jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۶۵۹۳۲۶   ۱۶ فروردين ۱۳۹۳  |  ۱۵:۰۵

ستاد توسعه علوم و فناوری، گیاهان دارویی و طب سنتی با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه موفق به تولید اولین داروی گیاهی کاهش دهنده علایم بیماری آلزایمر با نام «سافروتین» شد ضمن آنکه به زودی داروخانه گیاهان دارویی در کشور از سوی این ستاد راهبردی راه اندازی می‌شود.

تولید اولین داروی گیاهی ضد آلزایمر در ایران

ستادهای فناوری‌های راهبردی، ساختارهای تشکیلاتی فرا دستگاهی هستند که به منظور هم افزایی، تجاری سازی، اجتناب از دوباره کاری، تقسیم کار ملی و نظارت بر روند فعالیت‌های، تحقیقاتی فناوری و تجاری سازی هر یک از حوزه‌های فناوری‌های راهبردی طراحی شده‌اند که تاکنون 12 ستاد فناوری‌های راهبردی تشکیل شده است.

یکی از مهمترین فعالیت‌های این ستادها تهیه اسناد توسعه راهبردی، حمایت از محققان و مراکز آموزشی و پژوهشی در محورهای اولویت‌دار فناوری‌های راهبردی و جهت دهی برای کارآمدی نتایج آن و حمایت برنامه ریزی شده از ایجاد و تقویت شرکت‌های دانش بنیان است.

در این راستا از مهمترین عملکردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص ستادهای دوازده گانه فناوری می‌توان به تغییر عنوان «ستاد توسعه فناوری هوافضا» به «ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی»، تکمیل پروژه توسعه استانداردسازی در سطح شرکت‌های خصوصی هوایی و هوانوردی، تحلیل حوزه‌هایی که می‌توان صادرات روی آنها انجام داد و آماده سازی طرح اجرایی و ارایه برنامه اجرایی در حوزه طراحی و ساخت بالگرد و توسعه زنجیره تامین هوایی اشاره کرد.

سهم صادرات مواد دانش بنیان گیاهی تا 1404

هم اکنون سهم صادرات جهانی مواد گیاهی، محصولات دانش بنیان، فرآورده‌های ثانویه، داروهای انسانی و دامی با منشاء گیاهی به میزان 350 میلیون دلار (حدود 0.7 درصد) است که در چشم انداز بیست ساله در افق 1404 به مبلغ 2000 میلیون دلار (دو درصد) افزایش خواهد یافت.

بر این اساس، مهمترین فعالیت‌های انجام شده ستاد توسعه علوم و فناوری، گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری بر این اساس هدفگذاری شده است که از آن جمله می‌توان به اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان از منابع معاونت به تعداد 34 شرکت و به میزان 450.64 میلیون ریال و کمک به سه شرکت دانش بنیان در اخذ وام از بانک کشاورزی اشاره کرد.

تسهیل دسترسی دو شرکت دانش بنیان به صندوق حمایتی خارج از معاونت و حضور شرکت‌های دانش بنیان محصولات گیاهی با حمایت این ستاد در نمایشگاه فناوری‌های نوین «شنژن» چین از دیگر اقدامات این ستاد راهبردی است که منجر به انعقاد قرارداد صادراتی با حجم اعتباری معادل 100 میلیون دلار شده است.

علاوه بر آن چهار هزار تن عصاره و پودر شیرین بیان به ارزش تقریبی 21 میلیون دلار از استان فارس، به عنوان بزرگترین تولید کننده گیاهان دارویی در بین استان‌های کشور صادر شده است.

توجه به استفاده از 1730 گونه گیاه دارویی اندمیک (بومی) به جای گیاهان وارداتی و حمایت از کشت و صنعت گیاهان دارویی، افزایش صادرات محصولات گیاهان دارویی به میزان قابل توجه با حضور محصولات متعدد گیاهی ایران در بازارهای جدید اربیل، سلیمانیه، تاجیکستان، ترکمنستان و همچنین دم نوش‌های ایرانی در بازارهای اروپایی و ادامه همکاری با «مرکز منطقه‌ای علوم و انتقال فناوری و اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه اقیانوس هند» و «مجامع بین الملل» در زمینه انتقال فناوری و صادرات محصولات دانش بنیان از جمله فعالیت‌های ستاد توسعه گیاهان دارویی در سالی که گذشت بوده است.

این ستاد همچنین اقدام به حمایت از 100 گونه گیاه انحصاری و نادر ایران و همچنین 20 گونه گیاه در حال آسیب پذیر و درمعرض خطر و تلاش برای ایجاد بانک اطلاعات گیاهان دارویی کشور به منظور ساماندهی نظام مدیریتی گیاهان دارویی کرده است.

تولید داروی گیاهی ضد آلزایمر برای اولین بار در جهان توسط محققان ایرانی از دیگر اقدامات این ستاد است.

این دارو با نام تجاری «سافروتین» با اثر کاربرد کاهش دهنده علایم بیماری آلزایمر هم اکنون در سیستم داروخانه‌ای کشور قرار دارد.

با اقدامات ستاد توسعه گیاهان دارویی تاکنون 996 فرآورده طبیعی در کشور موفق به کسب مجوز تولید شده است و قرار است به زودی طرح «داروخانه‌های گیاهی» به عنوان جایگزین عطاری‌ها مطرح و اجرایی ‌شود.

علاوه بر آن 130 استاندارد آموزشی شغل و شایستگی در حوزه گیاهان دارویی، طب سنتی و داروهای گیاهی با مشارکت ستاد گیاهان دارویی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است.

تلاش برای کسب 3 درصد بازار بیوتکنولوژی

براساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زیست‌فناوری در اسناد کلان برنامه‌ریزی کشور از جمله سیاست‌های کلی نظام در علم و فناوری، سند چشم‌انداز ایران 1404، برنامه‌های توسعه پنج‌ ساله اقتصادی- اجتماعی و نقشه جامع علمی کشور مورد توجه و تاکید ویژه قرار گرفته است.

در نقشه جامع علمی کشور نیز علاوه بر آن‌که زیست ‌فناوری یکی از چند فناوری گروه الف (گروه با بالاترین اولویت در کشور) است، همچنین شاخه‌هایی از آن حتی در بیشتر قسمت‌های فناوری‌های گروه ب و ج نیز قرار دارد و برای دستیابی به سه درصد بازار جهانی در این حوزه هدفگذاری شده‌ است.

برای رسیدن به این هدف ستاد توسعه زیست فناوری فعالیت‌هایی چون حمایت از بازار سازی برای محصولات زیست فناوری از طریق تعیین و به روزرسانی اولویت‌های زیست فناوری و حمایت از اجرایی شدن قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان با تشخیص صلاحیت دانش بنیان بودن شرکت‌ها توسط کارگروه دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است.

حمایت از 50 طرح تولیدی محصولات زیست فناوری ارائه شده توسط شرکت‌های دانش بنیان زیست فناوری، حمایت از صادرات محصولات فناورانه شرکت‌های دانش بنیان از طریق ساماندهی کار گروه ویژه صادرات، برگزاری نشست با شرکت‌های صادر کننده و حمایت از تشکیل کنسرسیوم شرکت‌ های زیست فناوری، تعیین فهرست نمایشگاه‌های بین‌المللی مفید زیست‌ فناوری و حمایت از شرکت‌های توانمند برای حضور فعال موثر در این نمایشگاه‌ها و تدوین پنج طرح کلان ملی زیست فناوری در جهت تأمین نیازهای کشور از دیگر اقدامات این ستاد راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها