با دخالت آمریکا و رژیم صهیونیستی منتشر شد

اسناد جعلی آژانس بر ضد فعالیت‌های هسته‌ای ایران

جریان سازی‌های رویترز علیه گفت‌وگوهای هسته‌ای

یک خبرگزاری انگلیسی در یک خبرسازی جعلی از تأسیس دفتر آژانس بین‌المللی انژری اتمی در تهران خبر داد که این ادعا از سوی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان تکذیب شد.دیپلمات‌های غربی که در این زمینه اظهار نظر کرده‌اند گفته‌اند که فکر نمی‌کنیم این بحث حساسی باشد؟!
کد خبر: ۶۳۴۸۶۵
جریان سازی‌های رویترز علیه گفت‌وگوهای هسته‌ای

به گزارش جام جم آنلاین در حالی که مذاکرات ایران و 1+5 مراحل حساس و تعیین کننده‌ای را سپری می‌کند و در چند روز گذشته گفت‌وگوهایی که میان عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان با اشمیت معاون اشتون و وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه 1+5 انجام شده منتج به تعیین زمان اجرای توافقنامه ژنو شده است، رسانه‌های غربی با انتشار گزارش‌ها و اخباری سعی دارند تا جهت اصلی مذکرات را به سوی دیگری سوق دهند.

رویترز در گزارشی که امروز منتشر کرده به نقل از منابع دیپلماتیک در وین که نامی از آنها نبرده است مدعی شد که نهاد نظارتی وابسته به سازمان ملل در حال بررسی راهکارهایی برای افزایش حضور در ایران برای بازرسی و نظارت بیشتر بر تاسیسات هسته‌ای است.

اینگونه اخبار که همواره از سوی رسانه‌های غربی و بیشتر انگلیسی منتشر می‌شود، از یک سو زیاده خواهی‌های طرف مقابل را نشان می‌دهد که قصد دارند تا با نفوذ و حضور بیشتر در ایران از یک پایگاه ثابت برخوردار شوند که حتی شاید سابقه هم نداشته باشد و کشوری که عضو آژانس است وجود نداشته باشد که چنین اجازه‌ای را به بازرسان اژانس داده باشد!

گرچه این خبر رویترز از سوی سازمان انرژی هسته‌ای کشورمان قویاً تکذیب شد اما این موضوع باید به عنوان یک مسئله جدی در گفت‌وگوها و مذاکرات دو جانبه در رده‌های گوناگون مورد گفت‌وگو و انتقاد و گلایه قرار گیرد تا دوباره شاهد اینگونه خبرسازی‌ها از سوی رسانه‌های غربی آن هم به نقل از دیپلمات‌های آگاه نباشیم.

از سوی دیگر اینگونه گزارش‌ها در فضای کنونی گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 باعث می‌شود که اصل گفت‌وگوهای هسته‌ای به حاشیه برود و برای غرب اینگونه موارد از اهمیت بیشتری برخوردار گردد و به عنوان مطالبه‌ای زیادی از سوی آنها مطرح شود.

جالب است که بازرسان آژانس به صورت مکرر از تأسیسات هسته‎ای ایران بازدید می‌کنند و بهانه آنها در گزارش این خبرگزاری انگلیسی برای تأسیس دفتر در ایران کم کردن هزینه‌های سفر اعلام شده است؟ً

رویترز در ادامه می‌‎نویسد هنوز مشخص نیست آیا این نهاد بین‎المللی این موضوع را با جمهوری اسلامی مطرح کرده است یا خیر چراکه میزان نظارت آژانس می‎تواند بحث‎انگیز باشد.

یک دیپلمات غربی در وین در همین زمینه به رویترز گفته است؛ فکر نکنم بحث حساسی باشد. باید به عنوان نتیجه نیاز به دسترسی روزانه به آن نگریست. اگر قرار باشد کارمندان هر روز آنجا باشند، باید بتوانند یک دفتر داشته باشند.

دیپلمات‌های مستقر در آژانس گفته‎اند نیاز به دفتری در ایران خواهند داشت تا در زمینه مسائل کاری و لجستیک کار تسهیل یابد و امکان بازرسی مکرر از نطنز، فردو و دیگر تاسیسات ایجاد شود.

واکنش سازمان انرژی اتمی

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان خبر منتشر شده درباره ایجاد دفتر از سوی آژانس در ایران را تکذیب  و اعلام کرد: تاکنون یک چنین موضوعی در هیچ یک از مذاکرات مطرح نشده و مشخص نیست که منبع این خبر چیست و با چه هدفی منتشر شده است.

بهروز کمالوندی افزود: مشخص نیست که منبع این خبر چیست و با چه هدفی منتشر شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها