درمان‌هایی که مو را به تن راست می‌کنند

معالجه با عصاره سوسک و کبد گلادیاتور

6 روش عجیب تشخیص و درمان سرطان

مسائل زیادی وجود دارد که سال‌ها برای بشر حل نشده‌ مانده است. نمونه بارز آن ترافیک، آلودگی‌هوا، بیماری‌های خاص و خاص‌تر از همه سرطان است. ما ادعا می‌کنیم هزاران برنامه و مطالعه برای این مسائل داریم و چاره‌هایی مقطعی و موفقیت‌هایی نسبی نیز در این راه به دست می‌آوریم، اما همچنان این مسائل در زندگی ما وجود دارند و باعث می‌شوند ما به هر دری بزنیم تا برای حل آنها راهی پیدا کنیم.
کد خبر: ۶۳۶۳۳۸
6 روش عجیب تشخیص و درمان سرطان

 این مقوله را آنها که بیمارند یا نزدیکانشان از بیماری رنج می‌برند، بخوبی درک می‌کنند. امید به بهبود و رهایی از درد و رنج، انسان را تشویق می‌کند تا به‌دنبال راه‌حل‌های جدید باشد و از زیر سنگ هم شده، راهی پیدا کند. شاید به همین دلیل، روش‌هایی که درباره تشخیص و درمان بیماری سرطان به گوشمان می‌رسد، عجیب به نظر برسد. قرار نیست همه این عجایب سال‌های آینده به عنوان آزمایش ساده و سرپایی مطرح شوند اما به طور قطع بعضی از آنها عملی می‌شوند.

 

استفاده از زنبور عسل

علم پزشکی دست به هر کاری می‌زند که برای درمان بیماری‌ها راهی پیدا کند و جایی که حس‌های انسانی کم می‌آورند، سراغ حیوانات و حشرات می‌رود تا ادراک آنها را به خدمت گیرد؛ در این راه حتی آموزش حشرات را به عهده می‌گیرد. گروهی از محققان برای تشخیص سرطان، زنبورهای عسل را آموزش داده‌اند زیرا زنبورها قادر به ادراک بوهایی هستند که ما از درک آنها ناتوانیم. درمان با عسل و نیش زنبور مقوله جدیدی نیست. بسیار شنیده‌ایم که پزشکان برای درمان بیماری‌های مزمن، عسل‌درمانی را پیشنهاد می‌کنند یا حتی بیماران را در معرض نیش زنبورها قرار می‌دهند. فارغ از نتیجه بخش بودن یا نبودن این روش‌ها می‌دانیم زنبورها و عسل‌ها در حوزه دوا و درمان همواره مطرح بوده‌اند، اما حالا پیشرفت کرده‌اند و دارند به حوزه تشخیص‌ پزشکی وارد می‌شوند.

محققان انگلیسی از حس بویایی قوی زنبورهای عسل استفاده کرده‌اند تا از راه تنفس، بیماران سرطانی را تشخیص دهند. دانشمندان می‌دانند افرادی که به بیماری‌هایی مانند سل، سرطان ریه، سرطان پوست و دیابت مبتلا هستند، نشانه‌های خاصی در نفس دارند که آنها را از افراد سالم متمایز می‌کند. محققان دریافته‌اند، این نشانه‌ها از طریق حس بویایی زنبورها قابل درک است. آنها برای آزمایش، محفظه شیشه‌ای دو بخشی تهیه کردند و بخش کوچک‌تر را برای دمیدن بیمار در نظر گرفتند و در بخش بزرگ‌تر چند زنبور قرار دادند و دریافتند زمانی که نفس بیمار نشانه‌های خاص داشته باشد و او در محفظه شیشه‌ای بدمد، زنبورهای آموزش‌دیده بسرعت به سمت بخش کوچک‌تر هجوم می‌آورند.

 

آموزش سگ‌ها برای تشخیص سرطان

پیشینه همکاری سگ‌ها با انسان‌ها کمتر از زنبورها نیست؛ از محافظت و امداد و نجات گرفته تا ردیابی و تجسس. حس بویایی سگ‌ها دانشمندان را بر آن داشته تا در تشخیص سرطان از آن کمک بگیرند. سگ‌هایی که آموزش‌دیده‌اند می‌توانند سرطان سینه را از راه بو کشیدن تشخیص دهند. مطالعاتی هم انجام شده که نشان می‌دهد سگ‌های آموزش دیده توانسته‌اند نمونه‌های افراد مبتلا به سرطان مثانه و پروستات را از نمونه‌های سالم تشخیص دهند. محققان در حال بررسی هستند که آیا سگ‌ها می‌توانند سایر سرطان‌ها را هم تشخیص دهند یا نه.

 

آزمایش شیرین

بالاخره شکر هم رو سفید شد و به درد خورد. دانشمندان به روش جدیدی از تصویربرداری دست یافته‌اند که در آن، با کمک تزریق گلوگز، سلول‌های سرطانی با رنگ روشن‌تر در «ام. آر.آی» قابل تشخیص هستند. این روش به محققان امکان استفاده از روش‌های تشخیصی ایمن‌تر را می‌دهد که خطرات روش‌های دیگر مثل تزریق مواد رادیواکتیو را ندارد و برای زنان باردار و کودکان نیز قابل استفاده است. این روش بر اساس مصرف بیشتر گلوکز در سلول‌های سرطانی طراحی شده است. دانشمندان دریافته‌اند با تزریق گلوگز به موش، تومورهای سرطانی به رنگ روشن‌تر در «ام. آر.آی» قابل تشخیص هستند. نتایج پژوهش در مجله نیچر منتشر شده و مراحل آزمایش انسانی در دست بررسی است.

 

سودا سرطان می‌زاید یا می‌زداید

یک روش درمانی برای سرطان ارائه شده که مدعیان آن می‌گویند بسیاری از سرطان‌ها از راه مصرف بی‌کربنات سدیم یا جوش شیرین درمان می‌شوند. مصرف این ماده به دلیل سرطان‌زایی در صنایع غذایی ممنوع شده اما پزشکی به نام سیمون سی‌شی ادعا می‌کند، از ویژگی‌های این ماده می‌توان برای درمان سرطان استفاده کرد. از نظر این پزشک، درمان با جوش شیرین نباید بیش از سه هفته طول بکشد. این روش برای درمان سرطان‌های دستگاه گوارش مثل سرطان روده و به صورت خوراکی تجویز می‌شود اما درباره سرطان پوست که علائم ظاهری دارد، نحوه مصرف متفاوت است. دلیل انتخاب جوش شیرین برای درمان این است که بروز سرطان‌ها را بر اثر عامل قارچی می‌داند و معتقد است تنها راه درمان قارچ‌ها این ماده است. او می‌گوید: «قارچ‌ها در مواجهه با قارچ‌کش‌های جدید و قوی تغییرشکل می‌دهند و در مدت زمان کوتاهی، از آسیب در امان می‌مانند در حالی‌که بی‌کربنات سدیم بسرعت در توده‌ها نفوذ و قارچ‌ها را تجزیه می‌کند و امکان سازگاری را از آنها می‌گیرد. در نتیجه قارچ‌ها نمی‌توانند در برابر این ماده از خود دفاع کنند.»

 

ویروس‌های ضدسرطان

سرطان انواع مختلف دارد و اندام‌های مختلف را درگیر می‌کند. سرطان مغز از جمله سرطان‌هایی است که مورد بحث و مطالعه بسیاری از دانشمندان است زیرا ساختار این اندام به گونه‌ای است که جراحی و برداشتن تومور را به دلیل ایجاد اختلال در عملکرد بدن سخت می‌کند. بنابراین برای درمان سرطان‌های این ناحیه بیشتر از شیمی‌درمانی و پرتودرمانی استفاده می‌شود. اخیرا نیز مطالعات پژوهشگران نشان داده است، ویروس‌ها دریچه امیدی هستند تا به کمک آنها بتوان سرطان‌های مغز را درمان کرد. مراحل آزمایشگاهی این مطالعه روی موش‌ها نشان داده که ویروس‌ها قادرند به سلول‌های سرطانی حمله کنند و آنها را از بین ببرند.

دارویی از جنس طلا

اگرچه در زمانی به سر می‌بریم که تکنولوژی و تجهیزات هر روز روشی نو برای تسهیل کارها ارائه می‌کنند، اما نانوفناوری در این میان انقلابی بر پا کرده است. جدای از بخش‌های فنی مهندسی و صنعتی، این فناوری در بخش پزشکی مانند معجزه‌ای به محققان نوید می‌دهد اگر به این دانش مجهز شوند، چاره‌کار در دستان آنهاست.

از میان انواع نانوذرات، نانوذرات طلا خواص بسیاری دارند که از نظر محققان برای درمان سرطان گزینه خوبی به شمار می‌آیند. این ذرات بسیار کوچک قابلیت نفوذ گسترده در بدن دارند. آنها می‌توانند پروتئین یا سایر داروها را با خود حمل کنند و به سلول‌های سرطانی برسانند.

از طرفی این ذرات می‌توانند نیروی الکتریسته را جذب کنند. بنابراین از این ویژگی آنها می‌توان در درمان تومورها بهره گرفت. یکی از محدودیت‌های نانو ذرات بروز مسمومیت داخل بدن است. محققان در کنار بررسی توانمندی‌ بالای درمانی این مواد به فکر چاره‌ای برای رفع مسمومیت نانوذرات طلا در بدن هستند./ ضمیمه سیب

مترجم: مهستی خیری

منابع: Medicinenet و WebMd،Cancer

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
د.ش
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
۰
۰
لطفا روش خوردن جوش شیرین توضیح دهید
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
۰
۰
عالی بود

نیازمندی ها