jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۴۸۸۸۵۱   ۳۰ تير ۱۳۹۱  |  ۱۶:۲۰

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شب گذشته در برنامه تلویزیونی دیروز، امروز ، فردا با اشاره به سالروز قبول قطعنامه 598 توسط جمهوری اسلامی ایران گفت: قبول قطعنامه 598 شاهکار سیاسی حضرت امام خمینی(ره) بود. چرا که پذیرش این قطعنامه یک توطئه را خنثی کرد.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس افزود: هنگامی که امام قطعنامه را پذیرفت شعار صلح طلبی از بعثی ها گرفته شد و به سمت ایران آمد و در مقابل شعار جنگ طلبی به سمت آنها رفت.

محسن رضایی در خصوص وقفه یک ساله از سوی ایران برای پذیرش قطعنامه 598 گفت: این فاصله برای این بود تا کمیته تعیین متجاوز شفاف تر شود همچنین یکی دیگر از  دلایل این بود که ما بتوانیم امتیازات بیشتری بگیریم.

وی با بیان اینکه قبول قطعنامه از سوی ایران پیام صداقت به جهانیان داشت، افزود:  همچنین قبول قطعنامه این پیام به مردم را داشت که به سوی جبهه ها سرازیر شوند چرا که اگر امام قطعنامه 598 را نپذیرفته بود و مردم به حرکت در نمی آمدند معلوم نبود سرنوشت جنگ چه می شد. در آن زمان به محض اینکه امام قطعنامه را پذیرفت وضعیت جبهه ها دچار تحول زیادی شد و به حدی نیرو و امکانات به سوی جبهه ها آمد که نمی توانستیم آنها را سازماندهی کنیم.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس در خصوص احساس شخصی اش از پذیرش قطعنامه گفت: پذیرش قطعنامه از یک طرف ابهام بوجود آورده بود که جنگ به کجا کشیده می شود و از طرف دیگر ما آرزوهای بزرگتر هم داشتیم. لذا حالتی از ابهام و نگرانی در ما وجود داشت اما وقتی بعد از قبول قطعنامه 598 خدمت امام رسیدم و آرامش ایشان را دیدم مطمئن شدم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص احساس سیاسیون کشور از قبول قطعنامه 598 در آن دوران گفت: سیاسیون کشور هم از قبول قطعنامه خوشحال بودند و بدنبال این بودند که جنگ هر چه زودتر تمام شود هر چند که آنها طرح روشنی در خصوص جنگ نداشتند و در دیپلماسی هم راهی گشوده نمی شد.

وی در پاسخ به این سئوال که طرح شما برای پیروزی نهایی در جنگ آیا برای امام خمینی(ره) نوشته شده بود یا آقای هاشمی رفسنجانی، گفت: نامه ای که نوشته بودم یک طرح کامل بود و در آن مطرح کرده بودم که اگر می خواهیم جنگ را ادامه دهیم برای سقوط صدام باید ارتش و سپاه توانایی خود را به حد بالایی برسانند.

رضایی با بیان اینکه بنده آن نامه را برای آقای هاشمی نوشته بودم، گفت: به دلیل اینکه ایشان از طرف امام خمینی (ره) مسئولیت داشت خودش همه جا عنوان می کند محسن رضایی نامه را برای امام نوشته است در حالی که بنده نامه را برای آقای هاشمی نوشتم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه سیاستی که در پشت جنگ وجود داشت این بود که کل کشور نباید وارد جنگ شود، گفت:  در حالی که ما معتقد بودیم کل ظرفیت کشور باید به سمت جنگ بیاید.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا مشکلات اقتصادی موجب شد امام قطعنامه 598 را قبول کند، گفت: قطعا مهمترین مسئله مشکلات اقتصادی بود چرا که امام معتقد بود مردم نباید اذیت شوند البته گزارش هایی که از جبهه ها در خصوص حملات شیمیایی وسیعی که توسط دولت عراق انجام شد هم در قبول قطعنامه موثر بود.

وی همچنین در خصوص ماجرای خروجش از سپاه و پاسخ به آن بعد از 14 سال گفت: در این مدت حرفها و فضاسازی های زیادی مطرح شد ومن پاسخ ندادم دلیل آن این بود که بنده معتقد نیستم که باید در کشور منازعه درست شود و افرادی که بدنبال منازعات، اختلاف و درگیری هستند می خواهند که کشور از نعمت آرامش که خداوند به ما عطا کرده محروم باشد.

رضایی ادامه داد: بنده به دلیل اینکه منازعات و درگیری را قبول ندارم معتقدم صبوری و اعتدال آرمانی می تواند ما را از شرایط سخت عبور دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سئوال که تفاوت میان تحریم های دوران دفاع مقدس با تحریم های زمان فعلی چیست گفت: تحریم ها در آن زمان مکمل جنگ بود یعنی نبرد اصلی در خاک وسرزمین ما بود اما دشمنان  از این تحریم ها برای تقویت پیشروی عراق استفاده می کردند لذا صنعت نظامی و مایحتاج نظامی ما را مورد هدف تحریم های اقتصادی قرار می دادند.

رضایی ادامه داد: نکته ای در دفاع مقدس به آن رسیدیم این بود که در کنار توکل نباید هیچ وقت دشمن را دست کم بگیریم چرا که هر بار دشمن را دست کم گرفتیم ضربه خوردیم. امروز هم معتقدم شرایط کشور در خصوص تحریم ها قابل پیش بینی بود اینکه عده ای نتوانستند این مشکل را پیش بینی کنند اشکال بزرگی است.( مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

فهم مسؤولانه

فهم مسؤولانه

 انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 برگزار شد و این بار هم مثل همیشه مردم ما با درایت و هوشمندی، در یک جشن ملی و سیاسی، حضور شکوهمندی داشتند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر