jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۶۵۶۸۹۶   ۲۷ اسفند ۱۳۹۲  |  ۱۰:۴۵

مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از افزایش مصرف خون و فرآورده های خونی در بیمارستانها و کاهش میزان مراجعات مردم به مراکز خونگیری در روزهای پایانی سال خبر داد و گفت: البته اهدای خون، وضعیت مناسبی دارد.

افزایش مصرف خون در روزهای پایانی سال

دکتر بشیر حاجی بیگی اظهارداشت: به واسطه نزدیک شدن به ایام تعطیلات نوروزی، میزان مراجعات مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون، کم می شود.

وی با اشاره به افزایش میزان جراحی ها در روزهای پایانی سال در بیمارستانهای کشور به خصوص بیمارستانهای کلانشهرها، افزود: در ایام پایانی سال، میزان جراحی ها زیاد می شود که در نتیجه آن مصرف خون در بیمارستانها افزایش می یابد و به طبع آن میزان ذخایر خونی پایین می آید.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر اینکه مراکز انتقال خون در سراسر کشور فعال هستند، گفت: در شهر تهران، مرکز انتقال خون وصال و نارمک، از 29 اسفند تا 5 فروردین آماده پذیرش اهداکنندگان خون هستند. ضمن اینکه از 5 فروردین نیز سایر مراکز انتقال خون فعال خواهند بود.

حاجی بیگی، مشکل اصلی سازمان انتقال خون در ایام تعطیلات نوروزی را، کمبود پلاکت عنوان کرد و افزود: نکته ای که می بایست در بحث پلاکت مورد توجه قرار گیرد، این است که تهیه پلاکت از خون دارای "زمان طلایی" است. یعنی اینکه تنها 6 ساعت فرصت داریم که پس از اهدای خون، پلاکت آن گرفته شود.

وی در همین زمینه ادامه داد: در واقع می توان گفت که تولید و مصرف پلاکت خون به روز است. یعنی، پلاکت را نمی توان بیش از 3 روز در دمای محیط ذخیره کرد.

مشاور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به افزایش میزان مصرف خون به خصوص در شهر تهران در ایام پایانی سال، گفت: درخواست بیمارستانها برای خون و فرآورده های خونی در اسفند ماه، 2 برابر ماهها و روزهای قبل از آن است. و این به خاطر، افزایش میزان جراحی هاست.

حاجی بیگی در پایان اعلام اینکه سن اهدای خون از 18 سالگی آغاز می شود، به جوانانی که به این سن رسیده اند درخواست کرد که تصمیم بگیرند برای اولین بار در سال جدید خون اهدا کنند و حداقل 2 روز را به عنوان روز اهدای خون برای خود یادداشت کنند. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

سفر به سلامت

سفر به سلامت

این روزها بحث بر سر تعطیلات نوروزی و سفر داغ است. بسیاری از شهروندان به پیش خرید تورهای نوروزی اقدام کرده‌اند. برخی نیز در انتظار مشخص شدن شرایط سفر با خودروی شخصی هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش