زمان تولید خودروهای یورو 4 در ایران اعلام شد

ایران خودرو برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو 4 در صورت توزیع سوخت یورو 4 از تابستان سال آینده اعلام آمادگی کرد.
کد خبر: ۶۳۶۴۷۲
زمان تولید خودروهای یورو 4 در ایران اعلام شد

 کیوان وزیری - مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد خودروی ایران خودرو - ضمن اشاره به لزوم تعویض کاتالیست و کنیستر خودروها پس از اتمام عمر مفید آنها گفت: هریک از قطعات خودرو دارای عمر مفیدی هستند که پس از اتمام آن حتما باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. عمر مفید کاتالیست (جاذب گازهای خروجی) و کنیستر (جاذب بخارات بنزین) نیز بین 60 تا 100 هزار کیلومتر، با توجه به کیفیت سوخت و کارکرد صحیح موتور خودرو است.

وی تاکید کرد: لازم است بازرسی این دو قطعه نیز در معاینات فنی ادواری خودروها قرار گیرد تا در صورت نیاز مشتریان نسبت به تعویض آن ها اقدام کنند.

وزیری افزود: به دلیل این‌که تولید 100 درصد داخلی این قطعات مقرون به صرفه اقتصادی نیست، حدود 60 درصد آن ها از مواد اولیه منابع خارجی تامین می شوند و در صورت برنامه ریزی منسجم با نهادهای مرتبط از جمله معاینات فنی مربوط به شهرداری ها یا سازمان حفاظت محیط زیست، ایران خودرو می‌تواند نسبت به برنامه ریزی و تامین بودجه ارزی و ریالی مورد نیاز برای تعویض مواردی که عمر مفید این دو قطعه به پایان رسیده اقدام کند.

مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد خودروی ایران تاکید کرد: پایان یافتن عمر مفید این قطعات به منزله از بین رفتن خواص استاندارد یورو 4 در آن است.

وزیری در ادامه به آمادگی ایران خودرو برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو 4 در صورت توزیع سوخت یورو 4 از تابستان سال آینده اشاره کرد و گفت: ایران خودرو برای تبدیل قطعات مرتبط با آلایندگی از جمله کنیستر، کاتالیست و قطعات موتور تحت عنوان BOM موتوری و سایر موارد به استانداردهای یورو 4 سرمایه گذاری زیادی انجام داده است.

وی تاکید کرد: البته در صورتی که سوخت استاندارد متناسب به صورت سراسری توزیع نشود، خدمات پس از فروش شاهد ضرر و زیان قابل توجهی خواهد بود که البته این زیان اقتصادی در نهایت متوجه مصرف کننده و تولیدکننده است.

او ادامه داد: استفاده از سوخت یورو 2 در خودرویی که مغز هوشمند آن براساس استاندارد یورو 4 تنظیم شده، موجب مغایرت برنامه ریزی مهندسی شده و افزایش گازهای آلاینده و مصرف سوخت را به همراه خواهد داشت.

وی با تاکید بر این که این امر مردم را دچار معضلات زیاد اقتصادی خواهد کرد، تصریح کرد: از سوی دیگر سهام‌داران نیز به عنوان یکی از ذی‌نفعان ایران خودرو خواستار پاسخ‌گویی برای این سرمایه گذاری بی نتیجه و افزایش هزینه های خدمات پس از فروش خواهند شد.

وزیری تاکید کرد: در صورت اجرای تعهد شرکت پخش و پالایش وزارت نفت، مبنی بر توزیع سراسری سوخت یورو 4 از تابستان آینده، ایران خودرو آمادگی کامل برای تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو 4 دارد.

مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد ایران خودرو افزود: هم اکنون حدود 30 درصد از محصولات ایران خودرو با استاندارد یورو 4 تولید می شود که باید با میزان سوخت یورو 4 توزیعی در جایگاه‌های عرضه سوخت متناسب باشد.

وی در پایان، تامین بودجه ارزی و ریالی و توزیع سوخت یورو 4 را مهم ترین دغدغه خودروسازان در زمینه کاهش مصرف سوخت و آلایندگی ها دانست و گفت: ایران خودرو در صورت تامین ارز مورد نیاز تامین قطعات مرتبط با آلایندگی و همچنین توزیع سراسری سوخت استاندارد مناسب، تمامی محصولات را با استاندارد یورو 4 تولید خواهد کرد.(ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
اكبر
Netherlands
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۷
۰
۰
خیلی زحمت كشیدن مسئولین , خسته نباشند در حال حاضر در بیشتر كشورهای دنیا استاندارد محیط زیست یورو ٦ كاربرد دارد , معلوم نیست ملت، كی از دست این خودروهای بنجول فرانسوی كه سالهای پیش در فرانسه تولید میشده راحت شوند .
اوس رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
۰
۰
فهمیدیم چی گفتین اول میخایین خودروهایی كه انبار كردین با چند برابر قیمت به مردم بفروشید بعد هزینه تعویض قطعات هم به گردن مردم بیاندازید؛ بعد.......بعد.....بعد...... خداوند به شما توقیف دهد انشاالله

نیازمندی ها