jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۱۴۳۳۵ ۱۸ آبان ۱۳۹۲  |  ۲۱:۵۸

در پی این توفان هزاران نفر نیز بی خانمان شده و هر لحظه بر آمار تلفات افزوده می​شود

توفان در فیلیپین بیش از 1000 قربانی گرفت

در پی توفان سهمگین در فیلیپین، شبکه تلویزیونی الجزیره شامگاه دیروز به نقل از صلیب‌سرخ فیلیپین گزارش داد، تلفات توفان «هایان» به حداقل هزار کشته افزایش یافته است و احتمال افزایش قربانیان وجود دارد.

توفان سهمگین و ویرانگر «هایان» پس از عبور از مرکز فیلیپین و در هم کوبیدن بخش‌هایی از این کشور، به سمت جنوب‌شرق آسیا حرکت کرده است.

به گزارش ایسنا، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دست‌کم صد نفر فقط در شهر «تاکلوبان» بر اثر این توفان سهمگین است.

خبرگزاری‌ها از کشته شدن هزار نفر در پی این توفان سهمگین، خبر داده و هر لحظه بر تعداد قربانیان اضافه می‌شود.

سرعت حرکت این توفان هنگام عبور از خشکی 275 تا 325 کیلومتر در ساعت اعلام شده است و از آن به عنوان یکی از پرقدرت‌ترین توفان‌های ثبت‌شده قرن نام برده می‌شود.

صدها ساختمان که در مسیر عبور این توفان قرار داشت، تخریب‌شده یا آسیب‌دیده‌ و برق مناطق گسترده‌ای در فیلیپین نیز قطع شده است.

همچنین رانش زمین، ارتباط از طریق راه‌های زمینی را در بسیاری از مناطق مرکزی این کشور مختل کرده است.

بی.‌بی.‌سی نیز گزارش کرد، یک توفان عظیم استوایی که قوی‌ترین توفان از این نوع در سال جاری است، با بادهایی به سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت به فیلیپین رسیده است.

به گفته سازمان ملی هواشناسی، مرکز این توفان در ۶۲ کیلومتری جنوب شرقی گویوان در استان سامار شرقی فیلیپین قرار دارد.

در حالی که بیم آن می‌رود خسارات توفان شدت یابد، مدارس و اداره‌ها در منطقه بسته شده و هزاران نفر شهرهای توفان‌زده را تخلیه کرده‌اند . این توفان، مانیل پایتخت فیلیپین را که در مسیر شمالی آن قرار دارد، مستقیما تحت‌تاثیر قرار نخواهد داد.

توفان بی سابقه

جف مسترز، هواشناس پیشین توفان‌های استوایی به آسوشیتدپرس گفت که این تـــوفان خسارات فاجعه‌بار در پی خواهد داشت.

مسترز افزود: خسارات بادهای ناشی از توفان می‌تواند در تاریخ فیلیپین و دیگر کشور‌ها بی‌سابقه باشد.

هواشناسان می‌گویند انتظار می‌رود توفان هایان که در فیلپیین یولاندا نام گرفته، به شمال جزیره پالاوان در دریای چین جنوبی برسد.

مناطقی از جمله جزیره بوهول که ماه گذشته شاهد زلزله‌ای 7.3 ریشتری بود نیز در مسیر توفان قرار دارد.

در آن زلزله ۲۰۰ نفر کشته شدند و حدود 5000 نفر در بوهول هنوز در چادر زندگی می‌کنند.

ارتش می‌گوید در حال حمل بسته‌های مواد غذایی و کالاهای امدادی به نواحی دورافتاده است و بالگردهایش در آماده‌باش هستند.

هزاران نفر از اهالی چند استان که در معرض خطر هستند، تخلیه و مدارس و ادارات هم بسته شده است.

بنیگنو آکوئینو، رئیس‌جمهور فیلیپین از مردم در نواحی دستخوش توفان خواسته بود آنجا را ترک کنند و از قایقران‌ها نیز خواسته بود بندر را ترک کنند.

او به مردم اطمینان داد هواپیماهای باربری، بالگردهای نظامی و ۲۰ کشتی نیروی دریایی در آماده‌باش هستند.

وی طی سخنانی در تلویزیون گفت: اگر متحد باشیم، هیچ توفانی نمی‌تواند فیلیپینی‌ها را به زانو درآورد.

خانه‌ها تخلیه شد

به گزارش رویترز، شدت این توفان به حدی بوده که حدود 750 هزار نفر از مردم برای نجات جان خود و فرار از هایان، خانه‌هایشان را ترک کردند.

ادواردو دل روساریو، رئیس سازمان مقابله با بلایای طبیعی فیلیپین گفت: سرعت بالای توفان باعث شده ابرهای باران‌زا بسرعت از روی خشکی عبور کنند و میزان بارندگی کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. مدارس و اداره‌ها در مناطق آسیب‌دیده تعطیل و تردد زمینی و دریایی کاملا مختل شده است و هر لحظه احتمال افزایش تلفات وجود دارد. به دلیل گستردگی توفان، دسترسی به روستا‌هایی که در مسیر هایان قرار داشتند، امکان‌پذیر نیست و از طریق رادیو‌های محلی، از مردم خواسته شده در محل‌های مناسب پناه گرفته و از خانه‌های خود خارج نشوند.

امواج 6 متری

به گزارش آسوشیتدپرس با گزارشی اعلام کرد، در پی توفان هایان دریا نیز بشدت تحت تاثیر قرار گرفت و امواجی به بلندی شش متر سواحل شرقی را در هم کوبید و ده‌ها قایق و اسکله را از بین برد که هنوز تعداد دقیق تلفات این توفان و میزان خسارت به مناطق توفان‌زده مشخص نشده است. شدت این توفان به حدی است که مردم این کشور حتی سالخوردگان نیز چنین توفانی را به یاد نمی‌آورند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر