jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۵۳۴   ۰۵ بهمن ۱۳۹۰  |  ۱۷:۴۱

مدیر کاخ موزه گلستان گفت: پرونده این کاخ موزه برای ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در دست مطالعه است.

 مسعود شریفی با بیان این مطلب افزود: فرآیند تشکیل پرونده، تهیه اسناد و ایجاد شناسنامه برای ارائه جهت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو یک فرآیند طولانی و پیچیده است که باید با دقت و مطالعه کامل انجام شود.

وی یادآور شد: تاکنون هیچ یک از بناهای تاریخی موجود در تهران به ثبت جهانی نرسیده اند و در صورت تکمیل پرونده کاخ گلستان و ارسال آن به یونسکو، این بنا نخستین پیشنهاد پایتخت برای ثبت در فهرست میراث جهانی خواهد بود.

شریفی ابراز امیدواری کرد که فرآیند تکمیل پرونده کاخ گلستان هرچه سریعتر تکمیل و به یونسکو ارسال شود.

به گزارش ایرنا، مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران است.

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام، در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می‌دهد، به روزگار صفویه باز می‌گردد و پس از او پادشاهان مختلف به بناهای موجود در این ارگ تاریخی افزودند.

کاخ گلستان محل سکوت پادشاهان قاجاری به شمار می‌رفت و در نهایت در دوره پهلوی اول بخش‌هایی از آن تخریب و در دوره پهلوی دوم با انتقال محل سکونت خانواده سلطنتی به نیاوران و سعدآباد، این مجموعه به محلی برای مراسم رسمی و محل اقامت روسای جمهور و مهمانان ویژه خارجی مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مجموعه تاریخی شامل بخش‌های مختلفی از جمله ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه، تالار عاج یا سفره خانه،تالاربرلیان یا سفره خانه،تالاربرلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض و چادر خانه است.

عمارت شمس العماره که در این کاخ واقع شده است، نخستین بنای بلندمرتبه در پایتخت به شمار می‌رود که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد.

کاخ گلستان در بهمن سال 1334 در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسید. این بنا در مدت عمر خود شاهد حوادث تاریخی متعددی از جمله آیین تاجگذاری پادشاهان قاجار و پهلوی و نیز گشایش مجلس یکم در 18شعبان 1324 هجری قمری بوده است و امروز بخش اعظم آن به عنوان موزه در معرض بازدید علاقه مندان تاریخ و هنر ایران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر