jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۶۵۲۱۶   ۰۱ خرداد ۱۳۹۲  |  ۲۱:۴۷

وزیر ارشاد از آماده شدن لایحه پیوستن به 2 کنوانسیون جهانی برن و رم خبر داد

ایران در ‌یک قدمی پیوستن به‌ کپی رایت

لایحه قانون جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با آن تهیه و تقدیم هیات دولت شد. قرار است این لایحه تا پایان دولت دهم به تصویب برسد.

به گزارش جام‌جم، سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط، روز گذشته با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی بختیاری وزیر دادگستری، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی و جمعی از اندیشمندان و فرهیختگان و استادان دانشگاه در تالار وحدت برگزار شد.

وزیر ارشاد در این مراسم گفت: اگر پدیدآورنده مورد قدردانی جامعه و حاکمیت ملی متبوعش قرار نگیرد و زحمات وی به شایستگی ارج گذارده نشود، ذوق آفرینش و خلاقیت در خلق آثار جدید را از دست خواهد داد. ولی حمایت از پدیدآورندگان آثار، بدون به رسمیت شناختن حق مالکیت آنان بر اثری که آفریده‌اند و بدون اعطای حقوق قانونی موثر، کافی نبوده و راه به جایی نخواهد برد.

او ادامه داد: در گذشته، پدیدآورندگان آثار علمی، ادبی و هنری، توقع بهره‌برداری مادی چندانی از آثار فکری خود نداشتند و حمایت از این آثار چندان ضروری نمی‌نمود؛ ولی امروزه این آثار نقش مهمی در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه ایفا می‌کند و دیگر نمی‌توان درباره حمایت از آن بی‌تفاوت بود.

وزیر ارشاد با بیان این‌که در کشور ما آن‌گونه که به حقوق مالکیت صنعتی پرداخته شده به حقوق مالکیت ادبی و هنری توجه نشده است، گفت: این اتفاق در حالی است که ما به اکثر قریب به اتفاق کنوانسیون‌های ناظر بر حقوق مالکیت صنعتی ملحق شده‌ایم، ولی همچنان در زمینه مالکیت ادبی و هنری تردیدهایی وجود دارد.

پیوستن به 2 کنوانسیون مهم جهانی

حسینی در ادامه لایحه قانون جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با این لایحه را جامع دانست که پس از سال‌ها مطالعه و بررسی‌های کارشناسی توسط استادان و کارشناسان این رشته و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط، سرانجام در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه و تدوین و تقدیم هیات دولت شده است.

او ادامه داد: اکنون بررسی این لایحه در کمیسیون لوایح هیات دولت به ریاست وزیر دادگستری به پایان رسیده است و ان‌شاءالله پس از تصویب آن در هیات دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: با بررسی‌های کارشناسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لایحه الحاق به دو کنوانسیون مهم در این زمینه یعنی کنوانسیون برن و کنوانسیون رم نیز تقدیم کمیسیون لوایح هیات دولت شده است. الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی موجب گسترش و توسعه کیفی سطح استاندارد آثار ادبی و هنری تولیدی در داخل کشور شده و از طرفی باعث جلب حمایت بین‌المللی از آثار می‌شود.

وزیر دادگستری: تصویب این لایحه ضروری است

مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری نیز در این همایش برای ارتقای نظام مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با آن و رسیدن به یک نظام حمایتی مناسب به ارائه پیشنهادهایی پرداخت و گفت: قوانین و مقررات ایران در باب حمایت از مالکیت ادبی و هنری که در این زمینه غنای مناسبی هم داریم، ناقص و دارای کمبودهای فراوان است؛ بنابراین تسریع در نهایی کردن و تصویب لایحه جامع مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط ضروری به نظر می‌رسد.

او تأکید کرد: با توجه به فرابخشی بودن مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط، همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با توجه به تنوع موضوعات و مصادیق آن کاملا ضروری خواهد بود.

جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی کشور نیز در این همایش گفت: براساس آمار، از میان 700 میلیون لوح فشرده‌ای که در طول سال توزیع می‌شود، کمتر از نیمی از آنها مجوز داشته و بخش بزرگی از این تعداد، کپی آثار مجوزدار عرصه‌های مختلف سینمایی،‌ موسیقی و دیجیتال است.

او افزود: ساماندهی حقوق معنوی برای صنعت سینما مسأله‌ای بسیار جدی و حیاتی است و اگر هرچه سریع‌تر، این قوانین تدوین و جاری نشود،‌ در آینده نزدیک شاهد سرمایه‌گذاری نکردن در هنر سینما خواهیم بود.

احمدعلی محسن‌زاده، دبیر همایش نیز در سخنانی کوتاه در این مراسم گفت: لایحه جامع حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط سال 1389 تقدیم دولت شد و پس از یک سال و نیم بحث کارشناسی در کمیسیون‌های اصلی و فرعی دولت نهایی شده و تا پیش از خاتمه دولت دهم به‌مجلس ارائه خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها