jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۶۰۹۸۸۲   ۰۵ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۵:۱۸

روحانی در دیدار اخضر الابراهیمی تاکید کرد:

اخراج تروریستها از سوریه اولین گام برای دستیابی به صلح

رییس‌جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: باعث امیدواری است که کشورهای مختلف به این نتیجه رسیده‌اند بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی حل و فصل شود و این بهترین مسیر برای به پایان رسیدن سریع‌تر خشونت‌ها در این کشور است.

اخراج تروریستها از سوریه اولین گام برای دستیابی به صلح

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار اخضر الابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، ضمن اظهار امیدواری برای به ثمر رسیدن تلاش‌ها در راستای برقراری ثبات و امنیت در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای توقف درگیری‌ها و احیاء آرامش در سوریه دریغ نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد درباره دو مسأله در سوریه اشتراک نظر بیشتری وجود دارد، اظهار داشت: نکته اول این است که تقریباً همه طرفهای دخیل در این بحران، شرایط کنونی، حضور تروریست‌ها از کشورهای مختلف در سوریه، کشته شدن روزانه مردم در درگیری‌ها، آوارگان میلیونی و تخریب عمومی سوریه را غیرقابل قبول دانسته و معتقدند این درگیری‌ها تأثیرات نامطلوبی در کشورهای منطقه نیز داشته است.

دکتر روحانی افزود: مسأله دوم اتفاق نظر عمومی بر این نکته است که آینده سوریه باید بر مبنای رأی و نظر مردم و در یک انتخابات آزاد با حضور همه طرفها تعیین شود، اما مشکل اصلی این است که چگونه باید از وضع موجود به نقطه مطلوب رسید؟

رییس جمهور در تشریح وجوه مختلف این مشکل تصریح کرد: اولین وجه مشکل این است که بین معارضین سوری وحدت نظر وجود ندارد و در بین آنان گروه‌های تروریستی وجود دارد که نه دولت را قبول دارند و نه معارضین و از سوی دیگر کشورهای همسایه سوریه و قدرت‌های بزرگ جهانی نیز نظر واحدی درباره آینده این کشور ندارند؛ از این رو ایجاد اتفاق نظر بین دولت، معارضین و همسایگان سوریه و نیز قدرت‌های بزرگ جهانی مشکلی بزرگ پیش روی تلاش‌ها برای صلح است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد تا در عرصه‌های مختلف در جریان هر تحرک و تلاشی برای ثبات در سوریه نقشی مثبت ایفا نماید و تفاوتی ندارد که این تلاش تحت عنوان اجلاس ژنو 2 یا هر تحرک دیگری صورت گیرد.

رییس جمهور ادامه داد: آمادگی کامل داریم تا برای تقویت اشتراک نظر بین همسایگان سوریه جلساتی برگزار شود و این مسأله را به برخی کشورهای منطقه از جمله ترکیه نیز اعلام کرده‌ایم.

دکتر روحانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر تداوم ارسال کمکهای نوع دوستانه و مواد غذایی به سوریه، تلاش برای ممانعت از هرگونه تردد تروریست‌ها از خاک کشورش، انهدام کامل همه سلاح های شیمیایی در سوریه و اخراج گروه های تروریستی از خاک این کشور به عنوان اولین قدم مهم برای دستیابی به صلح پایبند بوده و این اقدامات را به نفع مردم سوریه، کشورهای منطقه و خودش می‌داند.

رییس جمهور برای توفیق اخضر الابراهیمی و دبیرکل سازمان ملل در مسیر تلاش برای برقراری صلح و دموکراسی در سوریه آرزوی موفقیت کرده و حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از این تلاش‌ها را اعلام کرد.

اخضر الابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز در این دیدار با اشاره به سفر خود به کشورهای مختلف پیش از برگزاری نشست اجلاس ژنو2 گفت: هدف از برگزاری این نشست، ایجاد بستری برای دیدار و گفتگوی طرفین منازعه در سوریه و کمک به پایان دادن به خشونت‌های جاری برای برپایی سوریه جدید است.

نماینده سازمان ملل با اشاره به دیدار پیشین خود با دکتر روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: بنده همواره قویاً از حضور ایران در نشست ژنو 2 دفاع کرده‌ام و البته امید دارم در صورت حضور و یا عدم حضور ایران در این نشست، همکاری‌های تنگاتنگ ما با ایران در جریان برگزاری این نشست و پس از آن برای صلح در سوریه تداوم یابد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

تلاش آمریکا برای اجماع سیاسی علیه پرونده‌ هسته‌ای‌ ایران

خبرگزاری بلومبرگ خبر داده‌است مقامات آمریکایی پیش‌ نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که هدف آن انتقاد از ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی‌اتمی همکاری کند.

اختلافات با تعامل قابل حل است

اختلافات با تعامل قابل حل است

قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ ها، تامین‌کننده منافع ملی کشور است. البته باید این را هم در نظر داشته باشیم که منافع ملی کشور زمانی تامین می‌شود که در کشور میان مسؤولان هم‌صدایی و میان مردم وحدت وجود داشته باشد. چرا که یکی از مولفه‌های قدرت و امنیت کشور وحدت کلمه میان مردم و همصدایی مسوولان است.

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

نباید پیام دوگانگی ارسال کرد

با توجه به اظهارنظر اخیر آقای عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان مبنی بر بررسی پیشنهاد حضور ایران در نشست غیررسمی با حضور آمریکا باید گفت به هیچ‌وجه نباید هیچ‌گونه مذاکره‌ای چه در سطح رسمی و چه در سطح غیررسمی با حضور آمریکا انجام شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر