jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۷۹۴۷۸   ۲۳ تير ۱۳۹۲  |  ۲۱:۰۸

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از نشانه گذاری حریم مجموعه میراث جهانی تخت جمشید خبر داد.

حریم مجموعه میراث جهانی تخت جمشید نشانه گذاری شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس، قدرت الله تاج بخش با اعلام این خبر گفت: با توجه به گستردگی و اهمیت حرائم در میراث جهانی تخت جمشید و همچنین مشکلات عدیده ای که در خصوص عدم وجود نشانه هایی در حریم مذکور وجود داشت، ساخت و نصب نشانه های حریم تخت جمشید با استفاده از سازه های خاص در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون در حال اجرا ست.

وی گفت: بحث تثبیت حریم تخت جمشید در ابتدا نیازمند بازنگری مجدد حریم بود که آخرین بازنگری در سال گذشته انجام گردید تا بر اساس آن حریم تخت جمشید تثبیت گردد که این امر پس از 5 سال تحقیق و پژوهش و تصویب شورای فنی سازمان میراث فرهنگی، ابلاغ و پس از مراحل بازنگری عملیات ساخت نشانه هایی جهت تثبیت حریم آغاز گردید و به دنبال آن افرادی که در زمینهای اطراف به معاملات ملکی مبادرت دارند با توجه به نشانه هایی که بر روی آن جمله "حریم درجه یک تخت جمشید" قید گردیده ، نسبت به اخذ استعلام از سازمان میراث فرهنگی اقدام نمایند.

تاج بخش با اشاره به اینکه این پروژه از جمله طرح های پایلوت کشور می باشد،گفت: این طرح بر اساس نظر کارشناسان، نیازسنجی های مردمی ، مجموعه و نیز ضوابط بین المللی انجام گرفته است و  نشانه های مذکور از جنس بتن مسلح با وزن تقریبی یک تن بوده و به راحتی قابل جابجایی نمی باشد که مراحل جاگذاری نشانه های بتونی هم اکنون در حال اجراست و صددر صد حریم درجه یک تخت جمشید نشانه گذاری خواهد شد و در فاز بعدی، نشانه گذاری حریم پاسارگاد در دستور کار قرار دارد.

تاج بخش در پایان با اشاره به اینکه حریم مجموعه تخت جمشید یکی از معدود حرائم دنیاست که کمتر مورد تعرض قرار گرفته،خاطرنشان کرد: تخت جمشید مجموعه ای جهانی است و ضوابط خاص خود را دارد، لذا همکاری مردم با مسئولین و مأموران یگان حفاظت در جهت حفظ حریم این سایت جهانی، احتمال هر گونه تعدی به حریم این مجموعه را به حداقل می رساند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر