jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۵۴۸۸۳۹   ۲۱ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۶:۱۶

مهندسان، جعبه سیاهی را برای خودرو طراحی کرده اند که بروز هرگونه نقص موتور خودرو را پیش از آنکه موجب خراب شدن کلی شود، هشدار می دهد.

خودروها صاحب جعبه سیاه می‌شوند

این دستگاه که به اندازه یک قوطی کبریت است در سیستم رایانه خودرو نصب می شود و داده ها را پیش از آغاز یک سفر به راننده انتقال می دهد.

اگر خودرو خراب شده باشد یا تصادفی داشته باشد به طور خودکار به خودروهای امداد گشت هشدار می دهد و موقعیت خودرو و ماهیت مشکل را اطلاع می دهد.

این دستگاه که توسط بنیاد خودروی سلطنتی «RAC» انگلیس ساخته شده رایانه های این مرکز را با اطلاعاتی در مورد چگونگی کار کردن خودرو به روز رسانی می کند. اگر نقصی شناسایی شود راننده یک تماس تلفنی، پیامک یا ایمیل دریافت خواهد کرد.

این جعبه سیاه همچنین مشکلات موتور و گیربکس را نیز تشخیص می دهد و باتری ها، آلترانانو، ترمز دریچه و فیلتر هوا را نیز بررسی می کند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو