jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۱۰۶   ۲۹ دی ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۳

رئیس سازمان نظام مهندسی: 20 درصد انرژی در ساختمان ها هدر می رود

عمر مفید ساختمان‌ در ایران؛ یک‌سوم جهان

رئیس سازمان نظام مهندسی از واقعیت هایی در ساخت و ساز در کشور خبرداد که هر کدام به تنهایی موضوع یک پروژه بزرگ مطالعاتی و تحقیقاتی است که از جمله این واقعیت ها عمر مفید اندک ساختمان های ایرانی به نسبت متوسط جهانی است.

به گزارش ایرنا، سیدمهدی هاشمی دیروز در نشستی خبری گفت: در زمان حاضر، نوع نگاه به ساختمان صرفا مالی است و قبل از این‌که موضوع کیفیت مطرح باشد، قیمت تمام شده و نحوه کاهش آن در ساختمان مدنظر قرار می‌گیرد.

وی در این نشست که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: عمر متوسط ساختمان در کشور ما 30 سال است؛ در حالی که این میزان یک‌سوم عمر مفید ساختمان در کشورهای پیشرفته است.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی، ثروت ملی در صنعت ساختمان به کمترین بهایی به حراج گذاشته می‌شود که بخش عمده‌ای از آن ناشی از ضعف در برنامه‌ریزی، طراحی، نظارت و اجراست.هاشمی با اشاره به این‌که برای ارتقای صنعت ساختمان از نظر قوانین مشکلی نداریم، اضافه کرد: اگر مشکلات موجود در برنامه‌ریزی و اجرا مورد توجه قرار نگیرد، در آینده دچار بحران‌های بزرگی خواهیم شد، کما این‌که نقطه شروع بحران اقتصادی غرب بخش ساختمان این کشورها بود.وی همچنین از مصرف 50 درصدی حامل‌های انرژی در بخش ساختمان خبر داد و گفت: حدود 20 درصد از این میزان هدر می‌رود.رئیس سازمان نظام مهندسی اضافه کرد: صنعت ساختمان و ابنیه فنی در هر کشوری جزء سرمایه‌های ملی است و توسعه بخش مسکن به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی مدنظر قرار می‌گیرد.هاشمی گفت: هم‌اکنون اشتغالزایی، تامین مسکن و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از مهم‌ترین اولویت‌ها و مسائل اقتصادی کشور بوده و اولویت اول مردم تامین این دو نیاز اصلی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی با بیان این‌که بخش مسکن دربردارنده 140 نوع اشتغال است، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر سرمایه در گردش بخش مسکن نه‌تنها افزایش نیافته، بلکه در برخی موارد شاهد کاهش آن نیز بوده‌ایم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
باید کار کرد

باید کار کرد

خلوت، مقدمه تفکر است و تفکری مستحسن است که دعوت به خیر کند. اگر امسال که مردم به واسطه شرایط ویژه ناشی از کرونا، مثل سال گذشته بیشتر در خانه‌هایشان هستند، از این فرصت استفاده کنند و در راه خدا و اهل بیت(ع) خادم‌تر باشند، می‌توان گفت این خانه‌نشینی و خلوت، خلوتی مطلوب بوده است.

پلی برای پیروزی

پلی برای پیروزی

۳۳ سال قبل در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگروهی از نیروی دریایی ارتش در مقابله با ناوگان دریایی آمریکا در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی هشت ساله، دچار ضربات سنگینی شد.

مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر