یکی از مشکلات بانوان، عفونت‌های متنوع واژن است که در دوره‌های مختلف زندگی دچار آن می‌شوند. این عفونت‌ها در هر دوره زندگی دارای عوامل زمینه‌ساز خود است.
کد خبر: ۶۰۰۲۴۲
عفونت‌های ناحیه تناسلی در زنان یائسه

چنانچه عفونت قارچی که در هر دوره سنی رخ می‌دهد و با علائم خارش و ترشحات پنیری واژن همراه است، در هردوره عوامل زمینه‌ساز خود را دارد، یعنی در دوشیزه‌ای که در سنین بلوغ است به دلیل رطوبت و گرمای واژن راحت‌تر دچار این بیماری می‌شود.

یک خانم باردار به دلیل بارداری، آمادگی بیشتری برای مبتلاشدن به این بیماری دارد. همین طور در یک خانم مسن، دیابت از عوامل زمینه‌ساز این نوع عفونت است.

اما بیماری‌هایی که به طور اختصاصی در زنان یائسه رخ می‌دهد، «واژینیت آتروفیک» است. در این بیماری به دلیل کم‌شدن هورمون‌های زنانه ساخت و ساز دیواره واژن کم شده و تغییر می‌کند و در نتیجه بیمار دچار درد حین نزدیکی و لکه‌بینی به دنبال نزدیکی و ترشحات چرکی می‌شود در حالی که هیچ عفونت میکروبی وجود ندارد و با معاینه می‌توان بیماری را تشخیص داد و دادن درمان هورمونی مناسب در عرض یکی دو هفته بیمار را درمان کرد.

از بیماری‌های دیگری که در هر سنی رخ داده، اما در زنان یائسه به دلیل کمبود هورمونی بیشتر رخ می‌دهد، بیماری التهابی واژن است. در این بیماری، میکروب‌های عادی و بی‌ضرر واژن با میکروب‌های خاص دیگری جایگزین می‌شود.

در این بیماران، سوزش و التهاب واژن ترشحات چرکی، درد حین نزدیکی و گاهی خارش واژن نیز وجود دارد. این بیماران به درمان ضدمیکروبی نیاز دارند و از آنجا که در 30 درصد موارد عود بیماری وجود دارد، در موارد عود باید درمان ضدمیکروبی طولانی‌تر و همین طور در شرایط مناسب درمان هورمونی در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از عفونت‌های مجاری ادراری و تناسلی، عفونت ادراری خاصی است به نام التهاب مثانه که به صورت سوزش، تکرر و احساس عجله در دفع ادرار است و در آزمایش ادرار، گلبول سفید و گلبول قرمز و میکروب دیده ‌می‌شود.

این بیماری در هرسنی رخ می‌دهد، اما در زنان مسن امکان عود بیماری پس از درمان با آنتی‌بیوتیک بیشتر بوده و این که ممکن است میکروبی غیرعادی عامل بیماری باشد، به طوری که در آزمایش ادرار هیچ میکروبی دیده نمی‌شود و بیمار چندان تکرر ادرار ندارد که در درمان این بیماران باید به آن دقت کرد.

از مشکلات ادراری دیگری که در زنان یائسه پیش می‌آید، تکرر ادرار و بی‌اختیار ادرار کردن به دنبال افزایش فشار شکم مثلا با سرفه و عطسه است.

در این بیماران گاهی بر خلاف تصور علت، افتادگی مثانه نیست، بلکه از بین رفتن بافت طبیعی مجاری ادراری است که در اثر کاهش هورمون‌های زنانه رخ می‌دهد و درمان آن هم می‌تواند دادن هورمون مناسب به این زنان باشد.

دکتر ثریا عالمی - جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
فریبا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۲
۰
۰
خانم دكتر عالمی سلام ؛
دختری هستم 40 ساله كه غریب به 5 سال است به بیماری ms مبتلایم خیلی درد در ناحیه كلیه و مثانه احساس نمیكنم تنها مشكلم این است كه در كنترل ادرار مشكل دارم و بعضی مواقع نیاز به استفاده از پوشك هستم به همین دلیل دانشگاه را رها كردم بارها به متخصصین اورولوژی مراجعه كرده ام اما بی نتیجه بود و از این كار پشیمان گشتم ولی اطلاعاتی كه شما در اختیار بیماران نهاده بودید را مطالعه كردم را خواندم و ممنون میشوم اگر مرا راهنمایی كنید

نیازمندی ها