jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۴۱۹۲۳۷ ۱۰ مرداد ۱۳۹۰  |  ۱۶:۵۲

رئیس کل بانک مرکزی از حل و فصل مناقشه نفتی ایران و هند خبر داد و گفت: ترکیه هیچ نقشی در وصول مطالبات نفتی کشورمان از هند ندارد.

محمود بهمنی در گفتگو با مهر در مورد پرداخت بدهی هند به ایران بابت نفت گفت: ایران مذاکرات مفصل و خوبی را با هندی‌ها بابت وصول مطالبات خود داشته و مساله حل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با اطمینان می‌گویم که مشکلی از بابت وصول بدهی هند به ایران وجود ندارد و به طور قطع ایران این بدهی را دریافت خواهد کرد.

وی درباره رقم بدهی هند به ایران و تداوم صادرات نفت ایران به این کشور تصریح کرد: میزان صادرات نفت به هند از سوی وزارت نفت اعلام می‌شود ولی مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

براساس اعلام قبلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بدهی نفتی هند به ایران 5 میلیارد دلار است.

بهمنی همچنین شایعات وصول مطالبات ایران از هند به واسطه ترکیه را نیز تکذیب و تاکید کرد: ایران خود بدهی‌های معوق را وصول خواهد کرد.

رسانه های خارجی در روزهای اخیر از وصول تدریجی بدهی نفتی هند به ایران از طریق ترکیه خبر داده بودند.

در همین حال، احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است: بخشی از بدهی ارزی هند به ایران این هفته تسویه می‌شود.

صادرات نفت خام ایران در حالی از ابتدای مرداد ماه سالجاری تاکنون به طور متوسط روزانه 90 هزار بشکه کاهش یافته است که وزارت نفت این کاهش را "موقتی" می‌داند.
 
ایران به طور متوسط روزانه 400 هزار بشکه نفت خام به هند صادر می کند، ضمن آنکه از سالهای گذشته تاکنون طراحی پالایشگاههای نفت هند مطابق با نفت خام سنگین ایران است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

جای خالی حقوق در بازار سرمایه

تضییع اموال مردم در بازار سرمایه از جهات مختلفی نیازمند کاربست قواعد حقوقی است. استمرار این وضعیت هم موجب تضییع حقوق عامه است و هم مشکلاتی با ابعاد اجتماعی ـ امنیتی به دنبال خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر