Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
دانش عمومی کد خبر: ۵۱۱۲۰۷ ۰۴ آبان ۱۳۹۱  |  ۱۳:۴۹

بر اساس پژوهشی که بتازگی منتشر شده، پرفشاری خون (فشارخون بالا) در زنان در دوران بارداری می‌تواند به اثرات منفی در IQ و در کل، توانایی فکری فرزندان حتی تا دوران سالمندی بینجامد.

فشارخون بالا و مشکلاتی که در پی آن روی می‌دهد، سبب بروز دشواری‌هایی در 10 درصد از بارداری‌ها می‌شود و می‌تواند بر محیط زندگی جنین در رحم مادر تاثیر منفی بگذارد.

این پژوهش نشان می‌دهد حتی کاهش توانایی ذهنی در سنین بالا ممکن است، به خاطر همین پرفشاری مادر هنگام بارداری و زمانی که ساختار مغز جنین رشد می‌کند، به وجود آید.

در این پژوهش، سابقه پزشکی 398 مردی که مادرشان هنگام بارداری آنها دچار فشار خون بالا بود، مورد بررسی قرار گرفت. همه این مردان بین سال‌های 1934 تا 1944 به دنیا آمده بودند.

توانایی ذهنی این مردان در 20 سالگی و نیز 69 سالگی مورد بررسی قرار گرفت. این توانایی ذهنی شامل منطق ریاضیاتی، رابطه تصویری و فضایی و نیز توانایی کلامی بود.

با بررسی داده‌ها مشخص شد امتیاز کسب شده مردانی که مادرانشان هنگام بارداری دچار فشار خون بالا بودند، 4.36 درصد کمتر از مردان 69 ساله هم سن و سال شان بود که مادرانشان فشار خون بالا نداشتند.

همچنین این مردان امتیازی کمتر از وقتی که 20 ساله بودند به دست آوردند و کاهش توانایی آنها نسبت به مردان هم سن و سالی که مادران شان پرفشاری نداشتند، کاملا محسوس بود.

افزون بر این، پژوهشگران به بررسی تاثیر تولد زودهنگام بر این کاهش توانایی‌ها پرداختند و دریافتند این دو ارتباطی با هم ندارند. همچنین شغل پدر با این کاهش رابطه‌ای نداشت.

با توجه به نتایج پژوهش می‌توان گفت فشار خون بالای مادر می‌تواند موجب بروز صدمه‌های جبران‌ناپذیر در توانایی ذهنی فرزند شود و تا پایان عمر همراهش بماند.

پرفشاری خون در دوران بارداری

بسیاری از زنان در دوره بارداری با پدیده بالا بودن فشار خون مواجه می‌شوند. به طور کلی در دوران بارداری با چهار نوع فشار خون بالا روبه‌رو هستیم:

- ‌پرفشاری مزمن: فشار خون مادر قبل از بارداری یا پیش از هفته بیستم بارداری بالاتر از 140.90 میلی متر جیوه است.

- پری ـ اکلامپسیا: دربردارنده افزایش سریع فشار خون و وجود آلبومین در ادرار است. آلبومین یک نوع پروتئین است. در این حالت دست، پا و صورت ورم می‌کند. پری ـ اکلامپسیا رایج‌ترین اختلال در دوران بارداری است که معمولا در سه ماهه سوم روی می‌دهد. این مساله بیشتر در اولین بارداری روی می‌دهد و بیشتر در زنانی که دیابت دارند یا قرار است دوقلو به دنیا آورند، ایجاد می‌شود. زنانی که مادرشان دچار پری ـ اکلامپسیا شده، بیشتر درمعرض آن هستند.

- پری ـ اکلامپسیا در کنار پرفشاری مزمن

- ‌ دیابت بارداری: این نوع دیابت پس از تولد فرزند از بین می‌رود. در بیشتر موارد، زنان دچار فشار خون بالا به این نوع دیابت دچار می‌شوند.

برخی کارشناسان، پرفشاری در زنان باردار را به دو نوع موجود از قبل و پدیدآمده در دوره بارداری تقسیم می‌کنند. در این صورت پری ـ اکلامپسیا می‌تواند به هر دو گروه تعلق داشته باشد.

با توجه به خطرات بالقوه‌ای که فشار خون بالا در رشد توانایی‌های مختلف نوزاد دارد، بهتر است زنان قبل از بارداری با مشورت پزشک، فشار خون خود را کاهش داده، در طول بارداری نیز همچنان از توصیه‌های پزشک بهره گیرند. (جام جم - ضمیمه سیب)

مترجم: صالح سپهری‌فر
منبع: medicalnewstoday

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: