آرژانتین تصمیم دارد اختلاف خود با بریتانیا بر سر جزایر فالکلند ( مالویناس) را در سازمان ملل متحد مطرح کند.
کد خبر: ۴۵۶۲۰۵

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری ها، خانم کریستینا فرناندز کرچنر، رییس جمهوری آرژانتین در بوئنوس آیرس اعلام کرد او در نظر دارد موضوع نظامی کردن این جزایر را در شورای امنیت سازمان ملل متحد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح کند.

صدها نفر به هنگام سخنرانی رییس جمهوری آرژانتین با برافراشتن پرچم آرژانتین شعار می‌دادند: «انگلیسی‌ها از جزایر مالویناس خارج شوند.»

مالویناس نام آرژانتینی جزایر فالکلند است. در سی امین سالگرد جنگ بر سر این جزایر برخوردهای لفظی میان نمایندگان دو کشور بریتانیا و آرژانتین بالا گرفته است.

کریستینا فرناندزکرچنر گفته است نظامی سازی جزایر فالکلند خطر بزرگی برای جامعه جهانی است.

خانم فرناندز در جمع عده ای از اعضای پارلمان، مقا‌م‌های ارشد، و کهنه سربازان جنگ ۱۹۸۲ بین بریتانیا و آرژانتین این مطلب را اعلام کرد.

بریتانیا ماه گذشته یکی از جدیدترین ناوشکن هایش را به این منطقه اعزام، و آنرا یک اقدام "عادی" توصیف کرد.

همچنین در دسامبر سال گذشته، کشورهای عضو بلوک تجاری آمریکای جنوبی اعلام کردند از تردد کشتی هایی که پرچم این جزایر را به اهتزاز درآورند جلوگیری خواهند کرد.

هفته گذشته پرنس ویلیام، نوه ملکه بریتانیا نیز به این جزایر سفر کرد.

در سخنان روز سه شنبه، خانم فرناندز گفت هدف بریتانیا "نظامی سازی دوباره این جزایر در جنوب اقیانوس اطلس" است.

او ادامه داد: ما شکایتی را در این باره به شورای امنیت سازمان ملل خواهیم برد چراکه این نظامی سازی خطر بزرگی برای جامعه جهانی است. ما نمی توانیم اعزام مدرنترین ناوشکن را که شاهزاده این کشور را نیز همراه خود دارد، هیچ طور دیگری تفسیر کنیم. ما ترجیح می دهیم شاهزاده را در لباس غیر نظامی ببینیم."

خانم فرناندز از دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا درخواست کرد "به صلح فرصت بدهد."

اخیرا آرژانتین سعی کرده موضوع جزایر فالکلند را در مجمع بین المللی مطرح سازد. وزیر امور خارجه شیلی نیز از حق حاکمیت آرژانتین بر این جزایر حمایت کرده است.

بریتانیا از سال ۱۸۳۳ جزایر فالکلند را تصرف و دراختیار گرفته است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها