پژوهشگران فناوری جدیدی را برای صنعت پوشاک ارائه کرده اند که می تواند بدن را خنک حفظ کرده و مانع بو گرفتن آن شود.
کد خبر: ۵۷۶۸۶۵
پای خنک و بدون بو با جوراب ساخته شده از قهوه

محققان شرکت «MoS» در آمریکا اکنون جوراب های ساق بلندی به نام «اطلس» تولید کرده اند که به دلیل استفاده از قهوه در آن پا را خنک حفظ می کند و بو نمی گیرد.

در ساخت این جوراب از پنبه، پلی استر بازیافتی و قهوه سوخته استفاده شده که عرق و بوی تن را جذب می کند تا پا خنک بماند. قهوه سوخته سلاح  شرکت «MoS» علیه بو است.

قهوه سوخته به خاطر ساختار اسفنجی خود مولکول هایی بو را جذب می کند. وقتی این جوراب ها شسته می شوند، مولکول های بو که در ساختار کربنی قهوه گیر افتاده اند، آزاد می شوند و این ساختارها دوباره برای جذب مولکول های بوی پا آماده می شوند.

دراین شیوه قهوه سرخ به گونه ای پالایش می شود که روغن قهوه و بوی مشخص آن از بین می رود سپس به این قهوه پلی استر بازیافتی افزوده می شود.

اطلس، بررسی های آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته و به ادعای شرکت MoS در مقایسه با پنبه های معمولی سه برابر در جذب بو موثرتر بوده است.

شرکت «MoS» می گوید یک سری آزمایش های کشیدگی را انجام داده تا چگونگی کشیده شدن پوست را به شکل سه بعدی بصری سازی کند. از این رو جوراب مجبور نیست بر اساس حرکات پا مانند جوراب های معمولی، خمیده شده و کش بیاید.

«MoS» همچنین از نقشه برداری فشار برای تعیین موقعیت نقاط فشار و افزودن پشتیبانی بیشتر استفاده کرده است. این شیوه با تصویربرداری گرمایی ترکیب شده تا نقاط داغ و بهبود تهویه را شناسایی کند.

ساخت این جوراب به کارخانجات تخصصی نساجی برون سپاری خواهد شد تا از شیوه های بافت روباتیک مانند چاپ سه بعدی برای آن استفاده شود.(مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها