jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۲۰۳۶۹   ۱۳ آذر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۶

یکی از مقام‌های حماس اعلام کرد، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) روز پنجشنبه برای نخستین بار به نوار غزه سفر می‌کند.

به گزارش ایسنا، یوسف رزقه، مشاور اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر حماس گفت: سفر تاریخی خالد مشعل پنجشنبه اتفاق می‌افتد. وی افزود: برخی از اعضای حماس نیز در سفر به غزه خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس را همراهی می‌کنند. قرار است آنها در غزه بیست و پنجمین سالروز تاسیس جنبش مقاومت اسلامی (حماس) را جشن بگیرند.

حماس در حال تنظیم و تدارک سفر مشعل به مصر هم هست. این سفر نزدیک به 20 روز پس از پایان حملات هوایی اسرائیل به غزه که باعث کشته شدن بیش از 170 تن شد، اتفاق می‌افتد. مصر همچنان در حال میانجیگری میان حماس و اسرائیل است تا به دیگر بخش‌های معاهده آتش بسی که باعث پایان بخشیدن به حملات میان اسرائیل و حماس شد، تحقق بخشد.

خالد مشعل تا زمان آغاز درگیری‌های سوریه علیه بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور، در دمشق مستقر بود. وی از جانبداری حماس نسبت به بشار اسد امتناع کرد و از دمشق به دوحه قطر نقل مکان کرده و پیوسته بین استانبول و قاهره در سفر بوده است.

جنبش حماس به عنوان یکی از شاخه‌های اخوان‌المسلمین، دارای طیف‌های مختلفی است که مواضع این گروه‌ها نسبت به مقاومت، روند سازش و مسائل منطقه متفاوت است. به گزارش فارس، طیف اول گروهی است که به دنبال مبارزه و تحقق آرمان فلسطین است و اینها کمتر خود را وارد طرح‌های خارجی برای صلح یا ماجراجویی در خارج در سطح منطقه وارد می‌کنند.

طیف دوم جریان سلفی است که راحت خود را درگیر فتنه طایفه‌ای می‌کند و خود را بلوک اهل سنت می‌داند و به آسانی‌ در بازی غرب قرار می‌گیرد،‌ طیف سوم از نظر سیاسی عملگراست و حتی حاضراست برای دستاوردهای سیاسی تعامل با جریان‌های مشکوک را بپذیرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عراق خواهان تعادل سیاسی است

عراق خواهان تعادل سیاسی است

با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که در آن آقای مصطفی الکاظمی به‌عنوان نخست‌ وزیر عراق انتخاب شد، باید به این نکته توجه داشت که وی به‌عنوان بالانس کننده میان نیروهای مؤثر در کشور عراق مطرح است.

ویروس در جهش است

ویروس در جهش است

این روزها بحث درباره جهش‌ های ویروس داغ است؛ دیروز نایب‌ رئیس‌ مجلس از شواهد تایید نشده‌ای گفت که از جهش ویروس ایرانی در قزوین حکایت دارد، پس از او رئیس روابط‌ عمومی وزارت بهداشت نیز به این موضوع پرداخت و گفت تاکنون افزون بر ۷۰ جهش در ایران شناسایی شده که البته هیچ‌ کدام تغییر معناداری در رفتار ویروس ایجاد نکرده و اطلاق واریانت (گونه) جدید به آنها درست نیست.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر