jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۴۶۵۳۶   ۲۶ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۶

بیش از 6 ماه از کشت پنبه در علی‌آباد کتول می‌گذرد، ولی هنوز محصول برخی مزارع شهرستان به غوزه تبدیل نشده و به عبارت دیگر به بار ننشسته است.

این وضعیت درحالی است که با بذرهای توزیع شده جدید مقرر بود که پنبه‌های کشت شده 5ماهه تبدیل به غوزه شود و الیاف دهد در حالی که با گذشت پنج ماه هنوز خبری از باز شدن پنبه‌ها نیست.به بار ننشستن پنبه در برخی مزارع کشاورزی علی‌آبادکتول موجب نارضایتی و افزایش مشکلات پنبه‌کاران این منطقه شده است.یکی از کشاورزان علی‌آبادی در این باره به خبرگزاری مهر گفت: قرار بود این نوع پنبه که به ما داده‌اند، در 96 روز جمع‌آوری شود، ولی با گذشت بیش از 180 روز هنوز خبری از الیاف پنبه در غوزه‌ها نیست. این در حالی است که مزرعه من تحت‌نظر کارشناسان کشاورزی است ولی متاسفانه با مشکل مواجه شده‌ام.

شعبان حسینی دیگر پنبه کار علی‌آباد کتول اظهار کرد: تازه اوضاع پنبه بهتر شده بود که به دلیل نامعلوم و عدم
غوزه دهی وضع بحرانی شده است.

وی افزود: اکنون کشاورزان نمی‌دانند با هزینه‌هایی که صرف کرده‌اند، چه کنند و اگر خسارت پرداخت نشود، کشاورزان دیگر از کشت این محصول استقبال نخواهند کرد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی علی آبادکتول نیز در این خصوص تصریح کرد: بیش از 150 هکتار از اراضی شهرستان در سال جاری زیر کشت پنبه رفته است.ابراهیم کریمی علت باز نشدن و نبود سفیدی پنبه را سرمای زودرس هوا در پاییز اعلام کرد.وی افزود: پنبه‌کاران از 31 تیر امسال اقدام به کشت پنبه کرده‌اند. با پایین آمدن عملکرد پنبه در سال جاری بدون شک سال آینده استقبال از کشت نیز کاهش خواهد یافت.

وضعیت نابسامان پنبه در سال‌های اخیر در حالی است که زمانی گلستان به سرزمین طلای سفید معروف بوده است.

نارضایتی پنبه‌کاران جنگل

جمعی از کشاورزان پنبه‌کار بخش جنگل از توابع شهرستان رشتخوار استان خراسان رضوی نیز در اعتراض به کاهش قیمت پنبه و واردات این محصول در آستانه برداشت در دفتر شورای شهر جنگل گرد هم آمدند و از اعضای شورای شهر و مسوولان رشتخوار خواستار پیگیری این موضوع شدند.به گزارش ایسنا،غلامرضا چرقند، عضو شورای شهر جنگل در جمع پنبه‌کاران این شهر، اظهار کرد: در حال حاضر نساجی‌های داخل کشور به علت واردات پنبه خارجی پر از این محصول است و دیگر نساجی‌ها تمایلی به خرید این محصول از کشاورزان پنبه‌کار در این شهرستان و شهرهای تولید کننده پنبه در کشور ندارند.

وی افزود: چند روزی است کارخانه‌های پنبه گناباد که کشاورزان جنگل مقداری از محصولات خود را تحویل این کارخانجات می‌دادند، به علت عدم توان مالی و نخریدن این محصول توسط نساجی‌های کشور تعطیل شده و محصولات کشاورزان روی دست آنان مانده است. کارخانجات، پنبه را از کشاورزان با قیمت 1500 تومان بالاتر خریداری می‌کردند که اکنون این مبلغ به 900 تومان کاهش یافته است.چرقند مدعی شد: در حال حاضر به دلیل عدم حمایت دولت از پنبه‌‎کاران رشتخواری تعدادی از کشاورزان از برداشت محصول خود در این شهرستان دست برداشته‌اند و علت آن را هم اقتصادی نبودن این محصول اعلام کرده‌اند.هم‌اکنون 2 کارخانه پنبه فعال در این بخش وجود دارد که محصولات مازاد پنبه کشاورزان این بخش را خریداری می‌کنند و این کارخانه‌ها هم به علت عدم توان مالی در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر