jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۵۴۹۶۹۸   ۲۴ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۵:۰۱

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو از تولید واکسن ایرانی آنفلوآنزا از سال آینده خبر داد و افزود: زیرساخت‌های تولید این واکسن با همکاری یک شرکت خارجی در کشور فراهم شده است و معاونت تحقیقات و فناوری نیز مشارکت کرده تا تکنولوژی آن را وارد کشور کنیم.

تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور از سال 92

دکتر محمد قیصرزاده با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا قیمت بالایی دارد، گفت: با تولید این واکسن، صرفه‌ جویی ارزی بالایی برای کشور ایجاد می‌شود.

وی افزود: علاوه بر این باید در نظر داشت که واکسن آنفلوآنزا دارای اهمیت استراتژیک است زیرا آنفلوآنزا ممکن است در برخی ایام سال اپیدمی و همه‌گیر شده و نیاز به تامین این واکسن دوچندان شود البته هنوز مجوز ساخت این واکسن صادر نشده و پرونده آن در دست بررسی است.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با بیان اینکه 60 درصد واکسن‌های مورد نیاز بازار را از طریق تولیدات داخلی تامین می‌کنیم، افزود: به عنوان نمونه واکسن‌های فلج اطفال، دیفتری و سه‌گانه در داخل کشور تولید می‌شوند.

قیصرزاده در خصوص نحوه نظارت بر تولید و توزیع واکسن‌های داخلی، اظهارداشت: واکسن در جمعیت زیادی توزیع می‌شود و اگر عوارضی هم داشته باشد، بلافاصله پس از جریان قرار دادن مرکز مدیریت و مراقبت از بیماری‌های وزارت بهداشت جمع‌آوری می‌شود.

وی افزود:‌ خوشبختانه سیستم مراقبتی کارآمدی در کشور داریم و در تمام روستاها و شهرها سیستم پیگیری و ردیابی مراقبتی مشکلات به وجود آمده را گزارش می‌کند. سازمان غذا و دارو نیز از نظر نظارت و کنترل واکسن‌ها از سال 2010 میلادی توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان یک مرکز قابل اعتماد و کارا شناخته شده است.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه عمده واکسن‌های مورد استفاده در کشور را موسسه رازی تولید می‌کند، اظهارداشت: به عنوان مثال واکسن «ب.ث.ژ» و هپاتیت به ندرت وارد کشور می‌شود، تولید داخلی دارد و مرتب تحت بازرسی و نظارت قرار می‌گیرد. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خطر تعطیلی بدون پیشگیری

خطر تعطیلی بدون پیشگیری

از امروز محدودیت‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی اجرا می‌شود، درحالی‌که پس از اعمال سیاست‌های نادرست، شاهد افزایش تعداد ابتلا و بستری افراد مبتلابه بیماری کرونا بودیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش