌ها، المالکی، السیسی، پیش از آن مرسی، طیب اردوغان، دیلما روسف و حتی محمود عباس «نه» را گفته‌اند.

تردیدهای اصلاح‌طلبان درباره روحانی به روایت روزنامه اعتماد

کیهان آورده:گفت و گوی روزنامه اعتماد با غلامحسین کرباسچی، از فاصله‌گذاری و تردیدهای جدی اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهور حکایت می‌کند.کرباسچی البته در پاسخ سوال‌های تردیدآمیز روزنامه اصلاح‌طلب، به شکل جدلی پاسخ داده و تصریح کرده که مگر خاتمی به همه شعارها و وعده‌ها عمل کرد که از روحانی توقع داشته باشیم.خبرنگار می‌پرسد «آیا فردایی که روحانی به تدریج از برخی مواضع اصلاح‌طلبانه فرضا فاصله گرفت، صدای اعتراض و انتقاد از درون خیمه اصلاح‌طلبان بلند نمی‌شود که نباید به این گزینه تن می‌دادیم؟» و کرباسچی در پاسخ می‌گوید حجاریان در جلسات انتخاباتی اصلاح‌طلبان می‌گفت اصلاح‌طلبی را رها کنید و باید شعارمان کاهش آلام مردم باشد.

روزنامه اعتماد مجددا می‌پرسد «در صورتی که روحانی به خاطر عملکردش شکست بخورد، شکست روحانی صددرصد به حساب شکست اصلاح‌طلبان هم گذاشته خواهد شد در حالی که روحانی صددرصد اصلاح‌طلب نیست و نباید در این مورد تعارف سیاسی کنیم. به همین دلیل هم این هشدار از بدنه اصلاح‌طلبی شنیده می‌شود که وقتی ما در قدرت سهمی نداریم چرا باید در شکست‌های احتمالی روحانی سهیم شویم و هزینه این شکست را در انتخابات مجلس بعد بپردازیم معتقدند وقتی در قدرت سهم نداریم در شکست نباید شریک باشیم. می‌گویند که روحانی حاضر نیست برای اصلاح‌طلب‌ها هزینه بدهد و عینیت آن را در انتخابات مجلس آینده و عملکرد رحمانی فضلی ارزیابی می‌کنند».

کرباسچی در پاسخ گفت: یعنی دولت خاتمی که صددرصد از او حمایت کردیم در همه کارهایش موفق بود یا به سرازیری افتاد؟ وقتی به سرازیری افتاد و اصلاح‌طلبان هم‌چنان در کنارش ماندند، آیا اشتباه کردند و شکست خوردند؟ چه فرقی هست بین اینکه روحانی شکست بخورد با وقتی که خاتمی شکست خورد؟وی ادامه می‌دهد: قطعا هیچ اصلاح‌طلبی نمی‌تواند بگوید که ما در دوره خاتمی تمام برنامه‌های کلان و جزیی را قبول داشتیم. یادمان باشد نخستین تهاجم به خاتمی از دفتر تحکیم و حامیان او در دانشگاه بود. تا جایی که ایشان عصبانی شدند و گفتند که دستور می‌دهم بیرون‌تان کنند.

دبیرکل کارگزاران همچنین در پاسخ این پرسش که «اگر یک سال آینده برخی وزرای دولت روحانی عملی انجام دادند که 180 درجه خلاف مرام اصلاح‌طلبی بود، آیا بدنه اصلاح‌طلبان هزینه‌اش را می‌دهند؟» گفت: به هر حال از الان نمی‌توانیم یک سال بعد را پیش‌بینی کنیم اما با وضع موجود فکر می‌کنیم که روحانی مشورت‌پذیر است. از دوره انتخابات تا امروز، رفتار روحانی، رفتار قابل دفاعی است. نمی‌گویم طوری رفتار کرده که من به عنوان عضو کارگزاران انتظارش را داشتم یا همان رفتاری را داشته که آقای محمدرضا خاتمی انتظار داشته است اما ببینید همین الان آقای تاج‌زاده از زندان بیشتر از هر فرد اصلاح‌طلب دیگری دولت روحانی و عملکردش را تایید می‌کند.کرباسچی همچنین گفت: نمی‌توان هر روز به پهلوی یک وزیر زد و بگوییم این طوری رفتار کن و آن طوری رفتار نکن.وی درباره این سوال که آیا کارگزاران بدنه اجماعی دارد می‌گوید: بدنه به این معنا که کارت عضویت به دست افراد بدهیم، به دست افراد بدهیم، نداریم... ما دنبال گسترش تشکیلات‌مان هستیم و شورای مرکزی را گسترش دادیم و جایگزینی افرادی که رفتند را انجام داده‌ایم در استان‌ها هم نیروهای کارگزارانی را منسجم کرده‌ایم و انتخابات مجدد در نیروهای استانی داشته‌ایم و ممکن است اواسط سال آینده کنگره را برگزار کنیم.

گرد و خاک یک تنه نماینده اصلاح‌طلب

روزنامه کیهان نوشت:یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس مدعی شد فراکسیون متبوع وی حتی با 10 عضو هم که شده فراکسیون حامیان دولت موسوم به اعتدال را تشکیل می‌دهد.عابد فتاحی در گفت‌وگو با «تدبیر» می‌گوید من یکی از پیگیرترین نمایندگان اصلاح‌طلب هستم که حتی با 10 نماینده نیز فراکسیون اعتدال را تشکیل می‌دهم.تشکیل فراکسیون حامی دولت طی 5-6 ماه گذشته، تبدیل به محور تبلیغاتی چند نماینده حامی دولت در مجلس شده اما با وجود ادعای همراهی 100 نماینده، در عمل امکان تشکیل فراکسیون مذکور به خاطر عدم همراهی نمایندگان فراهم نشده است. هم اکنون دو فراکسیون اصلی رهروان ولایت و اصولگرایان در مجلس فعالیت می‌کنند. فراکسیون رهروان حول محور علی لاریجانی رئیس مجلس تشکیل شده است.

عابد فتاحی در مصاحبه مذکور می‌گوید: «نمایندگانی که به دنبال تأسیس فراکسیونی معتدل در مجلس هستند زمانی دست از تشکیل این فراکسیون می‌کشند که آقای لاریجانی بتواند ما را قانع کند که چرا نباید این فراکسیون را تشکیل دهیم.»وی می‌افزاید: «با آقای لاریجانی و حداد هیچ نشستی نداشتیم البته از گوشه و کنار شنیده‌ایم که آقای لاریجانی مخالف تشکیل فراکسیون نمایندگان اصلاح‌طلب و مستقل در مجلس است. حتی از بیرون از مجلس نیز فشار بر ما زیاد است، اما معتقد هستیم که فراکسیون افراد مستقل، اصلاح‌طلب و دگراندیشی که بتوانند فعالیت خود در مجلس را افزایش دهند باید وجود داشته باشد.»برخلاف این اظهارنظر تعداد نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس حتی به عدد 10 نیز نمی‌رسد، ضمن اینکه کسی جلوی تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلب را نگرفته بلکه اصلاح‌طلبان مجلس از همان بدو تشکیل مجلس نهم، سنگین‌تر دیدند که رسماً اعلام تشکیل فراکسیون نکنند.اصرار بر تشکیل فراکسیون حامی دولت در حالی است که طیف مذکور طی سال‌های گذشته، از وکیل‌الدوله بودن برخی نماینده‌ها انتقاد می‌کردند.

المانیتور: کارشکنی غرب بدبینی ایرانیان را افزایش داده است

کیهان نوشت:«شاید دشواری‌های پیش روی تهران در بهره‌مندی از منافع لغو تحریم‌ها اهرمی برای غرب در چانه‌زنی‌های هسته‌ای با ایران باشد، اما در عین حال اعتماد مقامات تهران را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود آنها به این نتیجه برسند که آمریکا و متحدان‌اش توانایی عمل به تعهدات‌شان را ندارند.»وبسایت المانیتور ضمن انتشار این تحلیل نوشت: «ایران در مقایسه با آنچه که طبق توافق هسته‌ای مقدماتی ژنو تعهد شده بود، منافع اقتصادی کمتری را به دست آورده است گزارش‌های متعدد حاکی از آن است که ایران در به سرانجام رساندن مبادله‌هایی که توافق ژنو مجوز آن را صادر کرده است نیز دچار مشکل است».

المانیتور می‌افزاید: این مشکلات می‌توانند اهرم غرب را در مذاکرات هسته‌ای به منظور دستیابی به توافق نهایی افزایش دهند. اما در عین حال می‌تواند موجب سلب اعتماد مقامات ایرانی شود که هم‌اکنون نیز در مورد نیت واقعی غرب دچار تردید هستند. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که تهران به سوی طرح ب خود حرکت کند. یعنی قراردادهایی که موجب دور زدن تحریم‌ها می‌شوند. مانند تهاتر 20میلیارد دلاری نفت در برابر کالای تهران و مسکو که اخیرا گزارش‌هایی در مورد آن منتشر شده است.سوزان ملونی، کارشناس امور ایران در موسسه بروکینگز به المانیتور گفت که ایرانیان می‌دانند که طبق توافق مقدماتی تنها بخش اندکی از تحریم‌ها رفع شده و از سوی دیگر ایرانیان در دسترسی به همین دارایی آزاد شده نیز دچار مشکل هستند.

دعوت ملک عبدالله از هاشمی به کجا رسید؟!

کیهان آورده:مشاور هاشمی‌رفسنجانی گفت ممکن است وی امسال به عربستان سفر کند.غلامعلی رجایی می‌گوید: برای حضور در کشور عربستان از آیت‌الله هاشمی دعوت به عمل آمده و ممکن است ایشان امسال به عربستان سفر کنند، اما مقدمات این موضوع باید فراهم شود.یادآور می‌شود غلامعلی رجایی که با فتنه‌گران در ارتباط است، اوایل مهرماه سال گذشته نیز با لحنی ذوق‌زده از دعوت ملک عبدالله برای سفر هاشمی به عربستان خبر داده و نوشت: نکته مهمی که نظر مرا جلب کرد این بود که ملک عبدالله که علاقه و اعتماد خاصی به هاشمی دارد، در تعبیری بسیار عاطفی و کم‌نظیر در پای نامه خود نوشته و امضا کرده است «اخوک عبدالله (برادر تو عبدالله). باید قدر این اعتمادها را بسیار دانست. افسوس که بعضی نمی‌دانند.»!

در همین حال سیدمحمد موسوی بجنوردی عضو مجمع روحانیون اسفند سال گذشته تصریح کرد: عربستان به القاعده در سوریه پول می‌دهد و برادر ملک عبدالله آدم کثیفی است اما خود او با هاشمی و خاتمی رابطه خوبی دارد!وی در مصاحبه با روزنامه زنجیره‌ای آرمان گفته بود: ما در ماجرای سوریه گیر کرده‌ایم.(!) القاعده و... این طرف هستند و رسما با شیعه بد هستند. الان عربستان و قطر پول بی‌حساب می‌دهند. برادر عبدالله آدم کثیفی است، خود عبدالله با ما به ویژه! آقای هاشمی و خاتمی خیلی خوب است.ملک عبدالله چند سال پیش با هشدار درباره بیداری اسلامی گفته که سر مار در ایران است و باید سر مار را کوبید.گفتنی است خاتمی نیز پیش از فتنه سال 88 سفری به عربستان داشت. همچنین مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اصلاحات که اکنون در لندن اقامت دارد، چند بار به عربستان رفته و مورد توجه مقامات سعودی قرار دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر