jamejamnashriyat
کد خبر: ۶۰۱۱۳۰   ۰۵ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۸:۲۹

دانش‌آموزان، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند و معمولا خانواده‌ها نگران رفتارهای فرزند خود هستند. واقعیت این است که دانش‌آموزان را می‌توان به این صورت دسته‌بندی کرد: خجالتی، شلوغ، ترسو، تنبل، بی‌دقت، کج‌رفتار، پرخاشگر، دیرآموز و ناسازگار.

اما چگونه متوجه شویم فرزند ما جزو کدام دسته از دانش‌آموزان است؟ خجالتی‌ها با صدای آرام صحبت می‌کنند و توانایی تصمیم‌گیری و مقابله با مشکلات آنها پایین است.

آنها معمولا زیاد در جمع صحبت نمی‌کنند. دانش‌آموزان شلوغ افرادی بی‌نظم و بی‌انضباط هستند که بی‌اجازه صحبت می‌کنند و دوستان زیادی دارند و تمایل دارند که در مرکز توجه باشند و بیشتر پرخاشگر و عصبانی هستند و به دیگران اجازه صحبت نمی‌دهند. دانش‌آموزانی که تنبل هستند از انجام تکالیف خودداری می‌کنند و بندرت برای انجام کارها داوطلب می‌شوند. دانش‌آموزان ترسو ریسک‌پذیری پایینی دارند و سطح اضطراب و ناآرامی در آنها زیاد است. محافظه‌کار، محتاط و ساکتند و تماس چشمی برقرار نمی‌کنند. دانش‌آموزان بی‌دقت، تکالیف نامنظمی دارند و بیشتر دیر به مدرسه می‌آیند و بدخط هستند. لوازم خود را بارها گم کرده و به لباس پوشیدن خود اهمیت نمی‌دهند.

دانش‌آموز کژرفتار همکلاسی‌های خود را مرتب اذیت می‌کند و اشیای دیگران را بدون اجازه برمی‌دارد و در امتحانات تقلب می‌کند و به حقوق دیگران احترام نمی‌گذارد و براحتی دروغ می‌گوید. پرخاشگرها همیشه با همکلاسی‌های خود در حال نزاع و درگیری هستند و با اطرافیان خود سازش ندارند و بیشتر اوقات ناراضی‌اند و آستانه تحملشان پایین است.

دانش‌آموزان کند، گوشه‌گیر هستند و در مباحث گروهی شرکت نمی‌کنند. آنها تمرکز و توجه محدودی دارند و اعتماد به نفس پایینی دارند و پیشرفت تحصیلی آنها کند است و مشکلات عاطفی دارند. ناسازگارها با هیچ فردی سر سازش ندارند.

آنها به درس و تحصیل بی‌علاقه هستند و از حضور در مدرسه و انجام تکالیف مدرسه بیزارند. اگر بتوانیم با اولیای مدرسه رابطه خوبی برقرار کنیم، در نتیجه می‌توانیم شناسایی کنیم که فرزند ما چه ویژگی دارد و جزو کدام دسته است.

نگران هیچ کدام از دسته‌هایی که ذکر کرده‌ایم، نباشید زیرا با استفاده از روش‌های رفتاردرمانی و روش تقویت و پاداش می‌توانید رفتار فرزند خود را تغییر دهید.

دکتر مهرنوش دارینی

روان‌شناس و مشاور

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر