jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۴۹۶۳۰   ۰۵ اسفند ۱۳۹۲  |  ۲۱:۴۵

عامل انتحاری نتوانست آسیبی به دیپلمات‌های کشورمان وارد کند

حمله تروریستی به کنسولگری ایران در پیشاور پاکستان

وقوع انفجار روز گذشته در نزدیکی کنسولگری ایران در پیشاور پاکستان دست‌کم به کشته شدن دو نفر از نیروهای سپاه مرزی پاکستان و زخمی شدن ده نفر دیگر منجر شد.

علیرضا حقیقیان، سفیر ایران در پاکستان در این باره به مهر گفت: هیچ یک از اتباع ایرانی در این حادثه دچار آسیب نشده‌اند، با این حال به ساختمان سرکنسولگری ایران خساراتی وارد آمده و تعدادی از شیشه‌های ساختمان شکسته است. او همچنین خاطرنشان کرد: این اقــــدام تروریستی از سوی یک عامل انتحاری انجام شده است.

به دنبال وقوع این انفجار، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ضمن محکومیت شدید این اقدام، با اشاره به‌توسعه دایره اقدامات تروریستی و خشونت‌گرایی در منطقه بویژه علیه اماکن دیپلماتیک، بر ضرورت همکاری تنگاتنگ همه کشورها در مسیر مبارزه با هرگونه مظاهر خشونت و افراط‌گرایی و مقابله با فتنه‌های مذهبی تاکید کرد. مرضیه افخم اضافه کرد: به دنبال وقوع این اقدام تروریستی، دکترمحمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور، از آخرین وضع سلامت همکاران کنسولگری کشورمان اطمینان حاصل کرد و همچنین در جریان خسارات وارده به ساختمان کنسولگری کشورمان قرار گرفت و توصیه‌های لازم را ارائه کرد.

به گفته برخی شاهدان، یک عامل انتحاری خود را مقابل پست امنیتی که وظیفه محافظت از محل اقامت دیپلمات‌های ایرانی و سرکنسولگری را به عهده دارند، منفجر کرد که بر اثر آن دو نفر از نیروهای حفاظت کشته شدند. همچنین به گزارش فارس به نقل از پلیس پیشاور، بعد از انفجار، صدای تیراندازی نزدیک کنسولگری ایران شنیده شده که از حمله مهاجمان مسلح به ساختمان کنسولگری حکایت دارد. نیروهای ارتش با محاصره منطقه «یونیورستی تاون» سعی کردند مهاجمان مسلح را که به کنسولگری ایران حمله کردند، دستگیر کنند.

حسین روش، کاردار ایران در پاکستان به ایسنا گفته است: این حادثه تروریستی ساعت 18 به وقت محلی رخ داد و عامل انتحاری در حالی ‌که نتوانست وارد ساختمان کنسولگری شود، در مقابل آن خود را منفجر کرده است.

یک کارمند محلی سرکنسولگری کشورمان در پیشاور نیز در گفت‌وگو با ایرنا گفت: دو مهاجم انتحاری یکی با موتورسیکلت و دیگری با استفاده از یک خودروی مشکوک با نزدیک شدن به ساختمان مسکونی سرکنسولگری ایران مبادرت به این اقدام تروریستی کردند. وی افزود: عامل انتحاری موتور سوار به طور ناگهانی وسیله نقلیه خود را رها و جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد؛ اما دومین تروریست با رها کردن خودرو از محل حادثه متواری شد. این کارمند محلی سرکنسولگری ایران تاکید کرد: پیشتر مسئولان امنیتی و مقا‌م‌های پلیس شهر پیشاور به محافظان سرکنسولگری ایران اطلاع داده بودند که تدابیر امنیتی در داخل و اطراف مرکز دیپلماتیک ایران باید تشدید شود.

براساس اعلام منابع خبری پاکستان تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ گروهی مسئولیت این حمله تروریستی را به عهده نگرفت، اما با توجه به متوقف شدن پیشبرد روند گفت‌وگوهای صلح میان دولت اسلام‌آباد و شبه‌نظامیان و از آنجا که پیشاور مرکز ایالت خیبر پختونخوا و از مراکز فعالیت طالبان است، برخی رسانه‌ها این احتمال را مطرح کرده‌اند که چنین حملاتی ممکن است از سوی تروریست‌های گروه‌های وابسته به طالبان و دیگر گروه‌های افراطی وابسته به این شبه‌نظامیان انجام شده باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر