jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۹۹۸۰   ۰۵ دی ۱۳۹۲  |  ۱۶:۵۳

ساخت انواع و اقسام قرص‌های مکمل هر چند در نگاه کلی نیاز بدن به ویتامین‌های مختلف را از بین برده‌اند، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد ویتامین D طبیعی ارزش بالاتری نسبت به مکمل‌های فعلی دارد. اینجا سراغ نتایج تحقیقات جدید رفته‌ایم که با دیده تردید به مکمل ویتامین D نگریسته‌اند.

شاید تاکنون بسیار شنیده یا خوانده باشید ویتامین D خواص اعجاب‌‌آوری دارد و از بروز بسیاری از بیماری‌های مهلک پیشگیری می‌کند. این مورد، حاصل بررسی‌ها و مطالعات فراوان گذشته است و این تصور را در جامعه پزشکی رواج داده که با جبران کمبود ویتامین D در افراد، آن هم از طریق مصرف مکمل‌های دارویی می‌توان آنها را در برابر بروز بیماری‌های مهلک مقاوم کرد. اما ظاهرا باید به دیده تردید بنگریم و قدری درباره این مکمل‌های دارویی با احتیاط اظهارنظر کنیم.

واقعیت این است ویتامین D یکی از نیازهای ضروری بدن است و کمبود آن مشکلات فراوانی بویژه در سالمندی ایجاد می‌کند. انگار این خواص بیشتر منحصر به آن بخشی از ویتامین D است که به طور طبیعی و نه از طریق مصرف مکمل‌ها جذب بدن می‌شود.

مطابق پژوهشی که بتازگی منتشر شده هر چند این مکمل‌ها فقر ویتامین D را جبران و از ضایعات ناشی از آن جلوگیری می‌کند، اما نمی‌تواند از بروز بیماری‌های کشنده پیشگیری کند.

به گزارش مجله پرونشن، این نتایج حاصل کار گسترده محققان فرانسوی است که به بازبینی حدود 300 مطالعه علمی در زمینه تاثیرات ویتامین D پرداخته‌ و بدقت ارتباط میان میزان ویتامین D موجود در خون افراد و ابتلا به بیماری‌های مرتبط با کمبود ویتامین D را بررسی کرده‌اند.

مهم‌ترین این بیماری‌ها را می‌توان قلبی ـ عروقی، دیابت، برخی انواع سرطان و نیز اختلالات روحی و افزایش وزن برشمرد. نتایج این 300 مطالعه نشان می‌دهد افراد با داشتن ویتامین D بالا کمتر احتمال دارند دچار چنین بیماری‌هایی شوند. اما کار محققان فرانسوی به همین جا ختم نشد.

آنها این نتایج را با نتایج آزمایش‌های کلینیکی خاصی مقایسه کردند و به نتایج متفاوتی دست یافتند. در این آزمایش‌های کلینیکی به افراد مکمل‌های ویتامین D داده می‌شد و طی مدت زمانی مشخص وضع سلامتشان مورد بررسی قرار می‌گرفت. در کمال تعجب و برخلاف نتایج مطالعات قبلی، در این پژوهش کلینیکی هیچ‌ ردی از تاثیر مصرف مکمل‌های ویتامین D بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های فوق مشاهده نشد.

به عبارت دیگر، بر اساس نتایج کلینیکی به دست آمده باید گفت مثلا در آمریکا که نیمی از بزرگسالان مکمل ویتامین D دریافت می‌کنند آنقدرها هم که تصور می‌کنند و خیالشان راحت است کار خاصی برای سلامتی‌شان انجام نمی‌دهند. نتیجه اخیر، مولفان را به فکر واداشته شاید تاکنون برداشت‌شان از نتایج پژوهش‌های گذشته وارونه بوده است. یعنی شاید اصلا مقادیر کم ویتامین D عامل ابتلا به این بیماری‌ها نیست، بلکه برعکس ابتلا به این بیماری‌هاست که سبب کاهش مقادیر این ویتامین در بدن افراد می‌شود.

آیا با این اوصاف، دیگر باید قید مکمل‌های ویتامین D را بزنیم و آنها را از سبد پیشگیری و درمان خود کنار بگذاریم؟ پاسخ منفی است! زیرا اولا هنوز در مرحله آزمون و فرضیه قرار داریم و ثانیا پژوهش‌ها نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین D در ارتقای سلامت استخوان‌های شما بسیار موثر است. پس اگر به توصیه و تجویز پزشک از این مکمل‌ها استفاده می‌کنید، بدون دستور او هرگز مصرف آن را قطع نکنید.

با این حال، نتایج مطالعه فوق را می‌توان به زبان ساده به این معنا دانست که هر فرد باید تا حد ممکن در جذب طبیعی ویتامین D بکوشد تا در بزرگسالی و سالمندی کمترین نیاز ممکن را به مکمل‌های دارویی پیدا کند. مقصود از روش‌های طبیعی، قرارگرفتن در معرض نور کافی خورشید و مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی است. دکتر برایان کلمنت، معاون مرکز سلامت هیپوکراتس می‌گوید: «درواقع، مشاهدات کلینیکی فوق که پس از کار با صدها هزار نفر به دست آمده نشان می‌دهد بهترین راه برای رساندن انواع مواد لازم به بدن تبعیت از رژیم غذایی دارای پایه گیاهی و ارگانیک است.»

به گفته او مطالعات انجام شده در دانشگاه واشنگتن نشان داده‌اند افرادی که انواع و اقسام سبزیجات را، البته خام و حرارت‌ندیده مصرف می‌کنند بسیار کمتر از افرادی که از رژیم غذایی غربی پیروی می‌کنند به فقر یا کمبود ویتامین D گرفتار می‌شوند. مواد غذایی و مکمل‌های موجود در تغذیه سالم و غیرصنعتی اجازه می‌دهند بیشترین جذب ویتامین D در بدن رخ دهد؛ چیزی که متاسفانه فست‌فودها و خوراکی‌های فرآوری‌شده صنعتی ما را از آن بی‌بهره می‌سازد. اگر می‌خواهید از طریق تغذیه مناسب به بدنتان در جذب ویتامین D کمک کنید حتما ماهی‌های چرب مانند سالمون، گوشت گاو و زرده تخم‌مرغ را در سبد غذایی خود بگنجانید. این مواد غذایی سرشار از ویتامین D است.

با این حال هرگز فراموش نکنید تقریبا محال است بتوانید صرفا با تغذیه، ویتامین D مورد نیاز خود را تامین کنید، زیرا منبع اصلی تولید ویتامین D در بدن انسان نور مستقیم خورشید است. به همین دلیل اگر احساس می‌کنید به دلایل گوناگون و به قدر کافی در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرید و نگرانید مبادا بدنتان از ویتامین D کافی برخوردار نباشد، حتما به پزشک خود سری بزنید و این مساله را با او در میان بگذارید. مطمئنا در صورت نیاز راه‌حل مناسبی پیش پایتان قرار خواهد داد.

مسعود ایثاری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر