jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۶۷۹۵۱   ۳۰ فروردين ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۸

هرچند برای بسیاری از والدین پاسخ به پرسش‌های کودکان در زمینه مسائل جنسی از دشوارترین کارهاست، اما کارشناسان بنابر فرهنگ‌های مختلف برای پاسخ والدین، راهکارهای متعددی عنوان کرده‌اند.

در برخی کشورها آموزش رسمی و غیررسمی در کنار هم می‌کوشند تا پاسخ‌های شفافی به کودک بدهند به‌طوری که کمترین شبهه‌ای در ذهن او نماند، اما در فرهنگ ما چنین کاری چندان ساده نیست چراکه مناسبات میان اعضای خانواده با خطوط پررنگی جدا شده که پاگذاشتن روی آنها گاهی نتیجه عکس می‌دهد و کودک را با مشکلات و درگیری‌های ذهنی جدیدی روبه‌رو می‌کند، اما در مجموع داشتن صبر و حوصله و پرهیز از بی‌اعتنایی و خشونت برای پاسخ به این‌گونه سوالات وجه مشترک تمام نسخه‌هایی است که برای والدین پیچیده می‌شود. در ارائه اطلاعات جنسی به کودکان و نیز ایجاد شرایط مناسب برای تربیت جنسی توجه به چند مورد ضروری است که عبارتند از:

1ـ ایجاد محیط امن و آرام که در کمال راحتی و صمیمیت به سوالات کودکان پاسخ مناسب داده شود ضروری است، چرا که وجود جو تهدیدکننده یا شرمساری و خجالت همواره باعث اشتغال ذهنی کودک می‌شود.

2ـ پاسخگویی به سوالات و کنجکاوی جنسی کودکان باید کافی و متناسب با میزان درک آنها باشد، بنابراین والدین تنها باید به ارائه پاسخ‌های کوتاه، قابل فهم و واقعی بپردازند و از پرگویی و اجتناب از پاسخگویی بپرهیزند.

3ـ سعی کنید از امور جنسی چهره کریه، زشت و خطرناک ترسیم نکرده و مباحث مربوط به امور جنسی با مفاهیمی همچون عشق، صمیمیت، احترام به خود و دیگران مرتبط شود.

4ـ‌ گاه والدین یا به لحاظ محدودیت فضای خانه یا اهمال و سهل‌انگاری، شرایط امن برقراری روابط زناشویی را فراهم نمی‌آورند. توجه به این نکته ضروری است که کودکان روابط زناشویی مشاهده‌شده را نوعی خشونت پدر علیه مادر درک کرده و این‌گونه مشاهدات آنها را دچار ترس، اضطراب و گاه بازنمایی آن رفتار می‌کنند.

5 ـ‌ از آنجا که اخلاق جنسی یکی از عناصر سلامت جنسی محسوب می‌شود رعایت اصول اخلاق جنسی از جمله پرهیز از به‌کاربردن کلمات رکیک جنسی، پوشش مناسب افراد خانواده، پرهیز از مشاهده فیلم‌های نامناسب و... دارای اهمیت بسیار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر