رییس اداره پیشگیری، کاهش آسیب و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت نسبت به ارایه ترکیبی از داروهای شیمیایی و مخدر در قالب داروهای گیاهی در برخی عطاری‌ها هشدار داد.
کد خبر: ۶۴۸۵۰۶
هشدار درباره برخی داروهای اعتیاد آور گیاهی

دکتر علیرضا نوروزی گفت: گزارش‌هایی از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان اعتیاد به دستمان می‌رسد که پس از انجام آزمایش‌های مربوطه، مشخص می‌شود داروهایی به عنوان داروی گیاهی از سوی عطاری‌ها به آنها ارایه شده که داخل آنها ترکیبی از داروهای شیمیایی وجود دارد.

وی افزود: به این ترتیب مواردی وجود داشته که پس از مراجعه بیمار به مراکز درمان اعتیاد و انجام ارزیابی‌های مربوطه، مشاهده شده که فرد تمام خصوصیات اعتیاد را داراست و عنوان کرده که یک کپسول دست‌ساز از عطاری دریافت کرده است. نتیجه آزمایش‌ نمونه کپسول مورد نظر نیز حاکی از آن بوده که داخل آن ترکیبی از قرص‌های ضد افسردگی سه حلقه‌ای، بنزودیازپین، ترامادول و ... وجود داشته است؛ یعنی ترکیب سه مدل دارو داخل یک کپسول دست‌ساز.

نوروزی در این باره ادامه داد: گاهی درمان این دسته از بیماران که با استفاده از چنین داروهایی تحت عنوان داروهای گیاهی معتاد شده‌اند از درمان یک فرد معتاد به تریاک سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

وی این چنین اقداماتی در عطاری‌ها را دخالت در امور پزشکی و غیرمجاز خواند و گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین در حوزه تعزیرات برخوردهای لازم با این افراد صورت می‌گیرد. البته برخوردها و نظارت‌ها به حد کافی نیست و لازم است تقویت شود. (ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها