jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۶۴۶۱۴۳   ۲۶ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۳:۱۸

از سوی عربستان سعودی صورت می گیرد

تجهیز مخالفان سوری به موشک‌های ضدهوایی

عربستان سعودی همزمان با بن‌بست دور دوم مذاکرات ژنو ۲، در نظر دارد تا مخالفان سوری را با موشک‌های ضد هواپیما مجهز کند. موشک‌های هدایت شونده ضد تانک روسی و سیستم‌های پدافند هوایی قابل حمل به وسیله نفر، در انبارهای اردن و ترکیه ذخیره شده‌اند.

تجهیز مخالفان سوری به موشک‌های ضدهوایی

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یکی از دیپلمات‌های عربستان سعودی و چندین تن از مخالفان که از پیشنهادها و اقدامات عربستان مطلع هستند، به روزنامه وال استریت ژورنال گفته‌اند، این وسایل و تجهیزات احتمالا کفه ترازوی میدان نبرد را به نفع مخالفان سوری سنگین می‌کند چرا که مخالفان قادر خواهند بود تا قدرت هوایی، دولت سوریه را کنترل کرده و خودروهای سنگین زرهی را تخریب کنند.

یکی از دیپلمات‌های غربی که از این برنامه ارسال سلاح باخبر است،‌ گفت: این وسایل جدید در راه است.

در همین حال، رهبران مخالفان سوری گفتند، آنها هنوز از میزان دقیق کمک نظامی که برایشان‌ ارسال می‌شود،‌ اطلاعی ندارند.

این دیپلمات غربی گفت، قرار است این تسلیحات جدید از اردن وارد جنوب سوریه شود و این در حالی است که مخالفان سوری در شمال کشور تسلیحات را از ترکیه خواهند گرفت.

با افزایش خطر نسبت به هدف قرار گرفتن هواپیماهای مسافربری،‌ بسیاری از رسانه‌ها ژوئن سال گذشته میلادی اعلام کرده بودند که عربستان سعودی ارسال موشک و موشک‌اندازهای ضدهواپیما را به مخالفان سوری آغاز کرده است اما تاکنون عربستان سعودی همانند آمریکا به طور رسمی مخالفت خود را با مجهز کردن مخالفان سوری به تسلیحات بزرگ و سنگین و موشک‌های ضدهواپیما اعلام کرده چرا که می‌ترسند این تسلیحات به دست افراط‌گرایان بیفتد.

بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، فرماندهان مخالفان سوری در جریان نشستی با آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و عربستان سعودی که 30 ژانویه در اردن برگزار شد،‌ درباره این کمک تسلیحاتی جدید به توافق رسیدند.

در جریان این نشست، مخالفان مدعی شده‌اند که دستاوردهای نظامی جدیدشان به آنها کمک می‌کند تا سرنگونی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را مد نظر قرار دهند.

در این گزارش همچنین آمده است، منابع وابسته به مخالفان سوری مدعی شده‌اند که دولت آمریکا حقوق‌های آنها را برای مبارزه با نیروهای اسد پرداخت می‌کند.

مخالفان سوری قصد دارند در نشست‌های آتی به جامعه بین‌الملل اطمینان دهند که آنها می‌توانند بدون خطر افتادن تسلیحات به دست القاعده، میانه‌روهای سوری را حمایت کنند.

در همین حال روسیه، آمریکا را متهم کرده که بار دیگر مذاکرات ژنو 2 را از مسیر خود خارج کرده و به دنبال تغییر حکومت است.

سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه گفت: نگرانم که این اقدامات نظام‌مند برای ایجاد اختلال در روند سیاسی حل درگیری سوریه نهایتا دولت اسد را وادار کند تا درهای مذاکره را ببندد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها