jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۹۷۳۹   ۰۴ دی ۱۳۹۲  |  ۱۸:۰۱

برآورد‌های سازمان ملل نشان می‌دهد بر پایه آمارهای رسمی، سالانه حدود یک میلیارد دلار در اثر سوانح طبیعی به ایران خسارت مالی وارد می‌شود و به طور متوسط حدود یک و نیم میلیون نفر در معرض خسارت‌ها و آسیب‌های ناشی از مخاطرات طبیعی قرار می‌گیرند.

در کشوری که سوانح طبیعی هر سال خسارت‌ها و تلفات فراوانی به مردم و زیرساخت‌های کشور وارد می‌کند، مناسبت‌های ملی و بین‌المللی فرصت‌هایی است تا در آنها اهمیت موضوع آمادگی برای مقابله با بلایای طبیعی در کشور بازبینی شده، در توسعه آموزش‌های مربوطه در سطح ملی تلاش شود و از همه مهم‌تر به ارزیابی وضع بخش‌های مختلف کشور که با مخاطرات طبیعی روبه‌رو هستند، توجه شود.

معمولا مناسبت‌ها بیشتر فرصت‌هایی برای بیان دستاوردها، بدون ارزیابی کیفیت و بهای پرداخت شده برای آن تلقی می‌شود که این روند در کشور ما باید اصلاح شود. حدود 24 سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای، دومین چهارشنبه ماه اکتبر هر سال را به عنوان روز بین‌المللی کاهش سوانح طبیعی تعیین کرد.

سال 1388 این سازمان اعلام کرد مناسبت سالانه‌ای را که برای هفته دوم ماه اکتبر به تصویب رسانده بود به طور ثابت به تاریخ سیزدهم اکتبر هر سال (بیست‌ویکم مهرماه) تغییر داده و نام آن را به «روز بین‌المللی کاهش سوانح» تغییر می‌دهد.

دکتر مهدی زارع، دانشیار پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به این‌که بعضی کشور‌ها روز ملی ایمنی در برابر زلزله را به سالروز وقوع یک زلزله مهم خود ربط داده‌اند، می‌گوید: در کشور ما پس از وقوع زلزله پنجم دی‌ 1382 در شهرستان بم که بیش از 33 هزار کشته برجا گذاشت، این روز به نام «روز ملی ایمنی در برابر زلزله» نامیده شد.

این در حالی است که پیش از این در دهه هفتاد و پس از زلزله منجیل بر مبنای روز بین‌المللی کاهش سوانح طبیعی، بیستم مهر به عنوان «روز ملی کاهش اثرات بلایای طبیعی» در تقویم ایران گنجانده شده بود. متاسفانه از سال 1389، پنجم دی‌ به عنوان مناسبت‌های تقویمی از تقویم ایران حذف شد و روز بیستم مهر به عنوان «روز ملی ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی» به عنوان یک مناسبت تقویمی گرامی داشته می‌شود.

در ایران نیز بهتر است «روز ایمنی در برابر زلزله» به پنجم دی یعنی سالروز زلزله 1382 بم برگردانده شود، و چه خوب که این کار امسال در دهمین سالروز زلزله بم انجام شود و مناسبت بیستم مهر نیز به همان مناسبت روز جهانی کاهش سوانح، به عنوان روز ملی کاهش سوانح گرامی داشته شود تا به این ترتیب کشور ایران که با تهدیدات طبیعی فراوانی از سیل و زلزله و سونامی گرفته تا آتش‌فشان و نشست سراسری زمین روبه‌رو است، بیش از پیش مورد توجه مسئولان و مقامات بالادست برای توجه و رسیدگی به این موضوع مهم قرار گیرد.

فرانک فراهانی‌جم ‌‌/‌‌ گروه دانش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر