محسنی اژه‌ای از شکایت خانواده برخی شهدا از نعیمه اشراقی خبر داد

سخنگوی قوه قضاییه: حزب مشارکت اجازه فعالیت ندارد

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری دیروز خود، درباره آخرین وضع پرونده‌های قضایی توضیح داد و اعلام کرد که فعالیت حزب مشارکت و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران غیرقانونی است.
کد خبر: ۶۱۰۵۱۲

به گزارش فارس، غلامحسین محسنی اژه‌ای، درخصوص فعالیت حزب مشارکت و این‌که آیا این حزب منحل شده یا خیر گفت: در این خصوص حکم صادر شده و این حزب نباید تحت این عنوان فعالیتی داشته باشد، در غیر این صورت با آنها برخورد می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران هم گفت: هر موسسه، نهاد، حزب، گروه و جمعیتی که به حکم دادگاه تعطیل شده تا زمانی که آن حکم پابرجا باشد، نمی‌تواند به فعالیت بپردازد و در غیر این صورت دادستان با آنها برخورد می‌کند. وی ادامه داد: در موضوع انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، تصمیم همان تصمیم قبلی است و آنها حق فعالیت ندارند و اگر فعالیتی کنند، با آنها برخورد می‌شود.

دادستان کل کشور با اشاره به شکایت برخی خانواده شهدا از نعیمه اشراقی گفت: در این مورد جمع کثیری از خانواده شهدا شکایت کردند و پرونده در دادسرای تهران در حال رسیدگی است. وی افزود: بدیهی است که در این‌گونه موارد که جنبه عمومی دارد و مربوط به حضرت امام(ره) می‌شود، مدعی‌العموم هم وارد خواهد شد.

پرونده مفتوح یکی از مقامات دولت قبل در ارتباط با پرونده بیمه

اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا یکی از مقامات دولت قبلی در پرونده بیمه و اخلال ارزی متهم است، گفت: پرونده ایشان در موضوع بیمه مفتوح است و تحقیقاتی در این مورد انجام شده و در حال انجام است، اما هنوز به دادگاه ارسال نشده است.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات الیاس نادران، نماینده تهران در جلسه رای اعتماد و متهم کردن یکی از وزرای پیشنهادی در ارتباط با بیمه ایران گفت: پرونده بیمه ایران متهمان متعددی دارد که تعدادی از آنها به دادگاه رفته‌اند. اژه‌ای ادامه داد: تعدادی دیگر نیز در مرحله دادسرا به وضع آنها رسیدگی خواهد شد و زمانی که هنوز دادسرا کیفرخواستی صادر نکرده و دادگاه حکمی نداده، ما نمی‌توانیم بگوییم برخی متهم هستند یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: متهم اصلی پرونده بیمه ایران ادعاهایی را مطرح کرده، اما این‌که این ادعاها ثابت می‌شود یا خیر، در مرحله تحقیقات است.

اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا اظهارات اخیر نادران مجرمانه بوده است یا خیر، گفت: هرگاه نماینده مجلسی مطالبی را بیان ‌کند و کسی احساس کند که به وی تهمت یا افترا زده شده، می‌تواند شکایت کند و قطعا به آن رسیدگی می‌شود.

محسنی اژه‌ای درباره برخی شایعات مبنی بر تبرئه یکی از متهمان اخلالگری در بازار ارز که به جمشید بسم‌الله معروف بود، گفت: از تبرئه ایشان خبری ندارم، یک بخش پرونده به دادگاه رفته و عده‌ای محکوم شدند و پرونده دیگری نیز تشکیل شده که چند نفری هم بازداشت شده‌اند.

شکایتی از سوی دختران موسوی مطرح نشده

اژه‌ای در پاسخ به پرسشی در مورد این‌که آیا شکایتی ازسوی دختران میرحسین موسوی درباره حوادث روز عید غدیر انجام شده است یا خیر، گفت: تا امروز که من پیگیر مساله بودم، هیچ شکایتی نه در نیروی انتظامی و نه در دادسرا مطرح نشده است و وزارت اطلاعات خود پیگیر این مساله است. وی در مورد شایعه‌ای که دیروز درباره دستگیری یکی از بازیگران با نام پ.ا منتشر شده بود، گفت: تا آنجایی که من می‌دانم و درجریان هستم، کسی در تهران بازداشت نشده است.

برای اعدامی بجنوردی تقاضای عفو می‌شود

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به موضوع اعدام علیرضا م. محکوم بجنوردی گفت: این فرد به دلیل همراه داشتن حدود یک کیلوگرم شیشه محکوم به اعدام بود.

وی افزود: اعدام مراحل خود را طی می‌کند و تمامی افرادی که به دلیل جرم موادمخدر به اعدام محکوم می‌شوند، چه اعتراض داشته باشند، چه نداشته باشند حکم آنها برای تائید به تهران می‌آید.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: این پرونده هم به تهران آمد و حکم آن تعیین شد و این فرد با توجه به سابقه و میزان موادمخدری که به همراه داشت، مشمول عفو نشد و حکم با طناب دار به اجرا درآمد.سخنگوی دستگاه قضایی تاکید کرد: پس از دو ساعت از اجرای حکم و زمانی که فرد به پزشکی قانونی منتقل شده بود مامور متوجه می‌شود که آثار حیات همچنان باقی است. بنابراین وی به بیمارستان منتقل می‌شود. محسنی اژه‌ای گفت: امروز که پیگیری کردم مشخص شد که وی هوشیاری خود را بازیافته، به بخش عمومی منتقل شده و رو به بهبود است. دادستان کل کشور گفت: در این ماجرا یک بحث حقوقی و شرعی مطرح است که ریاست قوه قضاییه هم در جلسه مسئولان عالی قضایی به آن اشاره داشته و از لحاظ حقوقی و شرعی، مساله پیچیده نیست. اژه‌ای افزود: اما رئیس قوه قضاییه اظهار داشته که به لحاظ عاطفی برای وی پیشنهاد عفو می‌کند که اگر مقام معظم رهبری با این درخواست موافقت کنند اجرای حکم منتفی می‌شود و فرد مورد عفو قرار می‌گیرد.

شکایت 13 نفر از بابک زنجانی

محسنی اژه‌ای درخصوص شکایت از بابک زنجانی به دلیل گودبرداری غیراصولی در خیابان ایران‌زمین گفت: تاکنون 13 نفر از وی شکایت کرده‌اند و چون بحث شکایت شاکی خصوصی مطرح است اگر طرفین با هم به تفاهم برسند موضوع منتفی خواهد شد.

وی افزود: از سوی شرکت نفت شکایتی از بابک زنجانی نشده است.

یکی از خبرنگاران در خصوص پرونده دانشگاه ایرانیان از محسنی‌اژه‌ای سوال کرد که وی گفت: ما به اسم دانشگاه ایرانیان پرونده‌ای نداشته‌ایم، اما در بحث 16 میلیارد تومان، حساب مربوط مسدود شده و گفته‌اند که نسبت به اصل پول ادعایی ندارند و پول را باز می‌گردانند. وی افزود: موضوع درحال بررسی این است که آیا در نحوه برداشت خلافی صورت گرفته یا خیر؟

صدور رأی هیات 7 نفره درخصوص حادثه اتوبان تهران ـ قم

محسنی‌اژه‌ای با اشاره به آخرین اخبار حادثه اتوبان تهران ـ ‌قم گفت: این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار بود، چرا که حادثه ناگواری رخ داد و جمعی از هموطنان ما در آتش سوختند.

وی افزود: دایره تقصیر، گسترده است، در این‌که راننده مقصر بوده شکی نیست اما بحث بر سر مقصر بودن دیگران است. سخنگوی دستگاه قضایی تاکید کرد: اکنون هیات هفت نفره‌ای تعیین شده که این هیات طبق نظرات کارشناسی در پرونده نظر خود را اعلام کردند و اگر ایرادی از سوی دادستان یا طرفین نباشد این موضوع بسرعت به نتیجه خواهد رسید. وی افزود: من اکنون نمی‌توانم رای هیات هفت نفره را اعلام کنم، چرا که هنوز قطعی نشده است.

بررسی موضوع توهین به هاشمی

دادستان کل کشور در خصوص توهین یکی از مداحان تهرانی به هاشمی رفسنجانی و این‌که آیا مدعی‌العموم برخورد می‌کند، گفت: اگر چنانچه به یک مسئولی که در قانون عنوان شده بر حسب وظیفه مسئولیت، توهین شود مدعی‌العموم ورود پیدا می‌کند، اما در صورتی که این توهین به حسب وظیفه قانونی نباشد شکایت شاکی خصوصی مدنظر است، اما در این موضوع با کسب اطلاعی که امروز از دادستان تهران کردم موضوع در حال بررسی است.

پرونده بسیار سنگین گمرک

وی در پاسخ به پرسشی در مورد وضع پرونده گمرک گفت: این پرونده هنوز به دادگاه ارسال نشده است و باید گفت که یک پرونده بسیار سنگین به‌شمار می‌رود.

اژه‌ای تاکید کرد: دراین پرونده تعداد زیادی از افراد دستگیر و تعدادی نیز با قرار وثیقه موقتا آزاد شده‌اند. وی در مورد آخرین وضع رسیدگی به پرونده ستار بهشتی گفت: این پرونده به دادگاه ارسال شده بود، اما به دلیل نواقص، دوباره دراختیار دادسرا قرار گرفت و پس از رفع نواقص دوباره به دادگاه ارسال شد. سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: گمان نمی‌کنم هنوز برای رسیدگی به این پرونده وقتی تعیین شده باشد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها