راهکارهایی برای جلوگیری از حواس‌پرتی

آخ ببخشید... چی گفتید؟ حواسم پرت بود!

تحقیقات جدید نشان می دهد که هر رویداد نامربوط به آسانی توجه خیال پردازان را منحرف می کند و این گونه افراد خیالباف بدترین کارمندان دنیا می شوند.
کد خبر: ۵۹۰۲۹۵
رویدادهای بی‌ربط عامل حواس پرتی خیالباف ها

نظریه های پیشین نشان می داد افرادی که به آسانی در ذهن خود گم می شوند قادر هستند عوامل منحرف کننده بیرونی و بی ربط را از افکار خود جدا کنند اما نتیجه جدیدترین تحقیقات دانشگاه «ساسکس» و دانشگاه «کالج لندن» خلاف آن را ثابت کرده است.

انجام این تحقیقات برای اولین بار نشان داده که توانایی یک فرد برای پالایش عوامل منحرف کننده درونی و بیرونی در یک سمت مغز قرار دارد.

نتایج این تحقیقات محققان دانشگاه های «ساسکس» و «کالج لندن» نشان می دهد که بعید به نظر می رسد کارمندهای خیالباف بتوانند هنگام خیال پردازی های خود روی کاری که به آنها محول شده تمرکز کنند.

«سوفی فورستر» از دانشگاه «سوسکس» اظهار کرد: تحقیقات ما نشان می دهد که افرادی که نادیده گرفتن رویدادهای منحرف کننده اطراف برایشان دشوار است، در مقابل تفکرات غیر مرتبط خود نیز نمی توانند مقاومت کنند. همچنین عکس این قضیه نیز صادق است.

وی افزود: سایر محققان ذهن اظهار داشتند که افرادی که وقت خود را روی افکار درونی صرف می کنند به تأثیرات محیط بیرونی کمتر پاسخ می گویند اما حقیقت چیز دیگری است.

دکتر «فورستر و نیل لاوی» از دانشگاه کالج لندن مجموعه آزمایش هایی انجام داده که طی آن از داوطلبان خواسته شد کارهای ساده ای چون شناسایی این که واژه چشمک زن روی صفحه رایانه «X» بوده یا «N» انجام دهند.

کاراکترهای کارتونی بی ربط به موضوع به عنوان عامل منحرف کننده حواس در صفحه نمایش داده شد.وقتی داوطلبان کاراکترهای کارتونی را مشاهده می کردند سرعت پاسخ دهی آنها کندتر شد این امر میان افرادی که خود را خیالباف توصیف کرده بودند، بیشتر بود.

این گروه تحقیقاتی یادآور شده است که نتایج این تحقیقات نشان می دهد که انحراف از منابع غیر مرتبط درونی و بیرونی از مکانیسم های متداول توجه سرچشمه می گیرد که در میان افراد متفاوت است.

نویسندان این تحقیق اعتقاد دارند که نتایچ این تحقیقات برای مطالعه برخی از اختلالات بالینی سودمند است. برای مثال اختلال کم توجهی - بیش فعالی دارای نشانه هایی چون حواس پرتی بدون مشخص شدن درونی و یا بیرونی بودن منبع آن است.

محققان نتایج تحقیق خود را با عنوان «انحراف توسط ذهن: تفاوت های فردی در حواس پرتی نشان دهنده سرگردانی ذهن است» در مجله «روانشناسی تجربی: یادگیری، حافظه و شناخت» منتشر کرده اند.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۷
۰
۰
نظر اكثر هم كلاسی ها و دبیرانم درموردم اینه كه من یه دختر فوق العاده باهوشم كه از هوشم هیچ استفاده مفیدی از جمله در راه درس و یادگیری نمیكنم.نظر خودمم كه موافق با اطرافیانمه اینه كه خیالبافی و ناامیدی ناشی از شكست در تركش باعث شده كه خیلی از فرصت های یادگیری رو ازدست بدم.فرصت هایی كه اگر استفاده میشدند منو از شاگرد اولهای كلاس كه با حفظ و نفهمیدن 100 درصد عمق مطلب نمره عالی میگیرند0من عاشق یادگرفتن چیزای جدیدم و توانایی تقریبا استثنائی درش دارم اما افكار مزاحم و بیهوده كه گاهی خودمم ازشون خندم میگیره منو در آخرین رده از لحاظ نمره و انجام وظیفه قرار دادند.

نیازمندی ها