jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۵۱۷۹۷۷   ۰۱ آذر ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۹

جایزه 2000 تومانی به گردشگران، سقالکسار را به روستایی پاکیزه، نمونه و بدون زباله در سطح استان گیلان تبدیل کرده است.به گزارش ایسنا، روستای سقالکسار یکی از روستاهای زیبای استان گیلان است که در دهستان لاکان در بخش مرکزی شهرستان رشت قرار گرفته است. این روستا 15 کیلومتر با شهر رشت فاصله دارد، واژه سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است.

در سال‌های گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه موجود در آن آب می‌خوردند، به همین دلیل این روستا سقالکسار نامیده شده است. طبق سرشماری سال 1390 این روستا 307 خانوار با حدود 900 نفر جمعیت را در خود جای داده است. از گذشته تا به امروز شغل بیشتر مردم روستا زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز بوده است. رجب.م، یکی از ساکنان روستای سقالکسار زندگی در این روستا را افتخاری برای خود می‌داند و می‌گوید: لطف خداوند در خلق زیبایی فراوان در این روستا موجب شده است که مردم زیادی برای دیدن طبیعت زیبای سقالکسار به گیلان سفر کنند.

رضا.پ، یکی دیگر از گردشگران این روستا با اشاره به طبیعت پاکیزه سقالکسار می‌گوید: پاکیزگی این روستا یکی از ویژگی‌های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیز‌گی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر این که در هنگام ورود 3000 تومان از گردشگران ورودی دریافت می‌کنند و یک کیسه زباله به آنها می‌دهند تا زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند و در کیسه بریزند. در صورتی که کیسه‌های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده شود 2000 تومان به آنان پس داده خواهد شد. این جایزه و مشوق موثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد. مهدوی، مدیرکل امور روستایی استانداری گیلان نیز در این باره می‌گوید: دو روستای دستک و سقالکسار از روستاهای نمونه گردشگری در سطح کشوری است. برای به‌روزشدن و نمونه‌ترشدن این روستاها در گیلان برنامه‌های ویژه‌ای داریم که هم‌اکنون برخی از آنها در حال اجراست. عزت‌الله حسین‌پور، رئیس شورای اسلامی روستای سقالکسار نیز با اشاره به این که 90 درصد اهالی روستای سقالکسار باسواد هستند، می‌گوید: طبیعت پاکیزه این روستا با وجود گردشگران بسیار به دلیل طرح خوبی است که توسط شورای روستا اجرا می‌شود. این امر در ابتدا فقط توسط 80 درصد گردشگران رعایت می‌شد و هم‌اکنون به بیش از 90 درصد رسیده است.وی می‌افزاید: روزانه به طور متوسط 350 کیسه زباله در ورودی روستای سقالکسار به مسافران و گردشگران ارائه می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر