jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۵۸۰۷۱۱   ۲۸ تير ۱۳۹۲  |  ۱۸:۰۰

ده ها هزار تن از هواداران محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر، در چند میدان قاهره تظاهرات کردند و بازگرداندن او به منصب ریاست جمهوری را خواستار شدند.

تظاهرات هواداران مرسی برای بازگرداندن وی به قدرت

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، ده ها هزار تن از هواداران مرسی بعد از ظهر امروز (جمعه) در راه پیمایی هایی از مقابل مساجد قاهره، راهی چندین میدان اصلی این شهر شدند و در تظاهراتی بزرگ، بازگرداندن مرسی به قدرت را خواستار شدند و مخالفت خود را با «کودتا» بر ضد مشروعیت و رئیس جمهور منتخب اعلام کردند.

در این میان نیروهای ارتش و پلیس، در ورودی های قاهره و اطراف ساختمان های دولتی، مجلس، گارد ریاست جمهوری، پایگاه های نظامی، کاخ های ریاستی، شماری از وزارتخانه های اساسی، ساختمان رادیو و تلویزیون و همچنین بانک مرکزی مستقر شدند.

نیروهای امنیتی بیم آن دارند که میان هواداران مرسی با مخالفان نظام مرسی و گروه اخوان المسلمین درگیری صورت گیرد، زیرا هواداران مرسی به مناسبت چهلمین سالروز جنگ 10 اکتبر، برای برگزاری تظاهرات سراسری تحت عنوان "تظاهرات میلیونی پیروزی و عبور" فراخوان داده و تاکید کرده اند که بر موضع خود در مخالفت با عزل مرسی پایبند هستند.

این در حالی است که سرتیپ ستاد احمد محمد علی به نمایندگی از نظامیان مصر بار دیگر بر قانونی بودن حق تظاهرات مسالمت آمیز برای همه شهروندان تاکید کرد و در عین حال هشدار داد: هر کس به خشونت و خروج از رویکرد مسالمت آمیز مبادرت کند، جان خود را در معرض خطر قرار می دهد و با برخوردی قاطع مواجه خواهد شد زیرا ما در پی حفظ امنیت کشور و شهروندان هستیم.

هواداران مرسی، از 28 ژوئن گذشته تاکنون، تحصنی نامحدود را در حمایت از مشروعیت وی به عنوان رئیس جمهور مصر برگزار کرده اند که این تحصن همچنان ادامه دارد و پس از عزل رسمی مرسی در روز سوم ماه جاری میلادی، شمار تحصن کنندگان در اطراف مسجد رابعه عدویه افزایش یافته است. در این میان نیروهای ملی و مذهبی بر سر "نقشه آینده" به توافق دست یافتند که بر اساس آن رئیس دادگاه عالی قانون اساسی به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد می کند.

برچسب ها: مرسی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر