jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۱۶۰۴۷ ۲۵ آبان ۱۳۹۲  |  ۲۱:۴۵

صندوق بین‌المللی پول با بررسی دیون خارجی ۳۰ کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی اعلام کرد: ایران با نسبت 1.7 درصدی دیون خارجی به تولید ناخالص داخلی خود در سال ۲۰۱۳ پس از الجزایر به‌عنوان دومین کشور کم‌بدهکار منطقه شناخته شده است.

به گزارش تسنیم،‌ صندوق بین‌المللی پول در بخشی از جدیدترین گزارش خود به‌نام «چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» به ارائه آمار مربوط به دیون خارجی 30 کشور منطقه از جمله ایران پرداخته است.

بر اساس این گزارش، کل دیون خارجی منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی در سال 2013 معادل 25.5 درصد کل تولید ناخالص داخلی این منطقه برآورد شده است. این رقم در سال میلادی گذشته 24.4 درصد اعلام شده بود.

صندوق بین‌المللی پول دراین گزارش ایران و الجزایر را کم‌بدهکارترین کشورهای منطقه معرفی کرده است. کل دیون خارجی الجزایر به تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی 1.5 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور اعلام شده که کمترین رقم میان 30 کشور منطقه است.

بر اساس این گزارش، میزان دیون خارجی ایران در سال 2013 معادل 1.7 درصد تولید ناخالص داخلی‌اش است که پس از الجزایر کمترین رقم بین کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی به شمار می‌رود. نسبت دیون خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی در سال 2012 بالغ بر 1.3 درصد اعلام شده بود.

در همین حال لبنان به‌نسبت تولید ناخالص داخلی خود بدهکارترین کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی شناخته شده است. دیون خارجی این کشور در سال جاری معادل 175.9 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است. پس از این کشور، کشور بحران‌زده بحرین با 146.6 درصد در رتبه دوم و موریتانی با 110.4 درصد در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پرچم افراشته بر جنازه‌ها

پرچم افراشته بر جنازه‌ها

آسمان، خاکستری است. زمین، یک دشت وسیع است پر از خانه‌های مخروبه و خرابه‌های سیمان و بتون و آجری که روزی دیوارهای خانه‌هایی بودند.

مراکز درمانی در ICU

مراکز درمانی در ICU

در سراسر دنیا استانداردهای ایمنی مشخصی برای مراکز تجمعی گوناگون تعریف شده و در کشور ما نیز قانون معینی درباره لزوم رعایت استانداردهای ایمنی در تمام ساختمان‌هایی که بیش از 25 نفر از آن بهره‌برداری می‌کنند تصویب شده‌است که براساس این قانون همه این ساختمان‌ها ملزم به رعایت استانداردهای بین‌المللی ICS هستند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر