چهارشنبه 23 شهریور 1373 امروز آقای هیندلو.اس.تری ، وزیر فرهنگ ، اطلاعات و رسانه های گروهی کشور سیرالئون با من ملاقات داشت.
کد خبر: ۵۶۴۲۶

ایشان به دعوت صداوسیما در راس هیاتی به ایران آمده است.شرایط کشور سیرالئون خیلی وخیم است.
درگیری های درونی مشکلات وسیعی برای دولت ایجاد کرده است.
او در سخنان خود خیلی به انقلاب و امام اظهار تواضع می کرد و می گفت : کشور شما با رهبری امام خمینی توانسته است بر مبنای اعتقادات خود ، شالوده های محکمی را ایجاد کند و علیه ظلم و دیکاتوری به پا خیزد.
آقای تری علاقه مند بود که همکاری صدا و سیمای ایران و کشورش در ابعاد فنی و تولیدی گسترش یابد.
بعد از جلسه رسمی ، جلسه خصوصی با آقای تری داشتم. او نگرانی های زیادی از اقدامات چریکی در آن کشور داشت و برخی اقدامات آنها را مطرح نمود و برخی عملیات آنها را که منجر به مشکلاتی در شهرها شده است بیان داشت البته در سفری که حدود یکسال پیش به آن کشور داشتم ، ضمن مذاکرات خصوصی در این زمینه ها مطالبی را طرح کرده بود که نظر آنها را به آقای هاشمی [رئیس جمهور] پس از سفر در میان گذاشتم.
کشور آنها وضعیت عجیبی دارد. مردم آن روی هم رفته فقیر هستند ، وضع ظاهری آنها نیز این امر را نشان می دهد.
چای از اقلام مهم صادراتی آنهاست و علاقه مند بودند پیوندهای تجاری در این زمینه گسترش یابد.
برخی از تجار مسلمان آنجا که نفوذ زیادی هم دارند در سفر قبلی با من ملاقات داشتند و می خواستند همکاری ایران با آنها بیشتر شود البته این ظرفیت خوبی است که روی آن باید حساب کرد.
در جلسه شورای معاونین شرکت کردم. در این جلسه گزارشی از پیشرفت کارها در سیما و معاونت سیاسی مطرح شد و آیین نامه ای هم معاونت اداری و مالی درباره حقوق بازنشستگان مطرح کرد که مورد بررسی قرار گرفت.
عصر در جلسه هیات دولت شرکت کردم. آقای نجفی ، وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت های این وزارتخانه و برنامه های تابستان ارائه کرد.
آقای دکتر عادلی عوض شده و آقای نوربخش به جای ایشان مسوولیت بانک مرکزی را عهده دار شده است.
حادثه جالبی رخ داده است : آن طور که آقای عادلی می گفت ، قرار بود ایشان مسوولیت قبلی آقای نوربخش یعنی معاونت اقتصادی رئیس جمهور را بپذیرد و آقای نوربخش جای ایشان در بانک مرکزی بیاید; اما پذیرفته نشد که آقای عادلی معاون اقتصادی رئیس جمهور شود.
بنابراین با رفتن آقای نوربخش به بانک مرکزی ، عملا سمت ایشان یعنی معاونت اقتصادی رئیس جمهور هم حذف شد! این گونه طراحی جایگاه و حذف آن ، قدری جالب است ! به هر حال آقای نوربخش در دولت رای آورد.
آقای هاشمی از خدمات آقای دکتر عادلی تشکر و از ایشان به عنوان مدیر صدیق و شایسته یاد کرد.
آقای پیشگاهی فرد - معاون امور مجلس - تماس گرفت و گزارشی از مصوبات جلسات قبلی مجلس داد; ازجمله تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد مستضعفان که در جلسه قبلی مجلس تصویب شده بود.
او همچنین درباره طرح ادغام وزارتخانه های صنایع و صنایع سنگین که به تصویب مجلس رسید، می گفت بین نمایندگان دولت در مجلس وحدت نظر نبود.
از بخش خبر اطلاع دادند که ناو هواپیمابر آیزنهاور امریکا عازم سواحل هائیتی شده و کلینتون هم در مصاحبه ای اعلام کرده حمله نظامی به هائیتی چاره ناپذیر است. دولت هائیتی هم آماده باش داده و همه جا را سنگربندی کرده است.
ساعت 9 در اخبار گفته شد که دولت فرانسه حجاب را در مدارس ممنوع کرده است. ظاهرا وزیر آموزش و پرورش فرانسه گفته نشانه های پنهان مذهبی را می پذیریم ; ولی نشانه های آشکار مذهبی را نمی پذیریم ! واقعا برهان عجیبی است.
نشانه های پنهان که قابل پذیرش یا رد نیست. مثلا شما ایمان قلبی را پذیرید یا نپذیرید، چه تاثیری دارد؛ شما با ابزار دمکراسی مخصوص خودتان فقط مانع زندگی متعارف یک مسلمان می شوید.
این معنای دمکراسی امروزین است ; همه باید به زور بی حجاب شوند !. آخر شب از تشریفات سازمان ، آقای ضیایی تماس گرفت و برنامه های هیندلو،اس.تری ، وزیر فرهنگ سیرالئون را تلفنی مطرح کرد. این برنامه ها شامل ملاقات و بازدید بود.

خاطرات دکتر علی لاریجانی - قسمت 135
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها