jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۷۷۶۷۵   ۱۷ تير ۱۳۹۲  |  ۱۷:۵۹

به دنبال انتشار گزارشی تازه درباره جاسوسی آمریکا از شهروندان برزیلی، دولت این کشور خواستار ارائه توضیحات کاخ سفید شد. به گزارش فارس، آنتونیو پاتریوتا، وزیر امور خارجه برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد از گزارش‌هایی درباره جاسوسی آمریکا از شهروندان این کشور عمیقا نگران شده است.

پاتریوتا گفت: دولت برزیل از طریق سفارت آمریکا در برزیل و سفارت برزیل در واشنگتن، خواستار ارائه توضیحات در این باره است. وی افزود برزیل از سازمان ملل خواهد خواست تدابیری برای جلوگیری از سوءاستفاده و حفاظت از حریم شخصی کاربران اینترنتی اتخاذ کند و قوانینی برای دولت‌ها در نظر بگیرد تا این قوانین با تضمین امنیت سایبری، از حقوق شهروندان و حاکمیت کشورها محافظت کند. تاکنون سفارت آمریکا در برزیل از ارائه هرگونه توضیحی درباره این مساله خودداری کرده است.

البته دفتر اطلاعات ملی در آمریکا درباره جاسوسی در کشورهای خارجی بیانیه‌ای منتشر کرده است. در این بیانیه آمده است: دولت آمریکا این مساله را از طریق کانال‌های دیپلماتیک به شرکا و متحدانمان در قاره آمریکا پاسخ خواهد داد. ما نمی‌خواهیم به طور علنی در باره این فعالیت‌های ادعایی خاص پاسخ دهیم؛ اما می‌توانیم این مساله را روشن کنیم که آمریکا اطلاعات خارجی را به همان روشی که دیگر کشورها جمع‌آوری می‌کنند، گردآوری کرده است.

این واکنش مقامات برزیلی پس از آن صورت گرفت که روزنامه گلوبوی این کشور روز یکشنبه به نقل از اسناد منتشر شده از ادوارد اسنودن گزارش داد که فعالیت‌های تلفنی و ایمیلی شرکت‌ها و شهروندان برزیلی طی یک دهه گذشته هدف برنامه‌های نظارتی و جاسوسی سازمان اطلاعات آمریکا بوده است. بنا به نوشته این روزنامه، برزیل به همراه چین، روسیه، پاکستان و ایران از اولویت‌های برنامه‌های جاسوسی و نظارتی سازمان امنیت ملی آمریکا بوده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر