آمارهای مرکز آمار ایران بیانگر افزایش قابل ملاحظه قیمت در بخش‌های مختلف معاملات مسکن است به طوری‌که نرخ اجاره واحدهای مسکونی طی هشت سال گذشته پنج برابر و قیمت زیربنای مسکونی سه برابر افزایش یافته است.
کد خبر: ۵۶۸۴۰۵
افزایش 5 برابری نرخ اجاره خانه طی 8 سال

 مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از متوسط قیمت اجاره و مسکن در نقاط شهری کشور طی فاصله سال‌های 69 تا 91 را اعلام کرد.

قیمت زمین و خانه کلنگی در سال 87 به اوج رسید

براین اساس متوسط قیمت اجاره و مسکن در نقاط شهری کشور با افزایش دوبرابری از دو میلیون و 510 هزار ریال به چهار میلیون و 550 هزار ریال در سال گذشته رسیده است.

این در حالیست که سال 87 اوج افزایش قیمت زمین و خانه کلنگی در هشت سال گذشته بوده است.

قیمت زمین و خانه کلنگی در سال 88 به یکباره سقوط کرده و از شش میلیون و 100 هزار ریال در سال 87 به یک میلیون و 800 هزار ریال کاهش یافته است.

افزایش بیش از 3 برابری قیمت زیربنای مسکونی طی 8 سال گذشته

براساس این گزارش متوسط قیمت زیربنای مسکونی در نقاط شهری در سال 84 در هر مترمربع سه میلیون و 60 هزار ریال بود که در نیمه اول سال گذشته به 9 میلیون و 800 هزار ریال رسید.

البته روند تغییرات قیمتی در این بخش از سال 85 از چهار میلیون و 140 هزار ریال به شش میلیون و 920 هزار ریال در سال 86 رسیده که بعد از آن با جهشی یکباره در رنج هشت میلیونی قرار گرفته است.

افزایش دو میلیون ریالی نرخ اجاره خانه در یک سال

نرخ اجاره در هر 100 مترمربع واحد مسکونی طی 8 سال گذشته تاکنون با افزایش چشمگیر پنج برابری مواجه بوده است.

براین اساس نرخ اجاره در هر 100 مترمربع هم در سال 84 حدود یک میلیون و 490 هزارریال بوده که این رقم در نیمه اول سال گذشته به پنج میلیون و280 هزار ریال افزایش یافته است. (ایسنا)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها