jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۶۴۷۱ ۱۸ تير ۱۳۹۱  |  ۰۰:۱۱

«در زمان انجام مصاحبه، احساسات خود را کنترل کنید»، «خبرنگار، یک مددکار اجتماعی نیست»، «اگر مصاحبه‌شونده احساس کند که شما در حین صحبت‌هایش، خشمگین، خوشحال یا منقلب شده‌اید، به احتمال قوی کنترل گفت‌و‌گو را از دست می‌دهید.»

این جملات و جمله‌های مشابه را بارها و بارها در آموزش‌های روزنامه‌نگاری خوانده‌ایم و شنیده‌ایم، اما بی‌تعارف بگویم وقتی از دنیای تئوری‌ها فاصله می‌گیریم و در عالم حقیقت، پای «صحبت‌های خاص» یک «انسان خاص» می‌نشینیم، گاه کنترل احساساتمان از رام کردن اسب چموش چنگیز مغول هم سخت‌تر می‌شود. رو در روی من، طاهره با چشمانی کاملا نابینا و صورتی سوخته از اسید سوزان می‌گوید: «بی‌گناه، قربانی کینه‌توزی‌های زنی شدم که اولا بدون اطلاع من با همسرم ازدواج کرد و بدون آن که او را بشناسم یا حتی اسمش را بدانم، روی صورتم اسید پاشید تا انتقام بدرفتاری‌های شوهر مشترکمان را از من بگیرد!»

خیلی‌ها طاهره را شدیدترین قربانی اسیدپاشی در کشور می‌دانند و به گفته خواهرش: «هر چه داشتیم و نداشتیم برای درمان طاهره خرج شد، اما حالا به جایی رسیدیم که دیگر توانایی مالی برای تامین یک درصد از هزینه‌های درمان طاهره را هم نداریم.»

طاهره با اندامی باندپیچی شده و صورتی خیس اشک می‌گوید: «مادر نیستی و نمی‌توانی تصور کنی وقتی کودک خردسالت از صورت سوخته ات می‌ترسد و حتی جرات نمی‌کند به آغوش مادرش بیاید، چه حس دردی به مادر دست می‌دهد؛ نه آقای خبرنگار! اصلا انتظار ندارم این حس را بفهمی!»

به صورتم که دست می‌کشم، می‌فهمم تئوری‌ها را فراموش کرده‌ام؛ خیس اشک شده‌ام و با خودم می‌گویم: «عجب شغل سختی است روزنامه‌نگاری!»

امین جلالوند ‌‌/ ‌‌گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر