jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۱۹۲۳۷   ۱۰ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۶:۵۲

رئیس کل بانک مرکزی از حل و فصل مناقشه نفتی ایران و هند خبر داد و گفت: ترکیه هیچ نقشی در وصول مطالبات نفتی کشورمان از هند ندارد.

محمود بهمنی در گفتگو با مهر در مورد پرداخت بدهی هند به ایران بابت نفت گفت: ایران مذاکرات مفصل و خوبی را با هندی‌ها بابت وصول مطالبات خود داشته و مساله حل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با اطمینان می‌گویم که مشکلی از بابت وصول بدهی هند به ایران وجود ندارد و به طور قطع ایران این بدهی را دریافت خواهد کرد.

وی درباره رقم بدهی هند به ایران و تداوم صادرات نفت ایران به این کشور تصریح کرد: میزان صادرات نفت به هند از سوی وزارت نفت اعلام می‌شود ولی مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

براساس اعلام قبلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بدهی نفتی هند به ایران 5 میلیارد دلار است.

بهمنی همچنین شایعات وصول مطالبات ایران از هند به واسطه ترکیه را نیز تکذیب و تاکید کرد: ایران خود بدهی‌های معوق را وصول خواهد کرد.

رسانه های خارجی در روزهای اخیر از وصول تدریجی بدهی نفتی هند به ایران از طریق ترکیه خبر داده بودند.

در همین حال، احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است: بخشی از بدهی ارزی هند به ایران این هفته تسویه می‌شود.

صادرات نفت خام ایران در حالی از ابتدای مرداد ماه سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 90 هزار بشکه کاهش یافته است که وزارت نفت این کاهش را "موقتی" می‌داند.
 
ایران به طور متوسط روزانه 400 هزار بشکه نفت خام به هند صادر می کند، ضمن آنکه از سالهای گذشته تاکنون طراحی پالایشگاههای نفت هند مطابق با نفت خام سنگین ایران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر