jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۰۷۳۷۶ ۲۶ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۸:۵۳

دیگر نوای یا علی یا علی استاد نمدمال که با کوبیدن پشم حلاجی شده، نمد و زیراندازی می‌ساخت، به گوش نمی‌رسد و این هنر سال‌هاست که نفس‌های آخرش را می‌کشد و نبض آن با فعالیت تنها هنرمندش در مازندران می‌تپد.

یحیی شاه‌نظری تنها بازمانده هنرمندان نمدمال رامسر که از ده سالگی به نمدمالی روی آورده است، در این ‌باره به مهر گفت: در تمام نمایشگاه‌های صنایع دستی با وجود کهولت سن و به منظور زنده نگه‌داشتن این صنعت حضور پیدا می‌کنم و حتی در نمایشگاه‌های خارج از کشور نیز حاضر شدم.

وی افزود: با وجود این‌ که حدود 60 سال است این صنعت دستی را زنده نگه داشته‌ام، اما متاسفانه پس از مرگ نسل قدیم، دیگر کسی این صنعت را ادامه نمی‌دهد، زیرا بی‌توجهی و حمایت نکردن از صنایع بومی و سنتی باعث از بین رفتن انگیزه جوانان برای یادگیری آن شده است.

شاه‌نظری با بیان این ‌که 18 کارآموز در این زمینه پرورش داده‌ام و در هفتاد و پنج سالگی هنوز بیمه نیستم، تصریح کرد: در دولت‌های قبل بارها برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه مکاتبه کردم، اما هیچ پاسخی دریافت نکردم و اکنون نیز دیگر شرایط سنی‌ام برای بیمه شدن مجاز نیست.

این استاد نمدمال درباره وضع شهرک نمدمالان جواهرده نیز خاطرنشان کرد: بیش از 22 ماه برای دریافت مجوز شهرک نمدمالان دویدیم و با وجودی که قرار بود 3000 متر زمین در رامسر و 5000 متر زمین در جواهرده برای ساخت سوله به این صنعت دستی اختصاص دهند، آن‌قدر گیرودار اداری و سنگ‌اندازی‌ها زیاد بود که از گرفتن زمین رامسر پشیمان شدیم و در جواهرده نیز با وجودی که مدیران به ما وعده‌های بسیاری داده بودند، ولی این وعده‌ها فقط به سندی روی میز مدیران فراموشکار تبدیل شد.

شاه‌نظری یادآور شد: با این حال با هزینه شخصی 12 کارگاه نمدمالی در شهرک نمد مالان جواهرده احداث کردیم و تمام امکانات رفاهی آن نظیر آب و برق و دیوارکشی را نیز خودمان انجام دادیم، زیرا امور اراضی به ما گفته است، چون شما مطابق طرحی که ما برای احداث شهرک نمدمالان داده‌ایم، شهرک را احداث نکرده‌اید و در آن دخل و تصرف داشتید، بنابراین تسهیلات به شما تعلق نمی‌گیرد.

شاه‌نظری با بیان این ‌که تاکنون دو بار از سازمان یونسکو لوح گرفته و موفق به اخذ مهر یونسکو در صنعت نمدمالی نیز شده است، افزود: آیا این انصاف است که فقط به این دلیل که می‌گوییم طرح کارگاه‌های نمدمالی باید مطابق با شرایط فیزیکی تولید آن باشد، امور اراضی از ما شکایت کند و در هفتاد‌سالگی ما را اسیر دادگستری کنند.

یحیی شاه‌نظری و علی حلاجیان تنها نمدمالان مازندران هستند که این صنعت دستی را به کشورهای خارجی نظیر هلند، عربستان، آلمان و آمریکا صادر می‌کنند و به گفته یحیی شاه‌نظری حدود ده سال است که برای این کشورها نمد تولیدی خود را می‌فرستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

ما چرا هنوز زنده‌ایم؟

عصر پنجشنبه است. بخار سوپ شلغم، فضای خانه را پر کرده است. جعبه ابزار وسط است. سه‌چهارتا کار کوچک خرده ریزه در خانه باید انجام بدهم. رگلاژ کردن در کابینت‌ها.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر