Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۳۱۹۰۵ ۰۲ بهمن ۱۳۹۱  |  ۰۰:۱۱

با افزایش سن، توانایی مغز برای انجام چند کار مختلف به‌طور همزمان کاهش می‌یابد. در سنین سالمندی انجام فعالیت‌های همزمان مستلزم افزایش فعالیت مغز در بخش پیشانی یا قدامی مغز است.

این بخش از مغز در کنترل فعالیت‌های مغزی پیچیده نظیر حافظه، توجه و برنامه‌ریزی نقش مهمی را ایفا می‌کند. اما لزوم افزایش فعالیت این قسمت از مغز برای انجام چند فعالیت مختلف به‌طور همزمان به این معنی است که در سنین سالمندی فرد در چنین شرایطی باید بیش از حد معمول از ذهنش کمک بگیرد. این یافته‌ها کاهش توانایی مغز با افزایش سن را مورد تائید قرار می‌دهد. به عبارت دیگر اگر فرد سالمندی بخواهد همزمان با انجام یک فعالیت فیزیکی یک فعالیت ذهنی نیز انجام دهد، باید ذهنش را بشدت درگیر انجام این کار کند تا بخوبی از عهده انجام آن برآید. یافته‌های به‌دست آمده نشان می‌دهد در این شرایط جریان خون به بخش قدامی مغز افزایش می‌یابد؛ اما در جوانان حتی در شرایطی که همزمان در حال انجام چند‌فعالیت مختلف هستند تغییری در میزان فعالیت بخش پیشین مغز دیده نمی‌شود و در عین حال این گروه از افراد در مقایسه با‌سالمندان از توانایی بیشتری در این زمینه برخوردارند. همه این نتایج تائید کننده این است که با افزایش سن توانایی ذهنی افراد کاهش یافته و در نتیجه سالمندان برای بهره گیری از حداکثر توانایی ذهنی باید قسمت‌های دیگری از مغز نظیر کورتکس پیش پیشانی مغز را نیز به کار گیرند. منبع: Livescience

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

رمزگشایی از طرح آمریکا برای بستن سفارت در عراق

طی روزهای اخیر عراق با چالش جدیدی در قالب تهدید آمریکا به خارج کردن دیپلمات های خود از این کشور، تعطیلی سفارتش در بغداد و حمله به نیروهای به اصطلاح همسو با ایران به عنوان عاملان حملات متعدد به اماکن، هیات ها و کاروان های نظامی آمریکایی مواجه است.

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

کرونا در مدرسه از اثبات تا انکار

درباره این‌که بالاخره مدارس منشأ انتقال ویروس کرونا هستند یا خیر و آیا از زمان بازگشایی مدارس تا امروز دانش آموزان در محیط مدرسه مبتلا شده‌اند یا نه، میان مسؤولان بهداشتی وآموزشی کشور و افکار عمومی اتفاق‌نظر وجود ندارد.

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

در انتخابات آمریکا چه می گذرد؟

اگر به سابقه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا توجه کنید متوجه خواهید شد که نامزدهای هر دو حزب تا روزهای آخر از ترفند های مختلفی استفاده می کنند ولی در سالیان گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار مهم بود و در رقابت ها شاخص شد موضوع ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر