jamejamnashriyat
کد خبر: ۵۴۵۹۶۵   ۱۲ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۸:۴۰

مدیر کل منابع طبیعی استان فارس نسبت به پدیده بیابان‌زایی در نقاط جنوبی این استان اظهار نگرانی کرد.

کاظم بردبار دراین‌باره گفت: امسال با توجه به این‌که وضع بارش در نقاط جنوب و شرق استان مناسب نبوده، همچنان شاهد پدیده خشکسالی در این مناطق هستیم.

وی افزود: خشک‌شدن دریاچه‌های بختگان و پریشان در ایجاد برخی مشکلات ناشی از خشکسالی بی‌تاثیر نبوده است، به‌گونه‌ای که این دو دریاچه منشأ ریزگرد شده است.

بردبار با بیان این‌که البته برخی از مناطق استان مانند شهرستان‌های لامرد، خنج، لار، نی‌ریز و... طبیعتشان خشک است، گفت: اما با توجه به خشکسالی، پوشش‌های گیاهی در این مناطق از بین رفته و جلوه‌های بیابانی ایجاد شده است.

به گفته وی، اکنون شهرستان‌هایی مانند فسا و داراب با توجه به این‌که در حد فاصل مناطق خشک قرار دارند با مشکلاتی روبه‌رو هستند و پدیده بیابان‌زایی در این مناطق نیز وجود دارد.‌/‌ مهر

زوال 250 هزار هکتار از بلوط‌های لرستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به دلایل نامعلوم تاکنون به 250 هزار هکتار از جنگل‎های استان خسارت وارد شده است.

اسحاق طاهری‌مقدم با اشاره به زوال درختان بلوط استان افزود: اکنون بیش از 250 هزار هکتار از مساحت جنگل‎های لرستان در حال خشک شدن بوده و متأسفانه این زوال و خشکیدگی هر روز در حال گسترش است.

وی تصریح کرد: در برخی مناطق استان از جمله ویسیان و چگنی بیش از 50 درصد عرصه‌ها دچار خسارت خشکیدگی شده‌ که علت اصلی آن نیز تاکنون مشخص نشده است.

این مقام مسئول با بیان این‌که توسط مرکز تحقیقات کشاورزی استان 13 طرح آماده شده که به دلیل تأمین نشدن اعتبار هنوز اجرایی نشده است، به خسارات جبران‌ناپذیر این مشکل در صورت بی‌توجهی اشاره کرد و خواستار ارائه راهکارهای مناسب و بررسی علل و عوامل خسارت‌زا در جنگل‎های استان شد.‌/‌ ایسنا

شهر سوخته در آستانه جهانی‌شدن

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: کارشناسان یونسکو در نیمه اول سال 92 برای بررسی معیارها و قابلیت‌های ثبت شهر سوخته در فهرست آثار جهانی به سیستان می‌آیند.

ملک‌سنجرانی با بیان این‌که مقدمات ثبت‌شدن شهر سوخته در آثار جهانی آماده شده است، افزود: اکنون معیارهای مورد نظر یونسکو آماده شده و برای بررسی نهایی، تعدادی از کارشناسان ملی، اواخر امسال به استان دعوت شده‌اند که در صورت وجود اشکالات احتمالی، با سفر کارشناسان یونسکو این اشکالات برطرف شود.

وی با بیان این‌که ثبت‌شدن هر اثر در آثار جهانی، یک‌سری شاخصه‌ها و معیارهای خاصی دارد که امسال دو سهمیه شهر سوخته و شوش دانیال از ایران نامزد قرار گرفتن در آثار جهانی هستند، خاطرنشان کرد: کوه خواجه و دهانه غلامان نیز آثاری است که در نوبت بعدی ثبت جهانی قرار داشته و مقدمات آن پس از ثبت شدن شهر سوخته آغاز می‌شود.‌/‌ ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

دولت منتخب و مساله تمرکززدایی

آنچه امروز تحت عنوان توسعه یا توسعه پایدار در جهان‌ می‌شناسیم، فرآیندی است که به‌ دنبال‌ آن منابع قدرت، ثروت، آموزش و بهداشت، به‌ صورت یکسان در مناطق جغرافیایی یک کشور در دسترس همه طبقات قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر