jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۶۴۳۸۱۴   ۱۸ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۹:۱۰

روزنامه فرانسوی «لوفیگارو» روز جمعه نوشت : به نظر می رسد سفر تاریخی هیات اقتصادی یکصد نفره ی فرانسوی به ایران، به مذاق برخی از مقامات آمریکایی خوش نیامده است.

سفر هیات فرانسوی به ایران به ذائقه آمریکایی ها خوش نیامد

به گزارش ایرنا، لوفیگارو افزود:به همین علت بود که جان کری وزیر امورخارجه ی آمریکا شرکت های فرانسوی را تهدید کرد و برای از سرگیری رابطه ی تجاری با ایران به آنها هشدار داد.

وزیر امورخارجه ی آمریکا چندی پیش با لوران فابیوس وزیر خارجه ی فرانسه بطور تلفنی گفت و گو کرد و دو وزیر در این زمینه با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.

به گفته یکی از نزدیکان وزیر امورخارجه ی آمریکا، وی در این تماس تلفنی سفر هیات اقتصادی فرانسه به تهران را مفید ندانسته است.

علاوه بر کری، «وندی شرمن» معاون امور سیاسی وزارت امورخارجه ی آمریکا نیز از این اقدام فرانسه انتقاد کرده است.

این در حالیست که «پی یر موسکوویسی» وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه علاوه بر رد این انتقادها، معتقد است که سفر این هیات فرانسوی به ایران، به هیچ عنوان به منزله ی کنار آمدن با تهران نیست و این افراد هیچ تفاهمنامه ی اقتصادی را با شرکت های ایران امضا نکرده اند.

در ادامه گزارش لوفیگارو آمده است: به دنبال توافق موقت ماه نوامبر میان ایران و گروه 5+1، بخش کوچکی از تحریم های بین المللی از روز بیستم ژانویه برداشته شده است.

صادرات نفت خام، گاز و محصولات پالایش شده ایران همچنان با تحریم های آمریکا و اروپا مواجه است اما بخشی از دارایی های ایران آزاد و اجازه برخی مبادلات داده شده است.

در این شرایط حساس است که وزارت خارجه ی فرانسه، سفر تجار و کارفرمایان فرانسوی را به ایران ترتیب داد و درست به همین علت بود که پیتر هارل یکی از دیپلمات های با سابقه آمریکا در سفارت این کشور در پاریس، با تعدادی از اعضای این هیئت یکصد نفر دیدار و گفت و کرده بود.

این دیدار چند روز پیش از سفر این هیات به ایران صورت گرفت و هارل در آن، لزوم پایبندی شرکت های فرانسوی به تحریم های ایران را به آنها یادآوری کرده بود.

در تهران با وجود برفی که این شهر را سفید پوش کرده بود، استقبال مقامات ایران از جمله محمد نهاوندیان مشاور حسن روحانی و نماینده اتاق بازرگانی از هیات اقتصادی فرانسه گرم بود.

لوفیگارو افزود: هیات اقتصادی فرانسوی که از لحاظ شمار اعضایش بی سابقه است، اولین هیات خارجی نیست که به ایران سفر کرده است زیرا پیش از آن اتریشی ها، انگلیسی ها و ایتالیایی ها و حتی آمریکایی ها نیز به تهران سفر کرده بودند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عوامل کاهش نرخ ارز

عوامل کاهش نرخ ارز

سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری به پایان رسید و در روز اعلام نتایج بازارهای طلا، سکه و ارز کاهش قیمت را تجربه کردند و بورس نیز در دو روز گذشته سبزپوش بود.

بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر