سازمان نظام پزشکی اعلام کرد:امکان دلالی و خرید و فروش عضو در کشور وجود ندارد.
کد خبر: ۶۲۸۳۰۲
دلالی و خرید و فروش عضو در کشور نداریم

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در پی درج گزارشی درباره دلالی پیوند اعضا در یکی از روزنامه‌ها اعلام کرد: پیوند اعضا یکی از افتخارات بی‌نظیر جامعه پزشکی کشور است که در طی دهه‌های گذشته با استفاده از توان علمی پزشکان متبحر و فرهیخته این سرزمین و استفاده از فناوری نوین و پیشرفته روز با رشد قابل ملاحظه همراه بوده است.

به طوری که تاکنون بیش از 30 هزار پیوند کلیه در 20 سال گذشته در کشور انجام شده است. آمار پیوند کبد که یکی از سخت‌ترین پیوند‌هاست بیش از 2 هزار پیوند است. بیش از ۴۷ هزار پیوند قرنیه، 4600 پیوند مغز استخوان و 110 مورد پانکراس و حدود 100 مورد پیوند ریه در کشور انجام گرفته است.

این نمونه‌ای از زحمات فوق‌العاده تیم‌های پزشکی پیوند در کشور است که در هر زمان از شبانه‌روز با رضایت کامل فرد دهنده و یا خانواده بیمار مرگ مغزی و آزمایشهای دقیق بر روی گیرنده صورت می‌پذیرد.

لذا به طور قطع می‌توان گفت امکان دلالی و خرید و فروش عضو در کشور وجود ندارد، و با توجه به آنکه تمامی پیوندها در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود تمام هزینه‌های پیوند رایگان است.

پیوند عضو با توجه به شرایط فیزیولوژیک و بیولوژیک بیمار و عضو پیوندی، آزمایشهای متعدد، سرعت عمل و نگهداری ویژه عضو پیوندی، تطابق گروه خونی و در شرایط بسیار خاص انجام می‌شود که هرگز توان این امر برای دلال یا خرید و فروش کننده عضو متصور نیست.

شوربختانه در این گزارش به گونه‌ای غیرقابل باور به همکاری پزشکان خدوم این سرزمین با دلال یاد شده اشاره و خوشبختانه به صراحت اعلام شده است که بابت این امر پولی دریافت نمی‌کنند.

لازم است تأکید شود که با توجه به مطالب پیش گفته شده امکان همکاری هیچ یک از اعضا جامعه پزشکی با توجه به شرایط خاص پیوند با دلال امکانپذیر نیست و چنین سخنانی گزافه‌گویی و تخریب ارزش اهدای عضو و زحمات بی‌نظیر تیم پزشکی و خانواده‌های ایثار‌گری است که با بزرگواری جان چندین نفر را حیات می‌‌بخشند.

لذا از مردم عزیز کشورمان تقاضا داریم ضمن بی‌اعتنایی به چنین اظهارات سخیفانه همواره در راه راستین و خداپسندانه اهدای عضو همت گمارند که اجر و مزد آن نزد خدای باریتعالی است و مصداق آیه شریفه «و من احیاها فکانما احیاالناس جمعیا» قرار گیرند.

از اصحاب رسانه نیز مصرانه خواستاریم جهت جلوگیری از تشویش اذهان عمومی با کسب اطلاعات مستند و از مجاری صحیح راه را بر چنین تصورات شوم و تخطئه کننده سد کنند و بیش از پیش در تشویق فرهنگ صحیح و انسانی اهدای عضو کوشا باشند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها