jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۶۷۹۵۱   ۳۰ فروردين ۱۳۹۱  |  ۰۰:۰۸

هرچند برای بسیاری از والدین پاسخ به پرسش‌های کودکان در زمینه مسائل جنسی از دشوارترین کارهاست، اما کارشناسان بنابر فرهنگ‌های مختلف برای پاسخ والدین، راهکارهای متعددی عنوان کرده‌اند.

در برخی کشورها آموزش رسمی و غیررسمی در کنار هم می‌کوشند تا پاسخ‌های شفافی به کودک بدهند به‌طوری که کمترین شبهه‌ای در ذهن او نماند، اما در فرهنگ ما چنین کاری چندان ساده نیست چراکه مناسبات میان اعضای خانواده با خطوط پررنگی جدا شده که پاگذاشتن روی آنها گاهی نتیجه عکس می‌دهد و کودک را با مشکلات و درگیری‌های ذهنی جدیدی روبه‌رو می‌کند، اما در مجموع داشتن صبر و حوصله و پرهیز از بی‌اعتنایی و خشونت برای پاسخ به این‌گونه سوالات وجه مشترک تمام نسخه‌هایی است که برای والدین پیچیده می‌شود. در ارائه اطلاعات جنسی به کودکان و نیز ایجاد شرایط مناسب برای تربیت جنسی توجه به چند مورد ضروری است که عبارتند از:

1ـ ایجاد محیط امن و آرام که در کمال راحتی و صمیمیت به سوالات کودکان پاسخ مناسب داده شود ضروری است، چرا که وجود جو تهدیدکننده یا شرمساری و خجالت همواره باعث اشتغال ذهنی کودک می‌شود.

2ـ پاسخگویی به سوالات و کنجکاوی جنسی کودکان باید کافی و متناسب با میزان درک آنها باشد، بنابراین والدین تنها باید به ارائه پاسخ‌های کوتاه، قابل فهم و واقعی بپردازند و از پرگویی و اجتناب از پاسخگویی بپرهیزند.

3ـ سعی کنید از امور جنسی چهره کریه، زشت و خطرناک ترسیم نکرده و مباحث مربوط به امور جنسی با مفاهیمی همچون عشق، صمیمیت، احترام به خود و دیگران مرتبط شود.

4ـ‌ گاه والدین یا به لحاظ محدودیت فضای خانه یا اهمال و سهل‌انگاری، شرایط امن برقراری روابط زناشویی را فراهم نمی‌آورند. توجه به این نکته ضروری است که کودکان روابط زناشویی مشاهده‌شده را نوعی خشونت پدر علیه مادر درک کرده و این‌گونه مشاهدات آنها را دچار ترس، اضطراب و گاه بازنمایی آن رفتار می‌کنند.

5 ـ‌ از آنجا که اخلاق جنسی یکی از عناصر سلامت جنسی محسوب می‌شود رعایت اصول اخلاق جنسی از جمله پرهیز از به‌کاربردن کلمات رکیک جنسی، پوشش مناسب افراد خانواده، پرهیز از مشاهده فیلم‌های نامناسب و... دارای اهمیت بسیار است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرط اول رفع تحریم‌ها

شرط اول رفع تحریم‌ها

درباره برجام و چگونگی مواجهه با آن راهکارهای مختلفی در نظر گرفته شده اما نکته اصلی این است که مجلس شورای اسلامی قانونی را تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها به تصویب رساند و از سوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفته است و نوع مواجهه ما با برجام باید دقیقا منطبق با مفاد قانون تصویب شده از سوی مجلس باشد.

کف مطالبات ایران

کف مطالبات ایران

آمریکا برای بازگشت به برجام باید تمام تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند چرا که بدون لغو تحریم‌ها بازگشت معنایی ندارد، همان‌طور که رهبری تاکید داشتند ابتدا همه تحریم‌ها لغو شده و پس از آن باید خواستار بازگشت به برجام باشند.

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

خود را شیفته مذاکره نشان ندهیم

تجربه گذشته نشان داده هرگاه جمهوری‌ اسلامی ایران در مقابل آمریکا دچار ضعف و تردید شده آنها به بدترین شکل علیه ایران رفتار کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر