واکنش معاون اول رئیس جمهور به نامه احمد توکلی؛

نباید فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم شود

معاون اول رئیس جمهور در نامه‌ای به وزیر صنعت،تجارت و معدن و رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت به نامه احمد توکلی واکنش نشان داد و تاکید کرد: سیاست دولت حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در چهارچوب سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی می‌باشد، فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم نگردد.
کد خبر: ۶۳۳۷۴۳
نباید فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم شود

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت :متن نامه دکتر جهانگیری به مهندس نعمت‌زاده و دکتر سیف به شرح ذیل می‌باشد:

جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت
جناب‌آقای دکتر سیف رییس‌کل محترم بانک مرکزی
باسلام و احترام
دیشب نامه آقای احمد توکلی نماینده محترم مردم تهران را با عنوان ویژه خواری 650 میلیون دلاری دیدم نکات ذیل را یادآور می‌شوم:

1- در شروع بکار دولت تدبیر و امید یکی از نگرانی‌های عمده دولت کاهش میزان ذخائر کالاهای اساسی بود و از طرفی ده‌ها کشتی در آبهای کشور و بین‌المللی برای دریافت ارز (قیمت‌کالا) معطل بودند و تلاش مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیدا کردن روشی برای تأمین ارز که الحمدالله مثبت واقع شده و در زمان مناسبی به اطلاع ملت بزرگ ایران می‌رسد، بحمدالله با تدابیر اندیشیده شده اینک میزان ذخائر کالاهای اساسی در حد قابل قبولی است نگرانی از این جهت وجود ندارد. البته باید ذخیره استراتژیک کالاهای اساسی همواره اصلی‌ترین مسئله جنابعالی باشد.

2- همزمان با شروع بکار دولت جدید قیمت ارز کشور از جمله برای واردات کالاهای اساسی از 12260 ریال به 24780 ریال با مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش یافت که خوشبختانه علیرغم این تغییر عمده در قیمت ارز (دوبرابر) قیمت کالاهای اساسی با تدابیر دولت تغییر چندانی پیدا نکرد.

3- در سالها و حتی ماه‌ها قبل، ابتدا دولت ارز را به فروشنده پرداخت می‌کرد، سپس کالا حمل و تخلیه و ترخیص می‌شد، این اولین بار است که با تدبیر شما واردکننده، کالا وارد می‌کند و پس از چند ماه ارز خود را دریافت و به فروشنده پرداخت می‌نماید.

نکته قابل تذکر این است که چنانچه سایر واردکنندگان با چنین شرایطی حاضر به وارد کردن کالاهای اساسی باشند باید امکان استفاده از این فرصت برایشان فراهم باشد. البته این نامه‌نگاری‌ها شما را از وظیفه اصلی که تأمین کالاهای اساسی و ذخیره‌سازی به میزان اعلام شده در این شرایط حساس کشور است، دور ننماید.

در عین حالیکه سیاست دولت حمایت از بنگاه‌های اقتصادی در چهارچوب سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی می‌باشد، فضا برای فعالیت ناسالم اقتصادی فراهم نگردد و مراقبت نمایید تا اقداماتی که منجر به ناامن شدن حرکت‌های سالم اقتصادی می‌گردد، صورت نپذیرد.

لطفاً به نحو مناسبی اطلاع‌رسانی نموده و نتیجه اقدامات را گزارش دهید.

اسحاق جهانگیری
معاون اول رییس جمهور

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها