jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۲۸۸۸۷   ۰۲ دی ۱۳۹۲  |  ۱۸:۴۶

در حالی که این روزها خبر ورود پرندگان مهاجر به استان مازندران، همه دوستداران طبیعت را به شوق آورده، یکی از تالاب‌های غرب استان در نوشهر که زیستگاه این پرندگان است، با هجوم زمین‌خواران مواجه شده است.

در امتداد نوار ساحلی دریای خزر در فاصله هفت کیلومتری شهرستان نوشهر و در حدفاصل منطقه مزگاه و چیلک این شهرستان تالابی قرار دارد که به دلیل برخورداری از جاذبه‌های زیست محیطی و طبیعی، چشم‌انداز دلنوازی را به این منطقه بخشیده است.

یکی از ساکنان محلی که عمر پنجاه ساله خود را در حاشیه این تالاب گذرانده در این باره به مهر گفت: طی این ده سال افزایش ساخت و سازهای بی‌رویه در این منطقه باعث شده که بسیاری از اراضی اطراف تالاب به شهرک‌های بزرگ تبدیل شود و ساخت ویلاهای شیک، قیمت‌های زمین را متری 700 هزار تا یک میلیون تومان افزایش داده است.

اکبر مهدی‌زاده با بیان این‌که متاسفانه عده‌ای زمین خوار با ارتباطات خود به تصرف زمین‌های اصلی تالاب اقدام کردند و ما فقط ناظر از بین رفتن تالاب هستیم، افزود: فقط در یک مورد، شخصی با نفوذ با ادعای مالکیت هفت هکتار از اراضی تالاب به محصور کردن بخشی از تالاب اقدام کرد که هم‌اکنون پرونده‌اش در کمیسیون منابع طبیعی مطرح است.

یک سال دوندگی برای صدور یک حکم

رئیس محیط زیست نوشهر نیز با اشاره به این‌که پوشش انبوه نی در تالاب کیسی سبب ایجاد احساس امنیت پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در فصول سرد سال شده است، با تائید هجوم زمین‌خواران به تالاب کیسی نوشهر، گفت: گرچه این تالاب در سند اراضی منابع طبیعی قرار دارد، اما به دلیل جذب گونه‌های نادر، کمیاب، رو به انقراض و در معرض خطر پرندگان آبزی مهاجر و مناسب تخمگذاری، همیشه از سوی محیط زیست مورد پایش و نظارت قرار می‌گیرد و پرونده‌های زیادی درباره متخلفان از سوی محیط زیست شهرستان طرح و پیگیری قضایی شده است.

علی اصغر حسین عمویی با اشاره به یکی از پرونده‌های زمین‌خواری و تجاوز به بستر تالاب افزود: فقط در یک مورد، شخصی به نام «ج» با ایجاد راه یکصد کامیون مصالح مخلوطی را به قصد ورود به تالاب در منطقه تخلیه کرد که طبق قانون و با توجه به این‌که مالکیت این اراضی با منابع طبیعی است، باید این اداره به ماجرا ورود پیدا کرده و جلوی آن را می‌گرفت که به دلیل حساسیت زیست‌محیطی و تاثیر بر اکولوژی تالاب، واحد حقوقی محیط زیست نوشهر پیگیر قضایی این موضوع را برعهده گرفت و پس از یک سال پیگیری‌های مستمر موفق شدیم تا دستور توقف عملیات را اخذ کنیم و برای تجاوزات صورت گرفته حکم قلع و قمع صادر و اجرا شد.

محمدعلی قمی‌اویلی ، فرماندار نوشهر نیز با اشاره به ناکافی بودن پیگیری‌های صورت گرفته برای مقابله با زمین‌خواری حاشیه تالاب کیسی گفت: همه این زمین خواران و متجاوزان به انفال و بیت المال، از خلأ قانونی در اداره منابع طبیعی سوء استفاده می‌کنند و با ارائه اسنادی نامشخص و طرح دعوی مالکیت بر اراضی حاشیه تالاب نسبت به تغییر کاربری این اراضی و ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه اقدام می‌کنند.

وی با اشاره به برخورداری تالاب کیسی نوشهر از تنوع اکوسیستم گیاهی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر و استثنایی زیستگاهی برای آبزیان و پرندگان آبزی یادآور شد: اجرای طرح‌های گردشگری و طبیعت‌گردی تنها راه‌حل حفظ تالاب کیسی است و این تالاب ظرفیت تبدیل شدن به یکی از نقاط بی‌نظیر طبیعی از نظر پرنده‌نگری، اکوتوریسم و گردشگری در کشور را دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر